2023

Zajęcia – siłownia zewnętrzna

Zdrowie fizyczne i stan psychiczny człowieka są ze sobą ściśle powiązane.”

Awicenna

Wraz z nadejściem wiosny coraz częściej zajęcia rehabilitacyjne odbywają się na świeżym powietrzu. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z korzyści zdrowotnych wynikających z aktywności fizycznej. Zgodnie z przysłowiem „w zdrowym ciele zdrowy duch”.

W ramach rehabilitacji leczniczej organizujemy dla naszych pracowników zajęcia sportowe. Treningi w siłowni plenerowej przynoszą więcej korzyści niż w zamkniętym pomieszczeniu. Wpływają pozytywnie na stan zdrowia, poprawę układu krążenia i koordynację ruchową, wzmacniają odporność oraz redukują stres. Ćwiczenia na świeżym powietrzu lepiej dotleniają organizm W ten sposób zachęcamy do aktywnego spędzania czasu wolnego oraz o dbanie o kondycję fizyczną i samopoczucie.

Hortiterapia

Gdzie kwitnie kwiat – musi być wiosna, a gdzie jest wiosna – wszystko wkrótce rozkwitnie.”

Friedrich Rückert

Hortiterapia, ogrodoterapia to jedna z form terapii wspomagających tradycyjne metody rehabilitacji. Ogrodoterapię możemy podzielić na terapię czynną lub bierną. Bierna terapia ogrodnicza polega na przebywaniu w ogrodzie, na spacerowaniu, obserwacji, dotykaniu roślin, a przed wszystkim pobudzaniu zmysłów jakie dostarczają rośliny, dzięki którym pacjent wycisza się i następuje obniżenie napięcia. Wykorzystując w tej terapii rośliny możemy stymulować wszystkie pięć zmysłów takie jak dotyk, wzrok, słuch, zapach i smak.

Natomiast w ramach czynnej hortiterapii prowadzone są różne rodzaje zajęć w ogrodzie (przygotowanie podłoża, siew nasion, pikowanie rozsady, sadzenie roślin i cebul, pielenie chwastów, podlewanie, cięcie pielęgnacyjne, zbiory kwiatów na suche bukiety, owoców i warzyw, grabienie liści, koszenie trawnika) oraz w szklarni, ogrodzie zimowym, oranżerii (siew nasion, pikowanie, podlewanie, pielęgnacja i przesadzane roślin doniczkowych, rozmnażanie wegetatywne roślin).

Nasi pracownicy tym razem uprawiali hortiterapie czynną w ramach tej rehabilitacji, polegającą na przygotowaniu podłoża, plewieniu, przygotowaniu sadzonek oraz sadzeniu na naszym terenie kwiatów ogrodowych. Jednakże to jest początek rehabilitacji i obcowania z roślinami, gdyż teraz przez cały sezon wiosenno-letni pracownicy będą pielęgnować kwiaty tak aby mogli relaksować się podczas zajęć oraz mogli podziwiać efekty swojej pracy.

Dzień Europy

Europa to jest Wielki Marsz. Marsz od rewolucji do rewolucji, od walki do walki, wciąż naprzód.”

Milan Kundera

Dnia 9 maja obchodzimy Dzień Europy – święto pokoju i jedności w Europie. Upamiętnia on rocznicę wygłoszenia historycznej deklaracji Schumana, w której Robert Schuman przedstawił swoją wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie, dzięki której wojna między narodami europejskimi stałaby się nie do pomyślenia. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

Z tej okazji nasze dwie pracownice z kuchni w ramach rehabilitacji ułożyły puzzle – mapy Europy. Puzzle wpływają na pracę mózgu nie tylko dzieci, ale również osób w każdym wieku. Układanie puzzli to cała plejada korzyści, które są odczuwalne teraz, jak i w przyszłości.

Układanie puzzli jest świetną i bardzo skuteczną formą rehabilitacji:
• poprawiają motorykę małą,
• wyciszają, niwelują stres,
• poprawiają koncentrację i uczą skupienia oraz logicznego myślenia,
• dają poczucie sprawstwa, co w rezultacie zachęca do dalszej rehabilitacji.

Zajęcia z hortiterapii

“Sadzenie kwiatów to jak otwieranie nieznanej książki, ponieważ w jednej i drugiej sytuacji rozpoczyna się coś nowego. A ogród jest całą biblioteką.”

N. Roberts

W ramach rehabilitacji społecznej organizujemy dla naszych pracowników zajęcia z hortiterapii. Cieszą się one sporym zainteresowaniem, gdyż wielu z nas jest zwolennikami wszelkiej aktywności na łonie natury. Zdając sobie sprawę z licznych korzyści zdrowotnych wynikających z pracy w ogrodzie (m.in. zwiększenie wydolności fizycznej, odwrócenie uwagi od choroby, zwiększenie wiary w siebie i własne umiejętności, poprawa relacji z bliskimi oraz otoczeniem, hamowanie postępu demencji) posadziliśmy kwiaty nie tylko w donicach, ale także przed budynkiem administracji i w ten sposób rozpoczęliśmy sezon ogrodniczy.. Chętnych do pracy nie brakowało. Wszystkich zachęcamy do korzystania z uroków natury i przebywania na świeżym powietrzu.

Pisanki wielkanocne

Pisanki, pisanki, jajka malowane
Nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek.
Pisanki, pisanki, jajka kolorowe,
Na nich malowane bajki pisankowe.
Na jednej kogucik, a na drugiej słońce,
śmieją się na trzeciej laleczki tańczące.
Na czwartym kwiatuszki, a na piątym gwiazdki,
Na każdej pisance piękne opowiastki.

Krystyna Parnowska – Różecka „Pisanki”

Zbliżają się święta wielkanocne. Związane z tym okresem są liczne tradycje. Jedną z nich jest wykonanie pisanek. Symbolizują one rodząca się do życia przyrodę oraz nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa. Odgrywają istotną rolę podczas świąt wielkanocnych, nie dziwi więc fakt, że w Kołomyi istnieje muzeum poświęcone wyłącznie pisankom. W ramach zajęć z arteterapii Pan Sebastian chętnie wykonał tradycyjne, kolorowe pisanki. Ich barwy również mają znaczenie. Już po chwili mogliśmy podziwiać efekty pracy pana Sebastiana. Podczas śniadania wielkanocnego podzielimy się pisankami z najbliższymi składając sobie życzenia.

Znaczenie poszczególnych barw pisanek:

  • kolor żółty – młodość, gościnność, szczęście;
  • kolor różowy – radość ze zmartwychwstania;
  • kolor zielony – symbolizuje rodzące się życie, wiosnę;
  • kolor pomarańczowy lub brązowy – symbolizuje wytrzymałość i siłę

Stroiki wielkanocne

Zbliżają się święta wielkanocne. To doskonała okazja do przygotowania własnoręcznie rozmaitych dekoracji, które ozdobią i ożywią wnętrza naszych domów oraz pomieszczeń w pracy. Wprowadzą również wszystkich w klimat zbliżających się świąt oraz podkreślą ich wiosenny urok. Do zrobienia ozdób wykorzystuje się głównie określoną paletę barw- soczystą zieleń oraz odcienie żółtego – przypominają one o pięknie budzącej się do życia przyrody.

Wykonanie dekoracji sprawia wszystkim wiele radości, a efekt końcowy zachwyca. Nasze panie podczas zajęć z arteterapii przygotowały stroiki świąteczne. Istnieje wiele sposobów ich wykonania. Panie przygotowały dekoracje w szkle oraz na blaszce kuchennej. Wykorzystały w tym celu ziemię ogrodniczą, słoiki, mech, gotowe ozdoby oraz kolorowe wstążki. Zajęcia z atreterapii pozwalają rozwijać swoje zdolności manualne i artystyczne oraz kreatywnie spędzić czas wolny.

Zajęcia kulinarne – mini burgery

„Ludzie, którzy uwielbiają jeść, są zawsze najlepszymi ludźmi.”

Julia Child

W ramach zajęć rehabilitacji zawodowej pracownicy kuchni uczą się przygotowywania nowych potraw. Tym razem były to mini burgery. Danie to z pewnością zachwyci wszystkich. Można je przygotować zarówno jako przekąskę, jak i jedno z dań. Dodać można do środka oprócz mięsa ogórki kiszone, sałatę czy sos czosnkowy. Mini burgery mogą być podawane na ciepło lub na zimno – w obu przypadkach są przepyszne. Wersja wegetariańska to bułki z makiem, a w środku masło, rukola, ser camembert, żurawina i orzechy włoskie. Natomiast wersja mięsna, to bułki z sezamem, majonez, sałata, pomidorki cherry i korniszony, ser cheddar i przyrumieniona na chrupko szynka szwarcwaldzka lub chudy boczek. Zachęcamy do własnoręcznego wykonania mini burgerów.

Malowanie po numerach – cd.

„Każdy artysta zaczynał kiedyś jako amator”

Ralph Waldo Emerson

Malowanie po numerach to technika, która sprawia wiele radości i posiada liczne korzyści terapeutyczne. Zajęcia z arteterapii, podczas których nasi pracownicy wykonywali własnoręcznie obrazy odbywały się cyklicznie. Systematyczna praca przyniosła efekty w postaci pięknych dzieł oraz mnóstwo satysfakcji dla ich twórców. Sztuka malowania akrylami po numerach pojawiła się już w średniowieczu – wówczas nie służyła rozrywce tylko ćwiczeniu umiejętności młodych malarzy. Wszystkich zachęcamy do zapoznania się ze sztuką malowania po numerach.

Ozdoby wielkanocne

Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu chrześcijańskim. Tradycyjnie w tym okresie ozdabia się domy, mieszkania, ogrody oraz wszelkie pomieszczenia. W ramach przygotowań do świąt nasi pracownicy uczestniczyli w wiosennych zajęciach z arteterapii. Chętnych do udziału nie brakowało. Pani Magda wykonała własnoręcznie ozdoby by poczuć wiosenno-świąteczną atmosferę również w pracy. Przygotowane przez nią wyjątkowe prace zdobią pomieszczenia w budynku administracji ZAZ.

Hipoterapia

„Ktokolwiek powiedział, że nie można kupić szczęścia za pieniądze, nie wiedział że można kupić konia.”

Jedną z form terapii, z której korzystają nasi pracownicy jest hipoterapia. Jej podstawowym celem jest przywrócenie sprawności w takim zakresie, jaki jest możliwy u danego pacjenta. Istnieje kilka form hipoterapii: bierna, konna fizjoterapia, pedagogiczna jazda konna z elementami woltyżerki, terapia kontaktu. Nasi pracownicy chętnie korzystają z tej formy terapii i doceniają bezpośredni kontakt z końmi. Pielęgnacja oraz karmienie zwierząt wpływa korzystnie na stan fizyczny i psychiczny. Dzięki hipoterapii łatwiej pokonywać lęki, budować więzi, okazywać swoje emocje oraz komunikować się z innymi osobami.

Malowanie po numerach, czyli nowe oblicze arteterapii w naszym zakładzie

„W ręku masz pędzel i farby. Najpierw malujesz raj, a potem do niego wchodzisz”

Nikos Kazandzakis

W ramach zajęć z arteterapii nasi pracownicy poznają różne, nowoczesne techniki artystyczne. Po hafcie diamentowym przyszedł czas na poznanie malowania po numerach. Sztuka malowania akrylami po numerach to przede wszystkim oryginalna forma spędzania czasu wolnego i odpoczywania. Aktywność posiada wiele korzyści terapeutycznych:wycisza, uspokaja umysł, uczy dokładności, precyzji, zwracania uwagi na detale. Malowanie stymuluje obie półkule mózgu. Efekt końcowy – pełnowymiarowy, własnoręcznie namalowany obraz daje mnóstwo satysfakcji. Nasi pracownicy chętnie uczą się nowych umiejętności i korzystają z zajęć z arteterapii.

Hipoterapia

Jazda konna nie jest kwestią życia i śmierci, jest o wiele ważniejsza!”

Z początkiem 2023 roku rozpoczęliśmy nowy cykl zajęć hipoterapeutycznych. Hipoterapia jest jedną z form terapii proponowanych naszym pracownikom w ramach rehabilitacji leczniczej. Stanowi formę rehabilitacji psychoruchowej, która odbywa się  przy udziale koni. Można ją zastosować niezależnie od wieku danej osoby i dla wielu grup pacjentów (m.in. dla osób o nieprawidłowym wzorcu chodzenia, ze spectrum autyzmu, z zespołem Downa, niepełnosprawnością intelektualną).

Hipoterapia jest terapią wieloprofilową – wpływa pozytywnie na rozwój fizyczny, społeczny, kognitywny, wspomaga proces uczenia się i zachowania adaptacyjne. Posiada wiele zalet: koryguje postawę ciała oraz napięcie mięśniowe, rozwija samodzielność, pobudza zmysły. Jej pozytywny wpływ (kontakt człowieka z końmi) odkryto już w starożytności. Nasi pracownicy doskonale zdają sobie sprawę z właściwości leczniczych hipoterapii i bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach odbywających się w Powiatowym Centrum Rehabilitacji i Terapii Zajęciowej w Czarnem. Forma hipoterapii jest uzależniona od uwarunkowań zdrowotnych pacjenta oraz zaleceń lekarza.

W świecie Lego

Życie można przyrównać do klocków lego, które napawają człowieka wyobraźnią, pozwalając kreować swój własny świat”.

autor nieznany

Dnia 28 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lego. Święto powstało na cześć złożenia patentu na klocki Lego w 1958 roku. Klocki stanowią doskonałą formę rozrywki dla całej rodziny – dziadków, rodziców i dzieci. Zaletą duńskiego produktu jest łączenie pokoleń podczas wspólnej zabawy.

Każdy z nas pamięta swój pierwszy zestaw klocków oraz dziecięcych pierwszych budowli z nich wykonanych. Jak wiadomo najlepszą formą nauki jest zabawa, wykorzystaliśmy więc kultowe klocki w celach terapeutycznych.

Układanie klocków Lego pobudza wyobraźnię, wpływa na sprawność manualną oraz koordynację wzrokowo – ruchową, rozwija kreatywność oraz pozwala na stworzenie własnego, niepowtarzalnego świata. Klocki uczą również cierpliwości i zaangażowania w podjęte działania. Wymienione umiejętności przydają się w codziennym życiu oraz w pracy.

Arteterapia, czyli lecznicza moc sztuki

„Jest coś głęboko satysfakcjonującego w nadawaniu czemuś kształtu własnymi rękami”.

Patrick Rothfuss

Zajęcia z arteterapii odbywają się cyklicznie w ramach rehabilitacji społecznej. Cieszą się one sporą popularnością wśród naszych pracowników. Arteterapia to rodzaj psychoterapii wykorzystującej różne dziedziny artystyczne (m.in. rzeźbę, malarstwo, taniec, śpiew, zdobnictwo i dekoratorstwo). Lecznicza moc sztuki jest nam dobrze znana. Ten rodzaj terapii pozwala na odreagowanie wewnętrznych napięć, wyrażenie swoich emocji i uczuć, relaksację oraz rozwijanie zdolności manualnych i artystycznych.

Panie Magda i Klaudia w czasie zajęć wykonały przepiękne stroiki, które ozdobiły pomieszczenia w budynku administracji. Do ich wykonania wykorzystały sztuczne wrzosy, sznurek jutowy oraz gotowe ozdoby. Wszystkich zachęcamy do aktywnego spędzania czasu wolnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *