Przeskocz do treści

2022

Szkolenie – system informatyczny iPfron+

Zawsze idź przez życie tak jakbyś miał coś nowego do nauczenia się, a tak się stanie.”

Vernon Howard

Każdy z naszych pracowników wie, jak ważne jest zdobywanie nowej wiedzy, umiejętności przydatnych w pracy oraz codziennym życiu. W tym celu uczestniczymy w szkoleniach, zarówno stacjonarnych, jak i w formie on -line, a chętnych nigdy nie brakuje. Panie Iga i Jola brały udział w szkoleniu organizowanym przez PFRON w ramach projektu „Uniwersalna platforma do projektowania i realizacji programów wsparcia ON wraz ze zintegrowanym modułem analitycznym – System iPFRON+”.

W czasie szkolenia dowiedziały się o wszystkich możliwościach systemu oraz jego zastosowaniu w pracy z osobami z niepełnosprawnościami. Warsztaty praktyczne w zakresie zaprezentowanych funkcjonalności pozwoliły na lepsze zrozumienie oraz samodzielne przećwiczenie omawianych zagadnień.

Wszystkich zachęcamy do podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych.

Szkolenie: „Jak prawidłowo przeprowadzić inwentaryzację w jednostce budżetowej?”

„Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie.”

Paulo Coelho

W naszym zakładzie staramy się ciągle podnosić poziom wiedzy u naszych pracowników w związku z czym organizujemy im szkolenia zawodowe.
Pracownicy wzięli udział w szkoleniu on-line na temat zasad przeprowadzania inwentaryzacji. W czasie trwania szkolenia organizowanego przez Centrum Szkoleń Verte uczestnicy zdobyli praktyczną wiedzę związaną z zakresem odpowiedzialności, metodami inwentaryzacji oraz częstotliwością jej przeprowadzania.

Światowy Dzień Flaczków

Pan Bóg stworzył jedzenie, a diabeł kucharzy”

James Joyce

Światowy Dzień Flaczków obchodzony jest 24 października. Pierwsza edycja święta została oficjalnie zainaugurowana w 2014 roku. Celem obchodów jest promocja dania, świetnego smaku flaków, a także ich wartości odżywczych.

Pracownicy naszej kuchni w ramach szkolenia postanowili nauczyć się samodzielnie przygotować zupę potocznie nazywaną flaczkami- wykonanej z pociętych w paski żołądków wołowych. Po zakończeniu gotowania zaprosili do degustacji i oceny wykonanej potrawy swoje koleżanki i kolegów. Podczas degustacji nasi Panowie przejęli inicjatywę i pełnili rolę kelnerów. Danie okazało się kolejnym sukcesem kulinarnym pracowników kuchni.

Serdecznie im gratulujemy!!

Zasady grzybobrania - szkolenie

Kto ma grzyby w lesie, tego zawsze radość niesie”

Nadeszła jesień, a wraz z nią rozpoczął się sezon na grzyby. Wśród nas jest wielu zwolenników spędzania czasu na łonie natury, także w lesie i zbierania grzybów. Przed wyprawą należy jednak przypomnieć zasady prawidłowego grzybobrania. Najistotniejsza jest umiejętność odróżniania grzybów jadalnych od trujących, gdyż pomyłka może kosztować nas utratę zdrowia, a nawet życia.

W związku z powyższym zaprosiliśmy na spotkania edukacyjnego przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Człuchowie celem omówienia i przypomnienia najważniejszych kwestii związanych z grzybobraniem. Podczas prelekcji można było zobaczyć trójwymiarowe makiety grzybów jadalnych i trujących, które były do siebie bardzo podobne. Można było dokonać oceny i zobaczyć jak mała, drobna różnica w wyglądzie grzyba może spowodować dokonanie niewłaściwego wyboru. Panie odpowiadały na pojawiające się pytania i wątpliwości związane z tematem zajęć.

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi

Zdrowie i zdrowy rozsądek to dwa z największych błogosławieństw życia.”

Publilius Syrus

Październik już od 1985 roku jest miesiącem walki z rakiem. Od 2008 roku w dniu 15 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet, dlatego tak ważna jest edukacja na temat istoty problemu i działań profilaktycznych.

W związku z powyższym zorganizowaliśmy dla naszych pracowników spotkanie edukacyjne z przedstawicielami Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Człuchowie, którzy w przystępny sposób omówili najważniejsze zagadnienia związane z chorobą.

W czasie zajęć można było się nauczyć w jaki sposób prawidłowo wykonać samobadanie piersi, pokazano na fantomie jak znaleźć guzki. Uzyskane informacje na pewno przydadzą się w codziennym życiu i pozwolą wykryć ewentualną chorobę we wczesnym stadium. Symbolem walki z rakiem piersi jest różowa wstążka.

Ważne informacje na temat raka piersi:

- od lat jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet na świecie, a w ostatnich latach jest rozpoznawany u coraz młodszych pań ;

-Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego roku nowotwór piersi diagnozuje się u 12% kobiet.;

- W 2000 roku choroba dotknęła 10 mln kobiet, w 2020 roku 19,3 mln, a do 2040 możliwy jest wzrost o prawie 50 proc.;

- W Polsce rak piersi stanowi około 25% przypadków nowotworów u kobiet. U 12% kobiet może dojść do rozsiewu nowotworu.

Trening budżetowy cz.2

Zrobić budżet to wskazać swoim pieniądzom, dokąd mają iść, zamiast się zastanawiać, gdzie się rozeszły.”

JOHN C. MAXWELL

W ramach rehabilitacji społecznej zorganizowaliśmy dla naszych pracowników kolejny trening budżetowy. Celem zajęć było kształtowanie i utrwalanie umiejętności planowania i wydatkowania pieniędzy, a także orientacji w ich wartości. Ważnymi kwestiami omawianymi w czasie treningu było planowanie najpotrzebniejszych zakupów oraz uświadomienie konsekwencji zaciągnięcia pożyczki lub kredytu.

Przedstawiono również różne narzędzia oszczędnościowe oraz dobre praktyki oszczędzania. Zachęcamy wszystkich do podjęcia nauki planowania budżetu domowego w celu uniknięcia nieprzemyślanych i zbędnych wydatków, także zgromadzenia oszczędności.

Trening budżetowy

Pieniądze rosną na gałęziach drzewa uporu i wytrzymałości”

przysłowie japońskie

W ramach rehabilitacji społecznej zorganizowaliśmy dla naszych pracowników trening budżetowy. W czasie zajęć uczyli się opracowania budżetu domowego dostosowanego do własnych potrzeb oraz dochodów, a także rozwijania umiejętności planowania i wydatkowania pieniędzy. Poznali też różne narzędzia oszczędnościowe oraz dobre praktyki oszczędzania.

Zdobytą podczas zajęć wiedzę wykorzystają w codziennym życiu dokonując niezbędnych opłat oraz zakupów. Wszystkich zachęcamy do podjęcia nauki oszczędzania w celu ustabilizowania własnej sytuacji finansowej.

Warsztaty z makramy

"Mieć cierpliwość. Wszystkie rzeczy są trudne, zanim staną się łatwe.”

Saadi

Słowo makrama (macrame) oznacza w języku arabskim dekoracje wiązaną. Makrama jest znaną już od czasów starożytnych sztuką plecenia sznurków, bez użycia drutów czy szydełek. Jedynym narzędziem są sprawne dłonie człowieka.

Zorganizowaliśmy dla chętnych Pań warsztaty z makramy na kole, z tej okazji przyjechały do nas Panie z Artistiko ze Szczecinka, które przeprowadziły nam te zajęcia, dzięki temu nauczyłyśmy się wszystkiego od podstaw.

Makramę można pleść nawet z pociętego materiału czy ze sznurka lnianego. Podczas plecenia nabywany nową umiejętności, cała ta praca wymaga dużej cierpliwości. Jest to sztuka, w której używa się tylko rąk i ma ona terapeutyczny efekt. Fizycznie jest dobra do ćwiczenia kunsztu i zręczności. Ćwiczy również synchronizację półkul mózgowych, tworząc w ten sposób nowe połączenia nerwowe.

Warsztaty ekologiczne

„Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas.”

Florian Plit

Dnia 14.06.2022 roku w naszym zakładzie odbyły się warsztaty ekologiczne, które przeprowadził instruktor BHP. Celem zajęć było przybliżenie pojęcia ekologia oraz przypomnienie zasad segregacji śmieci. Pracownicy najpierw obejrzeli film edukacyjny, a później rozwiązywali zagadki i rebusy o tematyce ekologicznej. Za aktywny udział w spotkaniu każdy otrzymał torbę ekologiczną na zakupy. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z konieczności dbania o jak najlepszy stan naszej planety, zwłaszcza dla przyszłych pokoleń.

Warsztaty florystyczne

„Życie kwiata jest krótkie, ale radość, którą daje w ciągu minuty, jest jedną z tych rzeczy, które nie mają początku ani końca.”

Paul Claudel

W ramach zajęć z arteterapii zorganizowaliśmy dla naszych Pań warsztaty florystyczne. Pozwalają one rozwijać zdolności manualne, kształtować wyczucie formy oraz własny gust i styl. Działają również motywacyjnie i terapeutycznie – uczą precyzji i cierpliwości, wytrwałości oraz wiary we własne możliwości, pobudzają kreatywność. W czasie zajęć pracownice wykonywały flower boxy., czyli kwiaty w pudełku. To piękna i oryginalna alternatywa dla tradycyjnego bukietu. Do wykonania flower boxu potrzebne są właściwie dwie rzeczy zawarte w nazwie tego miłego upominku – flowers, czyli kwiaty oraz box, czyli pudełko. Te dwie rzeczy wystarczą pod warunkiem, że będą to odpowiednie kwiaty – muszą być to rośliny o sztywnych, stabilnych łodyżkach.

Zalety flower box:

- Jest elegancki i szykowny i można go wręczać właściwie na każdą okazję.

- Długo utrzymuje świeżość kwiatów.

- Może być piękną ozdobą domu i mieszkania, a także stołu ustawionego w ogrodzie lub koca piknikowego

- Nie wymaga obsługi – do kwiatków we flower boksie nie musisz szukać wazonu, nie trzeba im zmieniać tak często wody, jak tym stojącym w szklanych naczyniach

Zajęcia z psychologiem - zdrowie psychiczne

Lekarstwem dla chorej duszy jest dobre słowo”

Menander

W ramach zajęć z psychologiem zorganizowaliśmy dla naszych pracowników pogadankę na temat zdrowia psychicznego. W czasie jej trwania próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie czym jest zdrowie psychiczne. Omówiono również gdzie można uzyskać specjalistyczną pomoc, a także czym różnią się poszczególni specjaliści: psycholog, psychiatra oraz psychoterapeuta. Nasi pracownicy brali aktywny udział w zajęciach, wywiązała się dyskusja na temat zdrowia psychicznego. Wszystkich zachęcamy do tego, aby nie wstydzili się mówić o swoich problemach i w celu ich rozwiązania korzystali z profesjonalnej pomocy (m.in. psychiatrów, psychologów, terapeutów). Warto także zwracać uwagę na samopoczucie drugiej osoby i poświęcić trochę czasu na wysłuchanie jej.

