Przeskocz do treści

2016

Szkolenie z zakresu "Pracownik pralni chemicznej"

"Najwyższym poziomem umiejętności edukacyjnych, jest sztuka obudzenia w dorosłym uczniu kreatywności, przy wykorzystaniu prostych pomocy dydaktycznych."

Albert Einstein

W listopadzie, cała obsada pralni uczestniczyła w szkoleniu przeprowadzonym przez Centrum Kształcenia Ustawicznego, w zakresie PRACOWNIK PRALNI CHEMICZNEJ. Szkolenie składało się z części teoretyczn0 - praktycznej i było rozłożone na kilka dni. Etap zajęć praktycznych odbył się m.in. w SPZOZ w Człuchowie na terenie Zakładu Opiekuńczo Leczniczego.
Pracownicy poszerzyli swoją wiedzę o tematy dotyczące właściwej organizacji pracy, procesów pracy w pralniach chemicznych, zapoznali się z maszynami, urządzeniami i sprzętem oraz specjalistycznymi środkami piorącymi.

Kontynuujemy rehabilitację zawodową

„ Prawdziwe bogactwo to nie to, ile twoja praca pozwoli ci zarobić,
ale to, kim cię uczyni.”

Pellegrini Pino

W prowadzeniu rehabilitacji zawodowej korzystamy z fachowej pomocy Powiatowego Urzędu Pracy w Człuchowie. Dnia 04.11.2016 r. kolejne zajęcia grupowe z doradztwa zawodowego poprowadziła Pani Aldona Lewicka, znany nam już wszystkim Doradca Zawodowy.
Tym razem skupiliśmy się na „Aktywnym poszukiwaniu pracy”. Wysłuchaliśmy wykładu, obejrzeliśmy prezentację, a po krótkich konsultacjach indywidualnych podjęliśmy dyskusję na temat własnych predyspozycji zawodowych, swoich mocnych i słabych stron oraz przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej.

Działania na rzecz promocji zdrowia

„Zdrowie jest niedoceniane aż do momentu, kiedy pojawi się choroba.
Dbaj o swoje ciało i umysł to jedyne miejsce, w którym musisz mieszkać”

Thomas Fuller

Nadal podejmujemy działania promujące zdrowie. W realizacji zadań wykorzystujemy prezentacje multimedialne, filmy, ulotki, plansze, plakaty, broszury. Często korzystamy z zasobów internetu. Największym jednak uznaniem wśród pracowników cieszą się pogadanki i dyskusje.
"Grypa czy przeziębienie" to jeden z tematów, który podjęliśmy, aby pogłębić naszą wiedzę o zdrowiu. W związku z aktualnym sezonem o nasilonej zachorowalności cieszył się on dużym zainteresowaniem. Dowiedzieliśmy się jak dbać o zdrowie własne i bliskich, jak odróżniać te dwa schorzenia, jak sobie radzić w razie zachorowania, jakie leczenie stosować, oraz kiedy niezbędna jest pomoc lekarza.

29 października Światowy Dzień Udaru Mózgu

Udar mózgu jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności w Polsce. Co roku odnotowuje się ok. 70 000 zachorowań, oznacza to że średnio co 8 minut ktoś doznaje udaru. Wspólnie możemy poprawić te liczby, wystarczy poświęcić kilka minut by dowiedzieć się czym jest udar, jak go rozpoznawać i jak działać w przypadku jego wystąpienia.

Pod kątem tego dnia przygotowany był przez naszą pielęgniarkę, temat krótkiego szkolenia - "W udarze liczy się czas". Głównym celem było zwrócenie uwagi na znaczenie udzielenia szybkiej pomocy i podjęcie leczenia w przypadku wystąpienia objawów udaru mózgu. W ramach przygotowanych zajęć wysłuchaliśmy pogadanki, obejrzeliśmy prezentację, zapoznaliśmy się ze stronami internetowymi poświęconymi tej chorobie. Poznaliśmy podstawowe wiadomości o udarze mózgu, charakterystyczne objawy, dowiedzieliśmy się, jakie drobne zmiany należy wprowadzić w swoim stylu życia, aby zapobiec udarowi, ale przede wszystkim jak wielkie znaczenie ma udzielenie szybkiej pomocy!

Nigdy nie lekceważ niepokojących symptomów!
Szybkie rozpoznanie = szansa na skuteczne leczenie i uniknięcie
niepełnosprawności!!!

Zajęcia praktyczne szkolenia: "Zakładanie i pielęgnowanie zieleni"

"Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem."

Konfucjusz

Wrzesień nadal rozpieszcza nas wspaniałą, słoneczną pogodą. Skrzętnie wykorzystujemy każdy dzień sprzyjającej aury na prace w plenerze i zdobywanie nowych umiejętności zawodowych.
Ponownie jak przed rokiem, w celu powtórzenia i przypomnienia umiejętności nabytych ramach szkolenia "Zakładanie i pielęgnowanie zieleni", zakupiliśmy niezbędne materiały i zorganizowaliśmy zajęcia praktyczne dla naszych pracowników. Zajęcia były przeprowadzone w dwóch etapach: zajęcia teoretyczne z kierownikiem i instruktorem oraz zajęcia w terenie, oczywiście także pod nadzorem.
I tak wcielając w życie przytoczoną maksymę, każdy pracownik biorący udział w zajęciach miał możliwość samodzielnej pracy pod okiem przełożonego. Głównym zadaniem do wykonania była rewitalizacja wyznaczonych rabat.
Nasi pracownicy bardzo ambitnie podeszli do przedstawionego im zadania. Już po kilku dniach wytężonej pracy powstały piękne, przykuwające uwagę rabaty. Główną ich ozdobą są estetyczne kompozycje w donicach, gdzie miedzy niskimi krzewinkami pięknie wypełniającymi przestrzeń, dumnie prezentują się wysokie, formowane krzewy iglaste. Całość utworzonych kompozycji wypełniają kwitnące na fioletowo wrzosy.
Do uzyskania takich efektów niezbędny był duży nakład pracy, wiedzy, umiejętności i zaangażowania, ale także i przede wszystkim dobrej współpracy między sobą.
Oczywiście jesteśmy niesamowicie dumni z rezultatów naszego szkolenia!

Każdy ogród wymaga regularnej opieki przez cały rok. Aby zdobyć kompleksową wiedzę, umiejętności praktyczne, a tym samym stworzyć ogród i teren zieleni zdrowy, zadbany, cieszący oko każdego dnia, zajęcia praktyczne będą rozłożone w czasie i powtarzane przez kolejne pory roku.

Zajęcia profilaktyczne

W ramach zajęć profilaktycznych w naszym zakładzie organizowane są warsztaty z promocji zdrowia. Głównym celem zajęć jest uświadomienie osób cierpiących na otyłość, jakie zagrożenia niesie ta choroba. Ze statystyk wynika, że już co drugi dorosły Polak cierpi na nadwagę. Z kolei u co piątego stwierdza się otyłość. Ryzyko wystąpienia cukrzycy, zawału serca i udaru mózgu jest u Polaków ponad trzykrotnie większe niż u reszty populacji. Dlatego też chcąc zapobiec skutkom tej choroby przestrzegamy przed niezdrowym żywieniem, złym stylem życia oraz brakiem ruchu. Prowadzimy zajęcia indywidualne i grupowe. Osoby które chcą zasięgnąć wiedzy na temat otyłości mogą dowiedzieć się praktycznie wszystkiego oraz zobaczyć jakie skutki niesie za sobą niezdrowe żywienie i brak ruchu.

Sezon na kleszcze

W naszym zakładzie odbyły się pogadanki na temat sezonowych zagrożeń. Tym razem głównym tematem były kleszcze, które mimo iż są malutkie i niewinne niosą ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia a czasami nawet życia. Zajęcia odbyły się w dwóch etapach, na początku została przeprowadzona pogadanka a następnie pracownicy obejrzeli film profilaktyczny ukazujący niebezpieczeństwo jakie niosą te stworzenia.

Zajęcia z oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia

Sezon letni oprócz sielskich wakacji i pięknego słońca niesie za sobą wiele zagrożeń. Chcąc zapobiec wypadkom naszych pracowników zorganizowaliśmy zajęcia edukacyjne. Miały one za zadanie przestrzec i zapobiec nieszczęściom jakie wynikają ze zbiorów trujących grzybów oraz samego pobytu w lesie. Nasza pielęgniarka – Pani Mirka, przygotowała krótkie ale treściwe pogadanki na temat grzybów.

Doradztwo zawodowe 9.06.2016

W czwartek 9 czerwca odbyły się zajęcia z Panią Aldoną Lewicką - Doradcą Zawodowym Powiatowego Urzędu Pracy w Człuchowie. Zajęcia z Panią Aldoną odbywają się w naszym zakładzie cyklicznie, w każdych zajęciach uczestniczy inna grupa pracowników która pogłębia swoją wiedzę na temat przygotowania zawodowego. Na czwartkowych zajęciach tematem przewodnim była rozmowa kwalifikacyjna. Poprzez obejrzenie filmu, poznaliśmy jak należy zachowywać się podczas rozmów kwalifikacyjnych oraz omówiliśmy każdy aspekt takiej rozmowy.

Warsztaty z doradztwa zawodowego 26.04.2016

W ramach rehabilitacji zawodowej grupa naszych pracowników uczestniczyła w warsztatach z doradztwa zawodowego, które poprowadziła Pani Aldona Lewicka – pracownik Powiatowego Urzędu Pracy w Człuchowie. Pani Aldona pokazała naszym pracownikom jak wyglądają dokumenty aplikacyjne, omówiła ich rodzaje oraz wspólnie z nimi przeprowadziła ćwiczenia z pisania tego rodzaju dokumentów.

Szkolenie z zakresu tachografów cyfrowych 18-20.04.2016

W kwietniu dwóch pracowników naszego zakładu rozpoczęło w Instytucie Transportu Samochodowego w Warszawie szkolenie z zakresu systemu tachografów cyfrowych. Celem szkolenia jest przygotowanie do państwowego egzaminu pozwalającego uzyskać uprawnienia technika warsztatu do wykonywania czynności związanych z obsługą i serwisem tachografów. Szkolenie było bardzo intensywne i wyczerpujące. Ilość przepisów prawa do przyswojenia oraz czynności z obsługi tachografów do wyuczenia była tak duża, że Panowie nie mieli czasu na zwiedzanie stolicy.

Szkolenie z doradztwa zawodowego oraz warsztaty z tworzenia IPR 18-19.04.2016

W dniu 18 kwietnia w Warszawie rozpoczęło się dwudniowe szkolenie organizowane przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych dla Doradców Zawodowych Osób Niepełnosprawnych w Zakładach Aktywności Zawodowej oraz warsztaty z tworzenia Indywidualnych Programów Rehabilitacji w ZAZ. W szkoleniu wzięły udział dwie nasze pracownice. Oprócz szerokiego zakresu wiedzy do przyswojenia Panie miały także możliwość zwiedzić Warszawę. W ramach szkolenia organizator zapewnił również atrakcje kulturowe tj. zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Pałacu Kultury i Nauki.

Targi pracy 18.03.2016

W piątek 18.03.2016r. w Człuchowie po raz kolejny odbyły się V Człuchowskie Powiatowe Targi Pracy i Edukacji. Targi organizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Człuchowie były świetną okazją do promocji naszego zakładu, ale także do zapoznania się z obecnymi potrzebami ryku pracy. Na targach nie mogło zabraknąć przedstawicielek Zakładu Aktywności Zawodowej w Czarnem, które na swoim stanowisku dzielnie reprezentowały nasz zakład. Tegoroczna edycja przyciągnęła wielu zainteresowanych, frekwencja dopisała więc targi możemy uznać za udane.

Szkolenie z Kurtem Scheller'em 16.01.2016

W nowym roku na pracowników naszego zakładu czekała niespodzianka – szkolenie z Panem Kurtem Scheller'em, znanym z programów telewizyjnych szefem kuchni, krytykiem kulinarnym i założycielem Akademii Kulinarnej. Kurt Scheller prowadził program telewizyjny pt.: ,,Alfabet kulinarny Kurta Schellera", był jurorem w wielu kulinarnych konkursach oraz członkiem i założycielem organizacji kulinarnych. Szef był gościem specjalnym w programie ,,MasterChef", dyrektorem artystycznym programu kulinarnego ,,Top Chef" oraz gościem specjalnym w finale drugiej edycji programu ,,MasterChef". Pojawiał się także w polskiej edycji ,,Hell's Kitchen” jako ekspert udzielający porad kucharzom biorącym udział w programie.

A w sobotę 16.01.2016r. podczas prowadzonego szkolenia udzielił wielu praktycznych porad pracownikom naszego zakładu. Spotkanie i praca z takim mistrzem kulinarnym to sama przyjemność. Pan Scheller wykazał się ogromną wiedzą kulinarną a przy tym okazał się przesympatycznym, ciepłym człowiekiem. Sposób w jaki prowadzone było szkolenie, okazał się w pełni profesjonalny a podejście samego Szefa sprawiało że niepełnosprawni pracownicy czuli się swobodnie i nie mieli barier w komunikacji. Na szkoleniu, do wykonania pod okiem mistrza, mieliśmy dwanaście potraw a każdą z nich po skończeniu pracy próbowaliśmy i wspólnie ocenialiśmy. Do każdej potrawy otrzymaliśmy przepisy, które będziemy wykorzystywać zarówno w pracy jak i życiu prywatnym. Po całodniowych warsztatach kulinarnych przyszedł czas na odebranie certyfikatów oraz gratulacji z rąk samego Kurta Scheller'a.