Przeskocz do treści

2024

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, czyli Dzień Kolorowej Skarpetki

Jedyną niepełnosprawnością w życiu jest złe nastawienie”

Scott Hamilton

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, którego celem jest uświadomienie, że osoby z zespołem Downa mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne. Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21. dzień 3-go miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci, chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia – trisomia 21.
Pracownicy kuchni przypomnieli jak ważny jest to dzień organizując w naszym zakładzie obchody Dnia Kolorowej Skarpetki. Doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że w różnorodności jest siła, dlatego tego dnia założyli dwie różne skarpetki. Tym drobnym gestem okazali wsparcie osobom z zespołem Downa..

Śniadanie wielkanocne

Pan Bóg stworzył jedzenie, a diabeł kucharzy”

James Joyce

Coraz częściej pracodawcy organizują w firmach i zakładach śniadania wielkanocne. Mają one różną formę - mogą być skromne, albo huczne. Często mają postać wspólnego śniadania lub na zakładowych działach. My w tym roku zaproponowaliśmy pracownikom śniadanie wielkanocne na działach zakładu. Każdy pracownik otrzymał świąteczną paczkę oraz na stołach pojawił się żurek z jajkiem i biała kiełbasa. To tradycyjne wielkanocne menu bez którego nie wyobrażamy sobie świąt. Spotkanie było okazją do złożenia sobie życzeń.

Aranżacja wiosenno-wielkanocna

Gdzie kwitnie kwiat – musi być wiosna, a gdzie jest wiosnawszystko wkrótce zakwitnie.”

Fredrich Rückert

Wraz z nadejściem wiosennych dni jedno jest pewne: Wielkanoc za pasem! Dekorowanie wnętrz na Wielkanoc umożliwia nadanie im wiosennego charakteru. Święta Wielkiej Nocy to czas nadziei, odrodzenia i radości – to doskonały moment na odświeżenie i zmianę aranżacji pomieszczeń. Zmiany nie muszą być kosztowne- najprostszym sposobem jest ustawienie świeżych kwiatów – tulipanów, żonkili, hiacyntów czy bratków w rożnych miejscach. Do ozdobienia wnętrz można również wykorzystać wianki z kwiatów i gałązek i umieścić je na drzwiach. Z okazji nadchodzących świąt postanowiliśmy ozdobić wnętrze ZAZ by poczuć klimat wiosny także w pracy. Sercem zakładu jest budynek administracji, a w szczególności wejście do sekretariatu. To tutaj pojawiają się nasi kontrahenci, interesanci oraz pracownicy w związku z tym chcieliśmy aby wiosenny nastrój udzielił się wszystkim którzy nas odwiedzą.

Obchody Dnia Kobiet i Mężczyzn 08.03.2024

Bóg był także autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta”

Napoleon Bonaparte

Znamy te powiedzenia „że mężczyźni są z Marsa a kobiety z Wenus”! Kobieta i mężczyzna są niczym jak Yin i Yang wspólnie się uzupełniają tworząc jedno. I My jako kadra Zakładu tworzymy właśnie taką jedność, wspólnie się uzupełniając nie tylko w pracy ale również poza pracą. Z okazji obchodów Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn zorganizowaliśmy zabawę taneczną tak aby w tym dniu Mars i Wenus kręcił się na tej samej orbicie pląsów i tańców do późnego wieczora.

Akcja charytatywna „Pompujemy dla Nadii”

Pomagając innym, pomagasz i sobie”

autor nieznany

Nasi pracownicy chętnie uczestniczą w różnych akcjach charytatywnych organizowanych w zakładzie. Nikogo nie trzeba przekonywać do pomagania potrzebującym. Tym razem włączyliśmy się w akcję „Pompujemy dla Nadii” - dziewczynki chorującej na SMA i potrzebującej najdroższego leku świata. Do akcji zostaliśmy nominowani przez Dom Pomocy Społecznej w Czarnem - serdecznie dziękujemy. Chętnych do udziału w nagraniu specjalnego filmiku oraz zbiórce pieniędzy nie brakowało. Do akcji nominowaliśmy: Ośrodek Pomocy Społecznej w Czarnem, Czarneńskie Centrum Kultury oraz sklep Biedronka w Czarnem.

Dzień tosta 28.02.2023

Z okazji Dnia Tosta nasi pracownicy postanowili przygotować tą popularną potrawę. Sprawdzi się ona zarówno jako danie na śniadanie, jaki i lunch czy kolację. Tost może być podawany na wiele sposobów – na słodko, wykwintnie, istnieje również wersja wegańska. Tost z masłem i dżemem jest składnikiem typowego angielskiego śniadania. Pierwsze chleby tostowe wypiekano we Francji i Holandii w drugiej połowie XVIII wieku. Wszystko to sprawia, że na całym świecie nie brakuje zwolenników tego smakołyku. Zdaniem naukowców warto zrezygnować z mocnego opiekania, gdyż im ciemniejszy kolor, tym więcej szkodliwych substancji trafia do naszego organizmu.

Walentynki

„Jedno jest tylko w życiu szczęście - kochać i być kochanym.”

George Sand

Walentynki to święto osób zakochanych obchodzone 14 lutego. Tego dnia obchodzone jest również inne święto – Dzień Chorych na Padaczkę. Walenty był bowiem nie tylko patronem zakochanych, ale także osób chorujących na padaczkę. Postanowiliśmy zaakcentować również drugi, mniej znany wymiar 14 lutego i okazać solidarność z osobami chorującymi na padaczkę. W tym dniu króluje kolor czerwony, a symbolem święta jest serce. W związku z tym na naszych stołach pojawiły się ciasteczka w tym właśnie kształcie. W ten sposób chcieliśmy okazać wsparcie osobom chorującym. Osoby zakochane obdarowują się drobnymi upominkami. Zwyczajem tego dnia jest również wysyłanie lub doręczanie kartek walentynkowych z wyrazami miłości lub życzeniami. Można je również podarować anonimowo osobie, która nam się podoba lub którą skrycie darzymy uczuciem. Okolicznościowe kartki wraz z życzeniami dotarły także do naszych pracowników. Obchody tego wyjątkowego dnia wywołały wiele radości, śmiechu i wzruszeń. Niespodzianka w postaci słodkiego serca zaskoczyła wielu z nas. Zdecydowanie można stwierdzić, że tego dnia królowała miłość i serdeczność wobec innych.

Tłusty czwartek 08.02.2024r.

Gdy w tłusty czwartek człek w jedzeniu pofolguje, łaskawy Pan Bóg grzech obżarstwa daruje.”

przysłowie, autor nieznany

Tłusty czwartek to doskonała okazja do bezkarnego objadania się słodkościami. Tego dnia królują pączki, a także faworki czy oponki. Istnieje wiele odmian pączków: tradycyjne polskie, berlińskie, amerykańskie (donuty), angielskie (oponki), tureckie (lokma), izraelskie czy holenderskie. Tradycyjne pączki są nadziewane marmoladą lub konfiturą z róży. Mogą być również z budyniem, serowe, z bitą śmietaną czy z czekoladą. Wszystkie są przepyszne, a w tłusty czwartek smakują jeszcze lepiej niż w każdy inny dzień roku. Inne nazwy Tłustego czwartku to zapusty czy mięsopust. To również ostatni czwartek przed wielkim postem, rozpoczynający ostatni tydzień karnawału. Zgodnie z dawnymi wierzeniami kto nie zje w ten dzień chociaż jednego pączka musi liczyć się z tym, że nie będzie miał powodzenia w życiu, więc nikt z nas nie chciał ryzykować 🙂 Postanowiliśmy zadbać o swoje szczęście i wspólnie celebrować ten wyjątkowy dzień.

Zabawa karnawałowa

Taniec jest ukrytym językiem duszy”

Marta Graham

Taniec to doskonała okazja do zapomnienia o codziennych troskach i problemach, a także zaprezentowania eleganckiego oblicza - ubrania eleganckiej, wieczorowej sukni czy wyjściowego garnituru. Zima daje nam na to szansę za sprawą karnawału. Wielu kojarzy się z sambą w Rio de Janerio czy balem maskowym w Wenecji, ale to nie jedyne oblicza karnawału. W USA karnawał jest najhuczniej obchodzony w Nowym Orleanie („tłusty wtorek”, gdyż wyjada się cały tłuszcz jaki się znajduje w domu). Najbardziej widowiskowy na świecie karnawał odbywa się na Teneryfie (parady na ulicach, przemarsz barwnych zespołów tanecznych, przejazd udekorowanych platform).

W tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy zabawę karnawałową dla naszych pracowników. Amatorzy tańca byli zachwyceni. Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale także pozwala na zgubienie zbędnych kilogramów i ciężarów psychicznych.

Dzień Babci i Dziadka

Każdy musi mieć dostęp zarówno do dziadków, jak i wnuków, aby być w pełni człowiekiem."

Margaret Mead

Do świąt, o których nie wolno zapomnieć należą Dzień Babci i Dziadka. Mają charakter międzynarodowy, gdyż celebrowane są również w takich krajach jak: Francja, Rosja, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Bułgaria, Holania, Hiszpania czy USA, Kanada, Japonia lub odległe Filipiny, choć w różnych terminach i różnorodny sposób. W Japonii święta obchodzone są jako Dzień Szacunku Dla Wieku. Wynika to z ogromnego szacunku jakim obdarzone są osoby starsze w tym kraju. My również zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne są to święta. Z tej okazji postanowiliśmy powspominać nasze babcie i dziadków. Każdy z nas z sentymentem wspomina wspólnie spędzone z najbliższymi chwile oraz docenia wysiłek włożony przez nich w nasze wychowanie. A nasz zakładowe babcie i zakładowych dziadków obdarowaliśmy skromnym upominkiem.