Druga tura szkolenia z Pierwszej Pomocy

„Dobro. Im więcej go dajesz tym więcej dostajesz”

sentencja, autor nieznany

Druga grupa pracowników została przeszkolona z pierwszej pomocy - jak postępować w różnych sytuacjach, które zagrażają życiu drugiej osobie. Szkolenie ponownie było zorganizowane przez p. Piotra- wykwalifikowanego ratownika medycznego. W szkoleniu pracownicy czynnie brali udział, ćwicząc i ucząc się na fantomach oraz koleżankach i kolegach jak udzielić pierwszej pomocy, która niejednokrotnie ratuje życie drugiego człowieka.

Szkolenie z Pierwszej Pomocy

„Pomagając innym pomagasz i sobie”

sentencja, autor nieznany

W celu zwiększenia naszego bezpieczeństwa w pracy zorganizowaliśmy szkolenie z Pierwszej Pomocy. Pierwsza grupa pracowników miała okazje nauczyć się jak postępować w różnych sytuacjach zagrażających życiu. Szkolenie było przeprowadzone przez p. Piotra- wykwalifikowanego ratownika medycznego. Pierwsza pomoc polega na podtrzymywaniu przez świadków zdarzenia podstawowych funkcji życiowych poszkodowanego do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Zakres udzielanej pomocy jest zróżnicowany i zależy od okoliczności zdarzenia i obrażeń ofiary. Osoba ratująca powinna chronić siebie oraz rannych, jak i chronić osoby wokół niej.

Oto na jakie sytuacje zostaliśmy przygotowani:

-wezwanie zespołu ratownictwa medycznego,

-postępowanie z nieprzytomnym,

-pozycja bezpieczna,

-resuscytacja osoby dorosłej oraz z użyciem AED- defibrylatora,

-resuscytacja u niemowlaka/ dziecka,

-zadławienie u osoby dorosłej lub dziecka,

-omdlenie jak pomóc poszkodowanemu,

-tamowanie krwotoku,

-przedmiot wbity w ciało poszkodowanego,

-zabezpieczenie złamania, poparzenia pierwsza pomoc,

-zadławienie u niemowlaka pierwsza pomoc.

Pamiętajmy !!!! Udzielenie jakiekolwiek pomocy jest zawsze lepsza, jak nie zrobienie niczego!

Szkolenie

Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

„Urazy i choroby w miejscu pracy mogą wpływać na każdy aspekt życia pracowników i ich rodzin.”

Departament Pracy stanu Maine

Z okazji Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy w Naszym Zakładzie została przeprowadzona pogadanka przez Inspektora BHP.

Na szkoleniu dowiedzieliśmy się jakie są zagrożenia dla zdrowia i życia. Omówione zostały postępowania przy ukąszeniu przez osę lub żmiję oraz negatywne skutki uzależnienia od palenia papierosów. Ważną kwestią przedstawioną w czasie zajęć było oznakowanie miejsc niebezpiecznych oraz rodzaje sygnałów alarmowych, które informują nas o: skażeniach, zakażeniach, klęskach żywiołowych i zagrożeniach środowiska.

Ochrona przeciwpożarowa w miejscu pracy to temat, którego nie można ignorować. Odpowiednie przeszkolenie w zakresie BHP i PPOŻ jest niezbędne przy zatrudnianiu każdego nowego pracownika, ale nadal należy przypomnieć o właściwych zasadach postępowania w przypadku pożaru lub innych incydentów. Warto stale sprawdzać, czy nasza firma jest odpowiednio przygotowana na ewentualne zagrożenia, a nasi pracownicy są odpowiednio przeszkoleni.

Szkolenie „Akademia Rachunkowości Budżetowej od A do Z”

„Wszystko, czego się dotąd nauczyłeś, zatraci sens, jeśli nie potrafisz znaleźć zastosowania dla tej wiedzy.”

Paulo Coelho

U Nas zawsze znajdzie się czas na szkolenie. Staramy się aby każdy z pracowników miał szanse i możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji i poszerzenia swojej wiedzy. Pani Agnieszka wzięła udział w kursie online, który trwał 6 dni. Zapoznała się z podstawą zakresu systemu rachunkowości jednostki budżetowej. W systematyczny sposób zostały omówione wszystkie kluczowe zagadnienia związane z rachunkowością jednostki niezbędne do samodzielnego prowadzenia ewidencji księgowej w pełnym zakresie. Przedstawiono także podstawy sprawozdawczości budżetowej i finansowej jako ostatecznego procesu prezentacji danych zgromadzonych w księgach rachunkowych.

Szkolenie „Pakowanie próżniowe żywności”

„Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę.”

Benjamin Franklin

Podczas zajęć rehabilitacji zawodowej zorganizowaliśmy dla naszych pracowników szkolenie na temat pakowania próżniowego żywności. Jest to jeden z najlepszych sposobów zabezpieczania produktów. Metoda pozwala wydłużyć przydatność do spożycia różnych artykułów spożywczych. Zapakowana w ten sposób żywność zachowuje swoje wartości odżywcze. W tym czasie pracownicy uczyli się samodzielnie zapakować różne artykuły. Poznali zalety i wady pakowania próżniowego, poznali rożne metody przedłużania trwałości środków spożywczych. Okazało się, że zalet jest zdecydowanie więcej. Zdobytą wiedzę wykorzystają podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych oraz w codziennym życiu.

Szkolenie kulinarne – Tort wytrawny

W ramach rehabilitacji zawodowej pracownicy kuchni uczyli się jak wykonać tort wytrawny. Jest wiele jego wersji i różnorodnych składników, których można użyć do przygotowania tego przysmaku. Nasz tort został wykonany ze szpinaku, łososia oraz serka chrzanowego. Tort warzywny to danie dla osób, które lubią eksperymentować w kuchni, łączyć ze sobą niezwykłe składniki i poznawać nowe smaki. Docenią go również wegetarianie oraz osoby ograniczające ilość spożywanych słodkości. Przepyszne danie zachwyciło wszystkich degustatorów. Pracownikom kuchni gratulujemy kolejnego sukcesu kulinarnego.

Szkolenie kulinarne – Sernik na zimno

W ramach rehabilitacji zawodowej organizujemy dla naszych pracowników szkolenia wewnętrzne prowadzone przez kadrę ZAZ. Z okazji Dnia Szczęścia pani Kasia uczyła się przygotowania sernika na zimno. Podczas nauki nasza pracownica poznała cenne wskazówki dotyczące wykonania doskonałego sernika. Jego przygotowanie wymaga trochę wprawy, ale smak rekompensuje wszelkie trudy. Jest wiele rodzajów tego ciasta: wiedeński, królewski, krakowski, Izaura, kropla rosy, amerykański zwany też nowojorskim, na zimno – bez pieczenia. Jest ono popularne nie tylko w naszym kraju czy Europie (Włochy, Hiszpania, Szwecja, Niemcy), ale także na całym świecie, nawet w Azji. Na Filipinach króluje sernik ube. Jego spód stanowią pokruszone krakersy, następnie twaróg oraz owoce pochrzynu. Dzięki nim właśnie sernik uzyskuje swoją charakterystyczną fioletową barwę.

Praktyczne wskazówki związane z pieczeniem sernika:

  • Wybierz twaróg zmielony minimum dwukrotnie, a najlepiej trzykrotnie..
  • Do mielenia twarogu wykorzystaj maszynkę do mięsa lub praskę do ziemniaków. Dzięki temu ser będzie pozbawiony grudek, a sernik zyska gładką i jednolitą strukturę .
  • Twaróg przeznaczony na domowy, mokry sernik nie może być zbyt chudy – wybierz tłusty lub półtłusty.
  • Nie ma potrzeby dodawania do sernika proszku do pieczenia.
  • Na każdy kilogram twarogu należy przeznaczyć nie mniej niż 3 jajka

Szkolenie: Obsługa pił mechanicznych, okrzesywanie, przerzynka i manipulacja drewnem oraz obsługa kos spalinowych 28.02 – 02.03.2022

„Zdolność uczenia się szybciej od swojej konkurencji może być jedyną długotrwałą przewagą, jaką nad nimi posiadasz”

Arie de Gaus, szef planowania w Royal Duch / Shell

W ramach rehabilitacji zawodowej organizujemy dla naszych pracowników szkolenia, których celem jest nabycie nowych umiejętności oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Są one prowadzone zarówno przez kadrę ZAZ, jak i firmy zewnętrzne. W dniach 28.02. - 02.03.2022r. zorganizowaliśmy szkolenie na temat obsługi pił mechanicznych, manipulacji drewnem oraz obsługi kos spalinowych. Przeprowadził je przedstawiciel Centrum Kariery Zawodowej w Szczecinku. Każdy z uczestników dostał zaświadczenie potwierdzające ukończenie szkolenia oraz zdobycie nowych umiejętności. Nasi Panowie zdobytą wiedzę wykorzystają w praktyce wykonując swoje obowiązki zawodowe. Wszystkich zachęcamy do rozwoju osobistego i zawodowego.

Szkolenie kulinarne z okazji Tłustego Czwartku

„Zarządzam sobie kurację z pączka i kawy. Nie przerywam kuracji także w weekend.
Wiadomo – leki należy spożywać regularnie i w dawkach dopasowanych do wagi i wieku.
Oba te parametry ciągle u mnie rosną, więc muszę się odpowiednio dostosowywać.”

K.M. Dyga „Zatraceni w sobie”

W ramach rehabilitacji zawodowej organizujemy dla naszych pracowników szkolenia wewnętrzne prowadzone przez kadrę ZAZ. Z okazji zbliżającego się Tłustego Czwartku pani Daria uczyła się przygotowania przepysznych pączków. Jak wiadomo święto tego przysmaku zbliża się wielki krokami, więc trzeba się odpowiednio przygotować do obchodów. Podczas nauki nasza pracownica poznała cenne oraz praktyczne wskazówki dotyczące smażenia pączków. Efekt pracy pani Darii zachwycił wszystkich. Zachęcamy wszystkich do samodzielnego usmażenia pączków i życzymy smacznego

Praktyczne wskazówki związane z pieczeniem pączków:
1.
Mąka powinna być sucha.
2. Jajka powinny mieć temperaturę pokojową.
3. Do ciasta drożdżowego na pączki należy dodać spirytus, sok z cytryny lub ocet, żeby pączki nie nasiąkały tłuszczem w trakcie smażenia.
4. Do ciasta na pączki nie należy dodawać dużej ilości cukru. Duża ilość cukru sprawia, że pączki przypalają się w czasie smażenia.

Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce 11.02.2022

„Świat nie może sobie pozwolić na utratę potencjału, inteligencji lub kreatywności tysięcy kobiet, które są ofiarami głęboko zakorzenionych nierówności i uprzedzeń”

Audrey Azoulay, dyrektor generalna UNESCO

Dnia 11 lutego obchodzony jest Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. Święto zostało ustanowione przez ONZ w 2015 roku na wniosek UNESCO i innych organizacji, które wspierają i doceniają dostęp kobiet i dziewcząt do nauki, technologii, inżynierii, matematyki, ich kształcenia i badań naukowych na wszystkich szczeblach edukacji. Celem święta jest uznanie kluczowej roli jaką odgrywają kobiety i dziewczęta w środowiskach naukowych i technologicznych. Z tej okazji, z inicjatywy Pani Dyrektor zorganizowaliśmy zajęcia edukacyjne dla niepełnosprawnych pracowników zakładu. W czasie ich trwania przedstawiliśmy prezentację multimedialną ukazująca wybitne kobiety – przedstawicielki świata nauki oraz kultury, których osiągnięcia zrewolucjonizowały świat. Temat, chociaż do łatwych nie należy wzbudził zainteresowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *