Przeskocz do treści

2019

Kurs - urządzanie i konserwacja obiektów małej architektury krajobrazu

„Każdą pracę wykonuj, jakby miała ona być ostatnią w życiu”

Marek Aureliusz

Rehabilitacja zawodowa bywa też nazywana rehabilitacją poprzez pracę. Ma na celu ułatwienie osobie niepełnosprawnej uzyskania i utrzymania odpowiedniego zatrudnienia i awansu zawodowego przez umożliwienie jej korzystania z poradnictwa zawodowego, szkolenia zawodowego i pośrednictwa pracy.
W ramach rehabilitacji zawodowej zorganizowaliśmy dla naszych pracowników kurs urządzanie i konserwacja obiektów małej architektury krajobrazu. Podzielony on został na 2 części – teoretyczną i praktyczną. W czasie trwania części teoretycznej nasi panowie poznali różne gatunki roślin, typy gleb oraz sprzęt wykorzystywany do uprawy i pielęgnacji roślin by następnie wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce.
Korzyści wynikające z podjęcia pracy:

  • nabycie nowej wiedzy i umiejętności;
  • rozwój osobisty;
  • lepsze wykorzystanie czasu wolnego;
  • wzrost samooceny;
  • przełamanie ograniczeń;

Kurs - brukarz

„Każda praca jest dobra, o ile jest dobrze wykonywana”

Albert Einstein

Rehabilitacja zawodowa ma na celu przygotowanie oraz wprowadzenie osoby niepełnosprawnej na rynek pracy. Jest ona kluczowa w procesie rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych. Praca jest nie tylko sposobem na niezależność ekonomiczną, daje też poczucie sensu i przydatności społecznej.
W ramach rehabilitacji zawodowej zorganizowaliśmy dla naszych pracowników kurs brukarza. Podzielony on został na część teoretyczną i praktyczną. W czasie trwania części teoretycznej nasi panowie poznali zasady obowiązujące w pracy brukarza, zakres jego obowiązków oraz najważniejsze narzędzia niezbędne w pracy, a następnie mogli wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce.

Warsztaty kulinarne z Pascalem Brodnickim

„Człowiek nie żyje, aby jadł, ale je, aby żył”

Sokrates

Dnia 06.11.2019 roku zorganizowaliśmy dla naszych pracowników wyjazd do Poznania na warsztaty kulinarne z Pascalem Brodnickim - znanym kucharzem, prezenterem telewizyjnym oraz autorem książek kucharskich. W czasie trwania zajęć mogliśmy nabyć nowych umiejętności przydatnych w pracy w kuchni oraz dowiedzieć ciekawych wiadomości przydatnych także w codziennym życiu. Warsztaty zakończyły się wspólną degustacją przygotowanych potraw.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego - 10.10.2019r.

„Lekarstwem dla chorej duszy jest dobre słowo”

Menander

Dnia 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego ustanowiła to święto, aby zwrócić szczególną uwagę na zagadnienia:
- dbania o zdrowie psychiczne
- przeciwdziałania stygmatyzacji osób cierpiących na choroby psychiczne
- potrzebę zmian w regulacjach prawnych
- potrzebę zmian w opiece medycznej osobom z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzinom
- promocję zdrowia psychicznego
Hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest „Promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie samobójstwom”.
Z tej okazji zorganizowaliśmy dla naszych pracowników zajęcia z psychologiem na temat zdrowia psychicznego. W czasie ich trwania próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie czym jest zdrowie psychiczne. Omówione zostały również najbardziej znane choroby psychiczne. Wszystkich zachęcamy do tego, aby nie wstydzili się mówić o swoich problemach i w celu ich rozwiązania korzystali z profesjonalnej pomocy (m.in. psychiatrów, psychologów, terapeutów). Warto także zwracać uwagę na samopoczucie drugiej osoby i poświęcić trochę czasu na wysłuchanie jej.

Zajęcia z psychologiem - Agresja i przemoc. Jak sobie z nią radzić?

Jedną z form rehabilitacji organizowanej w naszym zakładzie dla niepełnosprawnych pracowników są zajęcia z psychologiem. Tematem obecnych zajęć była agresja i przemoc oraz w jaki sposób sobie z nimi radzić. W czasie ich trwania zostały przedstawione i omówione różne rodzaje agresji. Nasi pracownicy chętnie uczestniczyli w dyskusji, odwołując się do przykładów życia codziennego i własnych doświadczeń życiowych. Poznali również różne sposoby radzenia sobie z agresją i przemocą. Apelujemy o przeciwstawianie się wszelkim przejawom agresji i przemocy!

Warsztaty kulinarne w Poznaniu z Tomaszem Jakubiak

Dnia 07.06.2019 roku pracownicy kuchni pojechali do Poznania by uczestniczyć w warsztatach kulinarnych Cook Up. W czasie ich trwania zostali zapoznani z podstawowymi technikami kulinarnymi oraz uzyskali wiele praktycznych i przydatnych informacji na temat produktów spożywczych, z których wykonywali dania. Warsztaty poprowadził Tomasz Jakubiak - szef kuchni i dziennikarz kulinarny, gospodarz popularnych programów „Sztuka mięsa”, „Jakubiak w sezonie” i „Jakubiak lokalnie” w telewizji Kuchnia +. Dzięki jego wskazówkom naszym pracownikom udało się przygotować przepyszne dania obiadowe. Warsztaty zakończyły się wspólną degustacją przygotowanych potraw.

Savior-vivre, czyli zasady dobrego wychowania 02.04.2019r.

„Człowieka tworzą maniery i charakter”

Cyceron

Tym razem zorganizowaliśmy dla naszych pracowników szkolenie z savoir-vivre. Ogłada i dobre maniery są zawsze w cenie i wpływają na nasz wizerunek. W czasie zajęć pracownicy przypomnieli sobie o podstawowych zasadach: że każdemu należy się szacunek oraz jak cię widzą, tak cię piszą. Była to również okazja do utrwalenia zasad obowiązujących przy stole, a także do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości związanych z nawiązywaniem właściwych kontaktów interpersonalnych w pracy. W czasie części praktycznej szkolenia jeden z pracowników – Pan Darek w sposób prawidłowy ułożył zastawę i sztućce na stole za co nagrodzony został ogromnymi brawami.

Powiatowe targi Pracy i Edukacji w Człuchowie 22.03.2019r.

„Praca od ubóstwa strzeże: kto nie sieje, ten nie zbierze”

Dnia 22.03.2019 roku po raz ósmy odbyły się Targi Pracy i Edukacji w Człuchowie. Także i tym razem wzięliśmy w nim udział. Była to doskonała okazja do zapoznania się z działalnością lokalnych przedsiębiorstw, stowarzyszeń oraz ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych i uczelni wyższych. Wśród ok. 60 stoisk było także i nasze. Cieszyło się ono zainteresowaniem uczestników Targów. Chętni mogli dowiedzieć się o działalności zakładu oraz możliwości podjęcia w nim zatrudnienia.

Szkolenie na temat segregacji odpadów 06.03.2019r.

„Myślę, że najważniejszą rzeczą jakiej się dowiedziałem jest to, że zawsze można się nauczyć czegoś więcej”

Bill Clinton

Dbanie o środowisko naturalne jest nie tylko obowiązkiem, ale i koniecznością, jeśli chcemy być zdrowi. Obecnie dużo uwagi poświęca się w środkach masowego przekazu tematyce segregacji śmieci. Z tego powodu postanowiliśmy zorganizować dla naszych pracowników szkolenie „Segregacja śmieci. Poznaj zasady prawidłowej segregacji odpadów”. Zadania podjęła się Pani Dyrektor, która zapoznała uczestników zajęć z zasadami prawidłowej segregacji odpadów. W ciekawy i przystępny sposób wyjaśniła wszelkie wątpliwości związane z zagadnieniem. Po części teoretycznej nastąpiła praktyczna - warsztaty - naszym pracownikom udało się poprawnie posegregować przygotowane przedmioty.

Szkolenie z zakresu doradztwa zawodowego

„Każdą pracę wykonuj, jakby miała ona być ostatnią w życiu”

Marek Aureliusz

Dnia 27.02.2019 roku zorganizowaliśmy w ramach rehabilitacji zawodowej dla naszych pracowników szkolenie z zakresu doradztwa zawodowego. Przeprowadziła je Pani Ilona na temat profesjonalnego pisania podania o pracę. W czasie trwania zajęć w ciekawy i przystępny sposób przedstawiono informacje jakie powinno zawierać podanie o pracę. Omówiono też zasady tworzenia innego dokumentu związanego z podaniem – życiorysu zawodowego (cv).