Przeskocz do treści

2020

Świąteczne przysmaki

„Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy.”

Anthelme Brillat - Savarin

Po przygotowaniu dekoracji świątecznych i ubraniu choinki przyszła pora na świąteczne gotowanie. Boże Narodzenie to czas rodzinnych spotkań, podczas których nie może zabraknąć tradycyjnych dań związanych z tym okresem. Pomimo pandemii i ograniczonej ilości osób przy świątecznym stole nie może zabraknąć wigilijnych potraw. Prawie nikt nie wyobraża sobie świąt bez pierogów, barszczyku z uszkami czy pasztecików. Pracownicy naszej kuchni przygotowali wymienione przysmaki. W ten sposób nie tylko kultywowali tradycję, ale poczuli magię zbliżających się świąt. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć dokumentujących przygotowanie smakołyków

Mikołajki 06.12.2020r.

„Już Mikołaj szczerzy zęby, by nam oddać swe prezenty.
Wszyscy uśmiech ładny mają i prezenty sobie dają"

Początek grudnia kojarzy się wszystkim – zarówno dzieciom jak i dorosłym ze świętym Mikołajem oraz upominkami, które przynosi dla grzecznych osób. My także z niecierpliwością oczekiwaliśmy jego wizyty, wszak obiecał w zeszłym roku, że nas znów odwiedzi, a my staraliśmy się być grzeczni 🙂 Dotrzymał słowa! Ze względu na czas pandemii oraz w trosce o nasze i swoje zdrowie nie pojawił się osobiście by każdemu wręczyć drobny upominek, ale zostawił je w zakładzie. Atmosfera od razu zrobiła się świąteczna. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku pojawi się znów osobiście.

Choinka

„Będąc dziećmi wierzymy, że choinka i trzy płatki śniegu
naprawdę zmieniają świat”

Andre Laurendeau

Do świąt Bożego Narodzenia pozostało już niewiele czasu, przyszła więc pora na ubieranie choinki. Chętnych do pracy nie brakowało, gdyż każdy z pracowników chciał mieć swój udział w tym wydarzeniu i poczuć świąteczną atmosferę także w pracy. Ze względu na czas pandemii i obostrzenia wynikające z zasad reżimu sanitarnego obowiązującego w naszym zakładzie nie wszyscy mogli brać udział w dekorowaniu drzewka. Zadanie zostało przydzielone jednej z pracownic – pani Magdzie, która z wielkim entuzjazmem przystąpiła do pracy. Po chwili mogliśmy podziwiać efekty jej zdolności dekoratorskich. Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia życzymy Wszystkim:

Gdy Pierwsza Gwiazda rozbłyśnie na niebie
Przyniesie radość dla Ciebie
Mikołaj saniami już mknie
A choinka ku niebu się pnie
Niech ten świąteczny czas
Będzie szczęśliwy dla każdego z nas.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
03.12.2020r.

„Ludzie rodzą się zdrowi bądź niepełnosprawni, ale to społeczeństwo
skazuje człowieka na kalectwo.”

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku i obchodzone co roku 3 grudnia. Organizacja obchodów tego święta już na stałe wpisała się w kalendarz imprez zakładowych i nie przeszkodziła w tym nawet pandemia 🙂 Z tej okazji przygotowaliśmy dla naszych pracowników kosze ze słodkościami. W ten sposób postanowiliśmy uczcić ten wyjątkowy dzień oraz osłodzić sobie pracę w trudnym czasie pandemii. Pamiętajmy o pomocy osobom niepełnosprawnym zawsze, a nie tylko w dniu ich święta.

Andrzejki

„Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze.”

Koniec listopada przypomina nam o święcie wszystkich Andrzejów, czyli Andrzejkach. W dawnej Polsce były jedną z ważniejszych dat w kalendarzu, a wróżby odprawiane w ten wyjątkowy wieczór traktowano z ogromną powagą. Wszystkie panny wiedziały, że w imieniny św. Andrzeja mają szansę dowiedzieć się, jak ułoży im się życie uczuciowe. Św. Andrzej patronował pragnącym miłości pannom, zaś patronką chętnych na ożenek kawalerów była św. Katarzyna. Z biegiem czasu andrzejki wchłonęły obchody katarzynek, a chłopcy zaczęli świętować razem z dziewczętami.
Wśród naszych pracowników także znajdują się panowie o tym imieniu, życzymy ich wszystkiego najlepszego oraz spełnienia marzeń.

Ciekawostki o Andrzejkach:

  • w dawnych czasach Andrzejki odprawiane były w wigilię dnia św. Andrzeja, czyli 29 listopada, a Katarzynki w wigilię dnia św. Katarzyny – 24 listopada.
  • ciekawy zwyczaj panował również na pograniczu Polsko-Ruskim, na Ukrainie i na Białorusi. W wigilię św. Andrzeja dziewczęta na wydaniu siały len, konopie lub ziarna zbóż. Siało się je nocą lub późnym wieczorem, na polu lub w garnczkach i skorupkach naczyń. Uprawy te nazywano poletkami lub ogrodami świętego Andrzeja.
  • dziewczyny odliczały sztachety w płocie lub szczeble w drabinie modląc się do św. Andrzeja. Jeśli ich liczba była parzysta – wróżyło to rychły ślub. Odliczano też sztachety wypowiadając słowa: „kawaler, wdowiec, kawaler, wdowiec…” by dowiedzieć się jakiego stanu będzie przyszły mąż.
  • Święty Andrzej jest patronem Szkocji, i tamże 30 listopada, czyli dzień świętego Andrzeja jest świętem narodowym.

Wróżby andrzejkowe:

  • buty
    Ta andrzejkowa wróżba polega na ustawianiu butów wszystkich obecnych osób jeden za drugim w kierunku drzwi. Ta osoba, której but jako pierwszy przekroczy próg, pierwsza weźmie ślub.
    Podobna wróżba andrzejkowa z butami polega na rzuceniu buta przez lewe ramię. Jeśli but będzie czubkiem skierowany ku drzwiom, to również wróżba rychłego zamążpójścia.
  • wróżba ze skórki jabłka
    Podczas tej andrzejkowej wróżby należy tak obierać jabłko, aby skórka była jak najdłuższa. Gdy pęknie lub gdy skończymy obieranie, przerzucamy ją przez lewe ramię. Kształt litery, który wyjdzie, będzie pierwszą literą imienia ukochanego lub ukochanej.
  • lanie wosku
    To najpopularniejsza ze wszystkich wróżb andrzejkowych. Polega na przelaniu przez dziurkę od klucza roztopionego wosk do miski z zimną wodą. Następnie zastygnięty wosk utworzy kształt, który powinno się oglądać rzucając nim przy pomocy lampki cień na ścianę. To, co wyczytamy z cienia, mówi o naszej przyszłości.
  • kubeczki
    Do tej andrzejkowej wróżby potrzebujemy kilku kubków. Pod każdym z nich przykrywamy jeden wybrany przez nas przedmiot: monetę, pierścionek, kostkę cukru, listek laurowy, cukierek, kompas oraz klucz. Osobę, która wylosuje monetę czeka bogactwo. Z kolei pierścionek oznacza szybki ślub. Cukier to oznaka szczęścia w życiu i miłości, a listek laurowy sławy. Cukierek to znak rychłych narodzin dziecka, natomiast kompas wspaniałej podróży. Osobę, która wylosuje klucz, czeka przeprowadzka.
  • serce i szpilki
    Ta wróżba polega na tym, że z papieru wycinamy serce i z jednej strony wypisujemy wszystkie znane nam męskie (lub damskie w wersji dla chłopaków) imiona. Następnie odwracamy kartkę tyłem do osoby ze szpilką. Ta musi wbić szpilkę w kartkę. Osoba, której imię przebiła szpilką, jest jej pisana.
  • ciasteczka z wróżbą
    Są coraz bardziej popularne. Na kartkach musimy sobie przygotować andrzejkowe wróżby, wycinamy paseczki, zwijamy i wkładamy jako „nadzienie” do ciasta. Wróżby na karteczkach mogą dotyczyć wszystkiego: życia osobistego, zawodowego, a nawet przełomowych wydarzeń w życiu.

Dekoracje na Halloween

„Duchy, zjawy i upiory.
Diabły, strzygi, inne zmory,
Dzisiaj ze swych grobów wstają
i do Twoich drzwi pukają.
Jeśli nie chcesz ich się bać
Musisz im cukierka dać.”

Święto Halloween pojawiło się w Polsce w latach 90-tych XX wieku. Jego głównym symbolem jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Halloween najhuczniej jest obchodzone w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Coraz większą popularnością cieszy się także w Polsce, zwłaszcza wśród osób młodych. Postanowiliśmy także przygotować się na obchody święta i wykonaliśmy dekoracje z dyni. Mamy nadzieję, że w ten sposób odstraszyliśmy wszelkie złe duchy 🙂 Efekty naszej pracy prezentują poniższe zdjęcia.

Ciekawostki o Halloween:

  1. Halloweenowe festiwale odbywają się w Nowym Orleanie, Bangkoku, Los Angeles, francuskim Limoges.
  2. Nazwa Halloween to skrót od "All Hallow’s Evening", czyli nocy przed Dniem Wszystkich Świętych.
  3. „Cukierek albo psikus” jest częścią Halloween od początków XX wieku, choć ewoluował z pradawnego europejskiego zwyczaju. Podczas Dnia Zadusznego biedni ludzie odwiedzali domy zamożniejszych sąsiadów, by dostać kawałek ciasta, w zamian za co obiecywano modlić się za wszystkich zmarłych w danej rodzinie. Znany jako "souling" zwyczaj został później przejęty przez dzieci, które chodziły od drzwi do drzwi prosząc o jedzenie i pieniądze
  4. Wydrążone dynie to kolejna stara tradycja pochodząca z Irlandii, Szkocji i Anglii, gdzie ludzie rzeźbili groźne miny w warzywach, a do wydrążonego środka wkładali świece, aby odstraszyć wędrujące duchy. Wykorzystanie dyni to amerykański wkład w tę tradycję.

Dzień Chłopaka 30.09.2020

„Mężczyzna, jak wiadomo, składa się głównie z żołądka”

Joanna Chmielewska

Organizacja obchodów Dnia Chłopaka już na stałe wpisała się w kalendarz zakładowych imprez. W tym roku również uczciliśmy święto naszych Panów. Przygotowaliśmy dla nich słodki poczęstunek przy kawce. W ten sposób wszystkie Panie postanowiły podziękować im za trud codziennej pracy, gdyż zawsze możemy na nich liczyć, na ich pomoc i wsparcie. Panowie byli mile zaskoczeni i bardzo zadowoleni z takiej formy podziękowań – zgodnie z zasadą „przez żołądek do serca mężczyzny” 🙂

Ognisko - 22.09.2020r.

„Człowiek nie może pracować bez odpoczynku, ale odpoczynek bez pracy nie daje zadowolenia”

przysłowie abchaskie

Koniec lata postanowiliśmy uczcić w wielkim stylu. Z okazji pożegnania lata zorganizowaliśmy dla naszych pracowników spotkanie rekreacyjne przy ognisku. Chętnych do pomocy w organizacji tego wydarzenia nie brakowało. Tym razem oprócz kiełbasek była także karkówka, sos czosnkowy własnej roboty oraz pieczone ziemniaki. Smakołyki sprawiły, że nikt nie przejmował się dodatkowymi kaloriami, wszyscy delektowali się serwowanymi specjałami oraz miło spędzali czas.

Dekoracje jesienne

„Życie zaczyna się dopiero jesienią, kiedy robi się chłodniej.”

Francis Scott Fitzgerald „Wielki Gatsby”

Dni stają się coraz krótsze, robi się chłodniej. Stopniowo, małymi krokami zbliża się jesień. Postanowiliśmy przygotować dekoracje jesienne. W ten sposób chcieliśmy nie tylko ozdobić teren budynku administracji naszego zakładu, ale także uczcić nadejście kolejnej pory roku. Pogoda sprzyjała pracy na świeżym powietrzu, a efekt przeszedł nasze oczekiwania. Inicjatorem wykonania dekoracji jesiennych była Pani dyrektor.

Ciekawostki o jesieni:

Czy wiesz dlaczego jesienią liście zmieniają kolor z zielonego na pomarańczowy lub brązowy? Dzieje się tak za sprawą ograniczonego dostępu do słońca, jeśli jest mało słońca liście nie mają odpowiedniej ilości chlorofilu, dlatego żółkną. Zapewne teraz zastanawiasz się, dlaczego zmieniają kolor na żółty. Ponieważ wytwarzają wtedy inne barwniki takie jak karoten. Jest to barwnik pomarańczowy.

Czy wiesz dlaczego jesienią drzewa zrzucają liście? Drzewa pozbywają się liści, aby nie tracić wody podczas zimy. Drzewa doskonale wiedzą, kiedy mają odciąć wodę od gałązek za sprawą długości dnia, gdy poznają, że dzień jest krótszy drzewa automatycznie, za pomocą przegrody w gałązce odcinają dopływ wody i listki spadają z drzewa

Listopad jest najbardziej pochmurnym miesiącem w całym roku, zazwyczaj wtedy następuje załamanie pogody, które skutkuje tym, że nasze samopoczucie staje się gorsze.

Oficjalny pierwszy dzień jesieni przypada na 23 września. Jej ostatnim dniem jest 22 grudnia, kiedy to zaczyna się kalendarzowa zima. W naszej szerokości geograficznej, za miesiące jesieni uważamy wrzesień, październik i listopad.

Pozytywnie nakręceni

„Pomagając innym pomagasz i sobie”

autor nieznany

Po raz kolejny po zakończeniu akcji zbierania plastikowych nakrętek postanowiliśmy przekazać je potrzebującym - po raz pierwszy wsypując je do pojemnika w kształcie serca, który pojawił się na terenie naszego zakładu. W ten sposób wspieramy zakup sprzętu rehabilitacyjnego, a dodatkowo dbamy o środowisko ograniczając ilość zbędnego plastiku. W zbiórkę nakrętek zaangażowali się wszyscy pracownicy oraz ich najbliżsi. Wszystkim serdecznie dziękujemy!

Wszystkie produkty tj. ciastka, batony czy lody – mogą posiadać czekoladę. Bez niej dzisiejszy świat nie byłby taki sam. Ciekawostką jest to, że pierwsza tabliczka czekolady powstała w Niemczech ok. 1828r. Jej jedzenie raz na jakiś czas jest wskazane nawet osobom na diecie – ma dużo magnezu, a do tego działa pobudzająco.

Czekolada ma długą historię. Na początku nie była jednak słodką przekąską, ani dodatkiem do deserów, ale gorzkim i pikantnym napojem, spożywanym przez najbogatszych Majów i Azteków podczas modłów i odpraw rytualnych. Z czasem czekolada stała się środkiem płatniczym, pełniła także funkcję honorariów.

Pierwszym Europejczykiem, który spróbował czekolady, był Herman Cortez. Natomiast Krzysztof Kolumb przywiózł ją do Europy. Hiszpanie próbowali zmienić recepturę Azteków, zamieniając chili na m.in. cukier, cynamon i wanilię. Od tego momentu (XVIw.) czekolada z zawrotną prędkością podbiła cały świat.

Pozytywne skutki jedzenia czekolady ( w rozsądnych ilościach 🙂 )

  • wywołuje poczucie sytości i pomaga otrzymać lepsze wyniki w sportach wytrzymałościowych,
  • powoduje wydzielanie endorfin, produkowanych w mózgu i rdzeniu kręgowym, poprawiających nastrój i łagodzących ból,
  • czekolada zawiera pewną ilość substancji wykazujących działanie pobudzające tak jak kofeina,
  • w czekoladzie znajdziemy m.in. magnez, żelazo, wapno, potas, szereg witamin, polifenole oraz teobrominę, która obniża ciśnienie, wzmacnia naczynia krwionośne i usprawnia pracę serca.

Jaka czekolada jest najzdrowsza

Jedynie gorzka czekolada chroni organizm przed nowotworami i chorobami układu krążenia. Polifenole działają rozkurczająco na naczynia krwionośne, co ułatwia przepływ krwi, a tym samym chroni przed zawałem i chorobą wieńcową. Działa również jako niezwykle silny afrodyzjak.
Nie sposób przecenić jej zalety!

Uwaga!!!

Zbyt duże ilości czekolady mogą prowadzić do otyłości. Dzienna jej dawka powinna wynosić maksymalnie 50g.

Wakacyjna wyprawa do lasu – praktyczne wskazówki dla chętnych :

„Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób”

Hipokrates

Czas wakacyjny sprzyja zarówno aktywności na świeżym powietrzu, jak i częstszym wizytom w lesie. Powodem są pojawiające się jagody oraz grzyby. Będąc w lesie możemy nie tylko odpocząć, cieszyć się darami lasu, ale także spotkać różne rośliny i zwierzęta. Postanowiliśmy przygotować przewodnik zawierający praktyczne informacje na temat leśnej flory i fauny.

WARSTWY RUNA LEŚNEGO

Runo to najniższa warstwa lasu, tworzą ją zaczynając od najmniejszych: mchy, grzyby, porosty, niewielkie rośliny zielne i paprocie. W warstwie runa spotkać możemy także owady, drobne płazy i gady. Mieszkają w niej również małe ssaki i ptaki leśne, takie jak: jeże, krety, myszy, kosy, sójki oraz te większe, np.: jelenie, sarny, dziki czy lisy.

Charakter runa leśnego jest bardzo zmienny w różnych formacjach i zespołach roślinnych, zmienia się także w zależności od pór roku i obecnego na danym terenie ekosystemu.

  1. Mchy
    Dno lasu często pokryte jest warstwą zielonych mchów. Najbardziej popularnym mszakiem spotykanym w naszych lasach jest mech płonnik. Tworzy on nieraz zwarte kobierce, przykrywając podłoże niczym zielony, miękki dywan. Mchy lubią wilgoć, dlatego najpiękniej zielone są po deszczu. Posiadają niezwykłe zdolności gromadzenia i wchłaniania wody.

2. Grzyby
Są one organizmami, które same nie potrafią wytwarzać pokarmu, często więc „współpracują” z drzewami i ich korzeniami, aby substancje odżywcze. W zamian, zwiększają możliwości pobierania wody przez korzenie drzew. Ten rodzaj współistnienia drzewa i grzyba nazywa się mikoryzą. Niektóre gatunki grzybów (tj. borowik, podgrzybek czy maślak) wytwarzają surze oraz smaczne owocniki, które chętnie zbieramy będąc w lesie.

  1. Porosty
    Ich nazwa pochodzi od charakteru występowania tych organizmów, ponieważ dosłownie porastają korę drzew, kamienie i glebę. Porost to wyjątkowy okaz połączenia dwóch organizmów – grzyba i glona. Występują one głównie jako gatunki pionierskie, czyli takie, które jako pierwsze zasiedlają niekorzystne i nieprzyjazne tereny.
  1. Rośliny zielne
    W runie leśnym rosną również rośliny kwiatowe. Spotkamy tu m.in. pięknie pachnącą i wyglądającą konwalię majową (pamiętajmy jednak, że jest ona pod ochroną!). Las obfituje w wiele rozmaitych kwiatów, szczególnie wiosną, gdy przyroda budzi się do życia. To właśnie o tej porze roku do dna lasu dociera najwięcej światła umożliwiającego ich wzrost. Po pojawieniu się liści na drzewach, robi się już ciemniej.
    Warstwa runa to również łany jagód i poziomek, które są nie tylko smakowite, ale i zdrowe!
  1. Paprotniki: paprocie i widłaki
    Najbardziej znaną wśród paproci jest paprotka zwyczajna. Występuje ona nie tylko w lesie, ale i w doniczkach w naszych domach. Paprocie rosną tworząc gęste, wysokie zarośla. Do paprotników należą również widłaki, wszystkie z nich znajdują się pod ochroną (jak i wyżej wspomniana paprotka zwyczajna). Najbardziej znane ich gatunki to: widłak goździsty i jałowcowaty.
  1. Skrzypy
    Oprócz paproci i widłaków w runie lasu pojawiają się również skrzypy, są one z nimi spokrewnione i wspólnie zaliczmy je do paprotników. Nie sposób jest nie rozpoznać skrzypów, ponieważ ich pędy przybierają bardzo charakterystyczny kształt delikatnych, małych choinek. Swoją nazwę zawdzięczają dźwiękom jakie wydają przy zrywaniu.
  1. Owady i pajęczaki
    Świat owadów jest niezmiernie bogaty i nie sposób wymienić tu wszystkich, które zamieszkują runo leśne. Większość z nich jest tak mała, że nie można dostrzec ich gołym okiem. Do najbardziej znanych i często spotykanych niewątpliwie należą mrówki. Te społeczne, pracowite owady są niezwykle pożyteczne dla lasu. Odżywiają się bowiem owadami uszkadzającymi liście drzew. Kopce mrówek spotkać można w prawie każdym lesie, są one specjalnie grodzone, aby nie stały się pokarmem dla dzików. Runo leśne zamieszkują także pająki, żuki leśne i biegacze. Spotkać tu możemy także ślimaka winniczka, dżdżownicę i krocionoga.
  1. Płazy i gady
    Las dosłownie tętni życiem, a warstwa runa leśnego jest najbogatsza w rozmaite organizmy. Z grona płazów występują tu ropuchy i traszki, a przedstawicielami gadów są padalec i żmija zygzakowata. Wszystkie, ze względu na rzadkie występowanie, objęte są w Polsce ochroną prawną.
  1. Ptaki
    Do warstwy runa leśnego możemy też zaliczyć ptaki, które żerują na ziemi, są to np. kosy, które sprytnie wyciągają z ziemi swoje przysmaki – dżdżownice i larwy owadów. Podobnie sójka, która żywi się opadłymi z drzewa żołędziami i bukwią. Często zakopuje je robiąc zimowe zapasy i rozsiewa nasiona. W runie przebywają również inne ptaki – pięknie śpiewający rudzik zwyczajny oraz słowik.
  1. Ssaki
    Do wysokości jednego metra występuje warstwa zielna zamieszkana przez borsuki i lisy. „Czyścioch” borsuk kopie rozległe, rozgałęzione nory, w otoczeniu których panuje niemal idealny porządek. Jesienią zwierzęta te gromadzą pod skórą ogromne zapasy tłuszczu i zapadają w lekki sen, przerywany niekiedy przez odwilż, wtedy wychodzą z nor i polują na gryzonie. Opuszczone nory borsuków chętnie zajmują lisy. Zwierzęta te współpracują przy polowaniu – podczas gdy borsuk rozkopuje norę gryzoni, lis odcina im możliwość ucieczki.

Challenge – pomoc dla Filipa

„Pomagając innym pomagasz i sobie”

autor nieznany

W ramach akcji pomocy osobom niepełnosprawnym - challenge otrzymaliśmy nominację od sklepu Biedronka 3380 w Czarnem by wspomóc Filipa z Czarnego. Z wielką przyjemnością podjęliśmy się wyzwania i wzięliśmy udział w akcji. Nikogo nie trzeba było namawiać do udziału. Wszyscy pracownicy z radością przystąpili do wykonania zadania – 10 przysiadów. Do dalszego udziału w akcji nominowaliśmy: Powiatowe Centrum Rehabilitacji i Terapii Zajęciowej w Czarnem, zakład pogrzebowy i kwiaciarnię Państwa Niwińskich oraz Pocztę Polską oddział w Czarnem. Zachęcamy do udziału w akcjach wspierania osób niepełnosprawnych!

https://www.facebook.com/klaudia.ryzycka/videos/2815232555271684/

Zajęcia kulinarne - przygotowanie gofrów 23.06.2020r.

„Nie ma bardziej szczerej miłości niż miłość do jedzenia.”

George Bernard Shaw

Postanowiliśmy osłodzić sobie ten trudny czas pandemii i przygotować coś słodkiego. Po chwili namysłu wybraliśmy gofry. Przygotowanie smakołyków sprawiło wszystkim wiele radości, efekty naszej pracy były więcej niż zadowalające 🙂 a wspólna konsumpcja wywołała uśmiech na twarzy.

Ognisko 09.06.2020r.

„Człowiek nie może pracować bez odpoczynku, ale odpoczynek bez pracy nie daje zadowolenia”

przysłowie abchaskie

Zgodnie z tradycją także i w tym roku zorganizowaliśmy dla naszych pracowników spotkanie rekreacyjne przy ognisku. Amatorzy pieczonych kiełbasek długo wyczekiwali tego wydarzenia:) Chętnych do pomocy w organizacji spotkania nie brakowało. Piękna pogoda sprzyjała spędzeniu czasu we własnym gronie i oderwaniu się od obowiązków zawodowych. Nikt nie przejmował się dodatkowymi kaloriami. Przyjemność przyjemnością ale w dobie pandemii koronawirusa każdy z nas starał się zachować stosowny dystans i przestrzegać wszystkie wytyczne

Piknik z okazji rozpoczęcia lata

Nadeszło lato. Dni są coraz dłuższe,a pogoda sprzyja aktywności i odpoczynkowi na świeżym powietrzu. Postanowiliśmy wykorzystać ten fakt i zorganizowaliśmy piknik z okazji rozpoczęcia lata.

Ciekawostki o lecie:

Skąd pochodzi nazwa „lato”?

Nazwa ta wzięła się od prasłowiańskiego słowa „leto”, które tłumaczy się jako „najcieplejszą porę roku”. Stąd też wzięło się pojęcie roku, które początkowo liczyło się od jednego lata do drugiego.

Astronomiczne lato

Lato zaczyna się 21 czerwca. Wtedy też ma miejsce przesilenie letnie. Jest to najdłuższy dzień w roku dla krajów położonych na północnej półkuli. Z kolei na półkuli południowej jest to najkrótszy dzień w rok

Rosnąca wieża Eiffla

Latem wieża Eiffla w Paryżu rośnie. Dzieje się tak, bo jest ona zbudowana ze stali, która zmienia swoją wielkość pod wpływem temperatury. W zimę wieża się kurczy, a latem może urosnąć nawet o około 15 centymetrów

Czy latem więcej kłamiemy?

Zbadano to! Okazuje się, że owszem, latem ludzie kłamią dużo częściej, niż w jakiejkolwiek innej porze roku. Naukowcy nie ustalili jaki jest powód naszego postępowania, ale ewidentnie w lato stajemy się większymi kłamcami

Wypieki z okazji Dnia Matki

„Bo choćby nawet cały świat rzucał w ciebie kamieniami, to jeżeli mama stoi po twojej stronie, nic ci się nie stanie”

J. Moyes

Nadszedł maj, miesiąc, w którym szczególnie pamiętamy o naszych mamach i dziękujemy za ich miłość, wsparcie i pomoc. Dzień Matki to święto na cześć wszystkich matek obchodzone w wielu krajach świata. Jego współczesna forma zapoczątkowana została w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku, gdzie obchodzone jest w drugą niedzielę maja. W Polsce święto to, wypadające 26 maja, obchodzono pierwszy raz w 1914 roku w Krakowie. W tym roku postanowiliśmy podziękować swoim mamom za trud wychowania i miłość piekąc dla nich przepyszne ciasta.

Wszystkim mamom składamy najserdeczniejsze życzenia!

Za to, że zawsze jesteś przy mym boku
Za to, że wskazujesz drogę mi w mroku
Za to, że dni moje tęcza malujesz
Dziś Mamo z głębi serca Ci dziękuję.

Życzenia Wielkanocne

W tym roku Wielkanoc będzie wyglądała inaczej niż zwykle. Zabranie święcenia pokarmów w kościele, we mszy będziemy uczestniczyć oglądając transmisję w TV. W tym trudnym dla wszystkich czasie jeszcze cenniejsze okazuje się zdrowie i więzi rodzinne. Z okazji zbliżających się świąt Wielkiej Nocy wszystkim życzymy:

Niech czas wielkanocny utrzyma nasze marzenia w mocy i wszystkie życzenia okazały się do spełnienia i aby nie zabrakło nam wzajemnej życzliwości, abyśmy przez życie kroczyli w ludzkiej godności i niech symbol boskiego odrodzenia był i będzie dla nas celem do spełnienia.

Wesołych świąt!

Nietypowe tradycje wielkanocne na świecie

Zbliżają się święta Wielkiej Nocy. W tym roku ze względu na sytuację pandemii zarówno w kraju, jak i na świecie będą one przebiegały w zupełnie innej atmosferze. Skłoniło nas to do zastanowienia się nad nietypowymi zwyczajami związanymi ze świętami na świecie. Zwyczaje wielkanocne, różnią się w zależności od zakątka na świecie. Każdy kraj ma swój sposób na świętowanie, który dla nas może wydać się dość nietypowy.

Irlandia

Współczesne obchody Wielkiej Nocy w Irlandii skupiają się na spędzeniu czasu z rodziną i na odpoczynku, ale kiedyś odprawiano „pogrzeb śledzia”. W Wielką Sobotę organizowano tłumny pochód, na czele którego stawał miejscowy rzeźnik. Dzierżył on w dłoni kij z zawieszonym śledziem, symbolizującym post. Zmęczeni 40 dniowym postem Irlandczycy mieli okazję „wyżyć się” na śledziu. Okładali go kijami i pałkami, a tak zmaltretowanego śledzia wrzucano do rzeki. Jego miejsce na kiju zajmował barani udziec ozdobiony kwiatami – zwiastun ucztowania.

Inny irlandzki zwyczaj, który przetrwał do dzisiaj, choć nieco w zmodyfikowanej formie, to „Easter Eggs”. W tajemnicy przed swoimi pociechami, matki malowały kurze jajka, podpisywały je imieniem dziecka i tak przygotowane pisanki chowały w różnych miejscach w domu lub w ogrodzie. W Niedzielę Wielkanocną irlandzkie dzieci zaczynały wielkie poszukiwania kolorowych jajek. Współcześnie wykorzystuje się raczej czekoladowe jajka, ale zasady zabawy wciąż pozostały te same.

Stany Zjednoczone Ameryki

W USA organizowana jest Parada Wielkanocna –prawdziwa rewia oryginalnych kapeluszy. Nowojorczycy prześcigają się w stworzeniu jak najbardziej pomysłowego nakrycia głowy, ozdobionego elementami w kształcie króliczków, kurczaczków i pisanek. Fantazyjne kapelusze, czapeczki i meloniki dekoruje się barwnymi kwiatami, ptasimi gniazdami, a nawet scenkami rodzajowymi. Tak odziani paradują nie tylko ludzie, ale nawet psy! Na paradę przybywają profesjonalni kapelusznicy, którzy prezentują najmodniejsze w danym sezonie nakrycia głowy.

Innym głośnym zwyczajem w Stanach Zjednoczonych jest „Faberge’s Big Egg Hunt NYC”, czyli miejskie polowanie na jajka w Nowym Jorku. Oficjalna nazwa pochodzi od słynnego jubilera Karola Faberge, który tworzył złotnicze arcydzieła dla rosyjskich carów. Co roku projektowane są jajka-rzeźby przeznaczone specjalnie na polowanie. Ukrywa się je w różnych dzielnicach miasta, a celem zabawy jest znalezienie jak największej liczby jajek przez mieszkańców. Wielkanocne polowanie na jajka ma też domowy wymiar. W amerykańskich domach, rodzice ukrywają czekoladowe jajka w różnych zakątkach trawnika, a ich pociechy przeszukują ogród, by znaleźć jak najwięcej słodyczy.

Meksyk

Świąteczne obchody trwają aż 14 dni, w czasie których Meksykanie uczestniczą w religijnych nabożeństwach, ale również bawią się na ulicach miast. Najhuczniej obchodzi się Niedzielę Wielkanocną. W wielkiej fieście uczestniczą tłumy ludzi!Możemy podziwiać pokazy sztucznych ogni, a Meksykanie tańczą, ucztują na świeżym powietrzu, a nawet bawią się w wesołym miasteczku. Zabawa trwa do białego rana!

Norwegia

Norwegia słynie z dobrych kryminałów, które mają swoją rolę nawet w obchodach Wielkanocnych Świąt. W tym czasie pojawiają się w księgarniach specjalne kryminały, nazwane z okazji Wielkiej Nocy „Paskekrim”. W czasie Świąt można zakupić je w specjalnych pakietach, wersjach kieszonkowych lub w promocyjnej cenie. Najlepsze cytaty z tych fascynujących powieści umieszczane są nawet na kartonach z mlekiem! W norweskiej telewizji roi się również od filmów i seriali o kryminalnej tematyce, które w czasie wielkanocnym po prostu trzeba tradycyjnie obejrzeć. Święta dla Norwegów wiążą się z wielkanocnymi wakacjami, które mogą spędzić w aktywny sposób, zaczytując się w przerwach w klasycznych kryminałach.

Czechy

Poniedziałek Wielkanocny w Czechach nie może obyć się bez tak zwanej „pomlazki” – symbolicznego smagania dziewcząt. Mężczyźni dzierżą w dłoniach wierzbowe witki, czyli „pomlazki” i smagają rózgami po kobiecych nogach. Takie zwyczaje wielkanocne mają zapewnić dziewczętom i kobietom w Czechach młodość i dobre zdrowie. Panie nie mają prawa się gniewać, a wręcz przeciwnie! W ramach podziękowania wręczają panom kolorowe pisanki, wstążki lub przekąski.

Włochy

Wybuchowe tradycje wielkanocne we „Scoppio del Carro”, czyli „wybuch wozu”, to ciekawa tradycja wielkanocna we włoskiej Florencji. W czasie Świąt organizowany jest pochód, w którym uczestniczą wszyscy mieszkańcy Florencji, wraz z w władzami miasta i muzykami. Za ludźmi przebranymi w średniowieczne stroje toczy się wielki wóz, wypełniony fajerwerkami. Wybuch wozu to zdecydowanie największa atrakcja parady.

Afryka

Z okazji Wielkanocy w Afryce kościoły i domy modlitwy są dekorowane ozdobami zwanymi "vitenge" i "kanga". Dekoracje te, tworzone na kształt motyli, wykonywane są z kwiatów i liści bananowca. Mieszkańcy Afryki śpiewają międzynarodowe chrześcijańskie hymny, jednak uzupełniają je o elementy własnej kultury. Dlatego też śpiewom i modlitwom często towarzyszy bicie bębnów. Kobiety wykonują też tzw. "kigelegele", czyli głośne okrzyki w wysokich rejestrach.

Armenia

W Armenii do świątecznych zwyczajów należy wypiekanie chleba zwanego cheorek. Ormianie wierzą bowiem, ze gdy Matka Boska stała pod krzyżem Chrystusa, miała przy sobie chleb, który został zabarwiony na czerwono przez krew Zbawiciela

Bezpieczeństwo przede wszystkim!!!!!!

zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego odnośnie koronawirusa

„W sumie jedyne rzeczy, które mają w życiu znaczenie są cholernie proste.
Rodzina, przyjaciele, bezpieczeństwo i zdrowie.”

John Marsden

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną nie tylko w Polsce, ale także na świecie przestrzeganie zasad higieny osobistej jest niezwykle ważne. Warto je zapamiętać i wdrażać w codziennym życiu. Z tego powodu postanowiliśmy je upublicznić by chronić siebie, ale także swoich współpracowników i bliskich. Wszystkich zachęcamy do ich stosowania.

Dzień Kobiet - 06.03.2020

„Cały świat i wszystko na nim jest piękne, ale najpiękniejsza jest kochająca kobieta”

Mahomet

Dzień Kobiet to coroczne święto obchodzone 8 marca od 1910 roku. Pierwszy dzień kobiet był obchodzony 28 lutego 1909 roku w USA.
Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia
Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet w dniu 06.03.2020r. zorganizowaliśmy dla naszych pracowników spotkanie okolicznościowe w restauracji. Chętnych do świętowania i wspólnego spędzania czasu wolnego nie brakowało. Panowie złożyli wszystkim Paniom przepiękne życzenia. Była to również okazja do wspólnych wspomnień, żartów i śmiechu.

Drogie Panie
8 marca - niech to będzie dzień radosny.
Życzymy Wam więc dużo kwiatów, dużo wiosny.
Niech dla Was słońce świeci.
Niech Wam czas radośnie leci.
Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet.

Tłusty czwartek - 20.02.2020r.

"Kto w tłusty czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zniszczą pole i będzie miał pustki w stodole"

Tłusty Czwartek w kalendarzu chrześcijańskim to ostatni czwartek przed Środą Popielcową zaczynającą Wielki Post, znany także jako zapusty. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.
My także postanowiliśmy kultywować tradycję i zorganiozowaliśmy spotkanie przy pączku i kawce:) Była to okazja do chwili relaksu i odpoczynku oraz zapomnienia na chwilę o obowiązkach służbowych.

Ciekawostki o pączkach:

W powszedni dzień przeciętna piekarnia sprzedaje około 500 pączków, w tłusty czwartek – nawet 30 tysięcy
Według badań minimum jednego pączka w tłusty czwartek zamierzało zjeść 19% Polaków, 2-3 pączki 47%, a więcej niż 3 pączki zadeklarowało 24% badanych. Co ciekawe aż 9% nie ma zamiaru jeść pączków.

Słowo “pączek” w języku niemieckim (Pfannkuchen) oznacza to samo co naleśnik
Zwyczaj jedzenia pączków w tłusty czwartek w Polsce sięga XVII wieku. Ale wtedy jedzono pączki nie na słodko, ale pikantne i „na tłusto”. Pączki przyrządzano bowiem z ciasta chlebowego i faszerowano boczkiem oraz mięsem. Miał to być sposób najedzenia się “na zapas” przed 40-dniowym postem.
Francuski odpowiednik Tłustego Czwartku, czyli "Tłusty Wtorek" to tak jak u nas okazja do najedzenia się pączkami i faworkami. Poza tym Francuzi sięgają tego dnia również po gofry i tradycyjne Crepes Suzette , czyli naleśniki z sosem pomarańczowym
We Włoszech pączek ma swoje święto Zeppole 19 marca (w dzień ojca). Włoskie pączki przypominają nasze ptysie, a nadziewane są dżemem lub kremem, który jest widoczny na zewnątrz. Dodatkowo posypywane są cukrem pudrem.
Pączki hiszpańskie zwane są również gniazdkami, bądź pączkami z dziurką. Przygotowuje się je z ciasta parzonego, takiego jak na ptysie. Podawane z dużą ilością lukru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *