Przeskocz do treści

2017

I Targi Ekonomii Społecznej w Chojnicach

„Tylko praca daje okazję odkryć nam nas samych,
pokazać to, czym naprawdę jesteśmy,
a nie tylko to, na co wyglądamy”

Joseph Conrad

W tym roku po raz pierwszy odbyły się Targi Ekonomii Społecznej w Chojnicach zorganizowane przez Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Debrznie oraz CIO w Słupsku. Głównym celem Targów było zwiększenie wiedzy na temat podmiotów ekonomii społecznej w subregionie południowym województwa pomorskiego (powiaty chojnicki, człuchowski i kościerski), jak również wymiana doświadczeń oraz – w jej rezultacie - podniesienie potencjału ich przedstawicieli, angażujących się w inicjatywy lokalne służące aktywizacji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Oficjalnego otwarcia Targów dokonał Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Pan Paweł Orłowski. Na targach mieliśmy okazję zaprezentować działalność naszego zakładu. Nasze stoisko cieszyło się sporym zainteresowaniem, co świadczy o konieczności udziału w tego typu wydarzeniach oraz propagowanie idei ekonomii społecznej.

Roześmiane warsztaty z Kurtem Schellerem

"Jeśli chcesz gdzieś dojść,
najlepiej znajdź kogoś, kto już tam doszedł”

Robert Kiyosaki

Po raz kolejny gościliśmy w naszej kuchni Kulinarnego Mistrza - Kurta Schellera. Tym razem tematem szkolenia były ”Kuchnie Świata”. W trakcie warsztatów pracownicy wykonywali pod fachowym okiem mistrza potrawy z różnych stron świata m.in.: zupę Tom Kha Gai (Azja), kacze piersi w pięciu smakach (Azja), czy tort ze szpinaku i sera feta (kuchnia śródziemnomorska). Po skończonej pracy wspólnie kosztowaliśmy naszych dzieł i wymienialiśmy się spostrzeżeniami i uwagami. Warsztaty z p. Kurtem są dla pracowników niezwykłym przeżyciem oraz nowym doświadczeniem. Na zakończenie warsztatów każdy uczestnik otrzymał komplet przepisów, certyfikat i pamiątkową czerwoną zapaskę. Oczywiście było wspólne zdjęcie, do którego mistrz chętnie pozował i skutecznie rozśmieszał całą załogę. Wszyscy uczestnicy ukończyli kurs z pełnym brzuszkiem i uśmiechem na twarzy.

Pomorski Dzień Przedsiębiorczości – IDG 2017

„Każda praca jest dobra, o ile jest dobrze wykonywana.”

Albert Einstein

Uczestnictwo w Pomorskim Dniu Przedsiębiorczości to już swoista tradycja w naszym zakładzie. W tym roku również korzystając z zaproszenia Powiatowego Urzędu Pracy oraz Starosty Powiatu Człuchowskiego i wzięliśmy udział w kolejnej edycji tego wydarzenia. Hala Międzyszkolnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Człuchowie zapełniła się stoiskami różnych firm, przedsiębiorstw, organizacji, a wśród nich także naszego zakładu. Była to doskonała okazja do zaprezentowania prowadzonej przez nas działalności oraz pokazania szans zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych. Oferta naszego zakładu zainteresowała wiele osób o czym świadczy ilość rozdanych materiałów promocyjnych i informacyjnych.

Warsztaty "Kuchni Agaty"

„Właściwe odżywianie będzie medycyną jutra”

L.L.Pauling

Tym razem zorganizowaliśmy dla naszych pracowników warsztaty kulinarne. Pozwalają one zarówno nauczyć się podstaw gotowania, jak i doskonalić swoje kulinarne umiejętności. Wybrani pracownicy wraz z kierownictwem kuchni wyruszyli do Bydgoszczy by zgłębiać tajniki gotowania. W czasie warsztatów uczyli się przygotowywać dania wegetariańskie oraz przepyszne zdrowe desery. Zajęcia zakończyły się wspólnym posiłkiem. Nasi pracownicy wrócili w wyśmienitych humorach, pełni wrażeń i nowej wiedzy.

 

Jak założyć własną firmę – od pomysłu do realizacji,
czyli zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego

„Sekretem biznesu jest wiedzieć to, czego nie wiedzą inni”

Atystoteles Onassis

Spotkania z doradcą zawodowym Panią Aldoną Lewicką cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem naszych pracowników. Tym razem tematem zajęć było: "Zakładanie własnej działalności gospodarczej." W czasie ich trwania pracownicy dowiedzieli się w jaki sposób należy przygotować się do założenia własnej firmy, skąd uzyskać niezbędne pieniądze oraz jak zarejestrować działalność. Te istotne zagadnienia zostały przedstawione w ciekawy i przystępny sposób. Wszystko to sprawiło, że wywiązała się wśród pracowników dyskusja dotycząca omawianych zagadnień oraz korzyści wynikających z posiadania własnej działalności gospodarczej. Po zakończeniu zajęć zgodnie orzekli, że konieczna jest ich kontynuacja w najbliższej przyszłości.

Szkolenie z zakresu zapobiegania chorobom pasożytniczym

„ Ten kto chce pozostać w dobrym zdrowiu,
powinien unikać smutnych nastrojów i zachować radosny umysł.”

Leonardo da Vinci

Po zapoznaniu się z zasadami prawidłowego odżywiania nadszedł czas by omówić zagadnienie zagrożeń wynikających z nieprzestrzegania zasad higieny oraz skażonej żywności. Temat ten przybliżyła nam studentka kierunku Dietetyka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu szkolenia mimo iż do łatwych nie należy wzbudził zainteresowanie naszych pracowników. Podczas zajęć sporo dowiedzieli się oni o takich chorobach jak toksokaroza czy toksoplazmoza. Omówiono sposoby zapobiegania chorobom oraz wyjaśniono wszelkie wątpliwości. Dzięki szkoleniu tajemniczo brzmiące nazwy chorób są już nam niestraszne.

Szkolenie z zakresu zdrowego odżywiania

„Losy narodów zależą od sposobów ich odżywiania”

Anthelme Brillat – Savarin

Zdrowe odżywianie to nie moda czy fanaberia, ale obowiązek każdego. Wiedząc jak ważne to zagadnienie i w jaki sposób wpływa na nasze życie i samopoczucie postanowiliśmy dokształcić się w tym zakresie i zaprosiliśmy studentkę wydziału dietetyki by przybliżyła nam zasady prawidłowego odżywiania się.
W czasie szkolenia poznaliśmy zasady racjonalnego żywienia. Przedstawione zostały również praktyczne wskazówki w jaki sposób bez zbędnych komplikacji przygotować smaczny i zdrowy posiłek.
Temat bardzo zainteresował naszych pracowników o czym świadczy ilość zadawanych pytań i dyskusja, jaka wywiązała się w trakcie szkolenia. Bogatsi o cenną wiedzę postanowiliśmy ją wykorzystywać w codziennym życiu przyczyniając się w ten sposób do zmiany nawyków żywieniowych i poprawy zdrowia.

Szkolenie z zakresu pielęgnacji odzieży

„Co my wiemy, to tylko kropelka. Czego nie wiemy, to cały ocean.”

 Isaac Newton

W czwartek 29.06.2017r. odbył się kolejny cykl szkoleń z zakresu wykonywanych w naszym zakładzie usług pralniczych. Ważnym zagadnieniem poruszanym podczas szkolenia była pielęgnacja bielizny. Następnym, jakże istotnym punktem zajęć było usuwanie plam. Nasi pracownicy z uwagą wysłuchiwali informacji przekazywanych przez kierownika pralni. Najwięcej zainteresowania wzbudziły wiadomości dotyczące usuwania plam z kosmetyków, jedzenia i napojów oraz plam różnego pochodzenia (w tym biologicznego). Zdobytą wiedzę pracownicy będą wykorzystywać w codziennej pracy by jeszcze bardziej podnosić jakość świadczonym przez nich usług pralniczych.

Szkolenie z zakresu pielęgnacji odzieży

„ Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie.”

Paulo Coelho

W dniu 20.06.2017r. zostało zorganizowane dla pracowników pralni szkolenie z prania i pielęgnacji odzieży. Zgodnie z zasadą iż człowiek uczy się przez całe życie, Kierownik pralni postanowiła usystematyzować oraz uzupełnić wiedzę z zakresu pralnictwa. Pierwszym zagadnieniem omawianym w czasie zajęć były symbole stosowane na odzieży – to od zapoznania się z nimi rozpoczyna się proces dbania o czystość stroju. Następnie omówione zostały zasady pielęgnacji różnym materiałów, z których wykonana jest odzież. W pracy z osobami niepełnosprawnymi wszystkie zagadnienia wymagają systematycznego powtarzania, tylko wtedy praca przez nich wykonywana jest efektowna i wydajna.

Higiena osobista – zdrowy styl życia

"Dziś zadbaj o zdrowie, byś nie musiał o nim marzyć, gdy będziesz w niemocy."

Pliniusz Starszy

W zakresie działań promujących zdrowy styl życia w rodzinie i środowisku, zorganizowaliśmy dla naszych pracowników spotkania edukacyjne, których tematem była „Higiena osobista. Higiena jamy ustnej”. Celem spotkań było utrwalenie i przypomnienie nawyków, umiejętności higienicznych i higieniczno-kulturalnych oraz uświadomienie potrzeby przestrzegania higieny, która decyduje nie tylko o zdrowiu, ale również o akceptacji w środowisku społecznym.
W ramach podjętych działań, pracownicy obejrzeli film edukacyjny, wysłuchali pogadanki oraz z wielkim entuzjazmem uczestniczyli w dyskusji. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał materiały edukacyjne oraz drobny upominek w postaci środka do higieny osobistej lub środków do higieny jamy ustnej.

Warsztaty z doradztwa zawodowego

„ Każda praca jest dobra, o ile jest dobrze wykonywana.”

Albert Einstein

Dnia 17.02.2017 roku w ramach współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Człuchowie odbyły się w naszym zakładzie warsztaty z doradztwa zawodowego. Przeprowadziła je dobrze znana pracownikom Pani Aldona Lewicka. Tematem zajęć były kompetencje społeczne – umiejętności miękkie – niezbędne przy poszukiwaniu i wykonywaniu pracy. Temat bardzo zainteresował uczestników zajęć. Z ciekawością obejrzeli film instruktażowy zaprezentowany podczas warsztatów. Nawiązała się dyskusja, w czasie której każdy mógł zaprezentować swoje zdanie lub opowiedzieć o własnych doświadczeniach.

Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, i mimo iż nie zdążyliśmy omówić wszystkich zagadnień związanych z tematem, to i tak dowiedzieliśmy się wielu ciekawych i przydatnych informacji. Na pewno nie było to ostatnie spotkanie z Doradcą Zawodowym – z niecierpliwością czekamy na następne!