2023

Dzień Rogalika

,,Kto w czasie pracy myśli tylko o jedzeniu, ten na pewno w czasie jedzenia nie myśli o pracy.”

Dnia 30 stycznia obchodzony jest Dzień Rogalika. Z tej okazji zorganizowaliśmy spotkanie edukacyjno – rekreacyjne. W czasie zajęć kulinarnych pracownicy kuchni uczyli się przygotowywać rogale (część edukacyjna), którymi następnie poczęstowali koleżanki i kolegów będących w pracy. Dla wielu osób idealne śniadanie stanowi rogalik z kawą. Słodki przysmak postanowiliśmy połączyć z kakao, które doskonale rozgrzewa zimą.

Rogaliki są popularne na całym świecie, a ich historia sięga czasów pogańskich. Słynne rogale to: świętomarcińskie, croissanty, czy cornetto.

Żyjemy w rytmie slow, czyli układamy puzzle

Życie jest jak puzzle, które układamy bez końca, a ci, którzy znaleźli drogę do naszych serc, na zawsze będą elementami tej układanki.”

Aleksandra Polak, „Król kier”

Dnia 29 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Puzzli. Z tej okazji postanowiliśmy zorganizować w naszym zakładzie obchody tego wyjątkowego święta. Historia puzzli sięga XVIII wieku- stworzył je londyjski kartograf John Spilsbury jako pomoc naukową. Porozcinał naklejoną na mahoniową deskę mapę świata i w ten sposób uczył dzieci geografii.

Puzzle stanowią doskonałą rozrywkę dla dzieci i dorosłych. Ich układanie wpływa doskonale na nasz mózg, gdyż pracują jego obie półkule równocześnie, uczą koncentracji, spostrzegawczości, rozwijają zdolności przestrzenne oraz umiejętność logicznego myślenia. Wśród nas jest wielu zwolenników układania puzzli i kreatywnego spędzania czasu wolnego. Wszystkich zachęcamy do podjęcia tej aktywności.

Kolorowo w Blue Monday

16.01.2023r.

Nie same sytuacje budzą w nas niepokój, ale to, jak je odbieramy”

zasada stoików

Blue Monday to wprowadzone przez brytyjskiego psychologa Cliffa Arnalla – pracownika Cardiff University określenie najbardziej depresyjnego dnia w roku. Uczony wyznaczył datę najgorszego dnia w roku na postawie wzoru matematycznego uwzględniając czynniki meteorologiczne (krótki dzień, niskie nasłonecznienie), psychologiczne – świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych i ekonomiczne – kończą się terminy płatności związane z zakupami świątecznymi.

Termin Blue Monday uznawany jest za pseudonaukę. Przez wielu traktowany jest jako wymysł marketingowy, podobnie jak wiele innych sztuczek .

Postanowiliśmy nie poddawać się zimowej aurze za oknem, ani chwilowym spadkiem formy tylko temu przeciwdziałać. Efekty naszych działań zaskoczyły wszystkich.

Dzień bitej śmietany

Niech sobie ten przypis przeczyta elita, że każda śmietanka na deser jest bita”

Stanisław Jerzy Lec

Dzień bitej śmietany obchodzony jest 5 stycznia w dniu urodzin Aarona S. „ Bunny” Lapina – opracował on wygodną puszkę jednorazowego użytku oraz nowy zawór do dozowania bitej śmietany. Rozpowszechnił produkt na całym świecie.

Z okazji święta zorganizowaliśmy zajęcia kulinarne, podczas których nasi pracownicy wykonali desery oraz tort z bitą śmietaną i w ten sposób celebrowali dzień pysznej przyjemności. Tego dnia nikt nie przejmował się dodatkowymi kaloriami, ani wagą. Obchodami Dnia bitej śmietany rozpoczęliśmy 2023 rok.

Ciekawostki o bitej śmietanie:

  • Bita śmietana to śmietana bądź śmietanka, zawierająca zazwyczaj więcej niż 30% tłuszczu, napowietrzona.
  • Pierwsze znane przekazy o stworzeniu bitej śmietany dotyczą balu na dworze Ludwika XIV w 1671, gdzie przygotował ją François Vatel. Prawdopodobnie jednak była ona znana wcześniej.
  • Krem bita śmietanka zaliczana jest do kremów do tortów z grupy produkowanych na zimno. Jest to wyrób nietrwały, przeznaczony do konsumpcji w ciągu 6 godzin (gdy przechowywany w temp. ok. 6°C).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *