Choinki z piernika, czyli kontynuujemy przygotowania do świąt
„Apetyt przychodzi w miarę jedzenia”
Francois Rabelais
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji postanowiliśmy przygotować choinki z piernika, które są jednym ze świątecznych symboli. Każdy chciał się przyczynić do ich powstania. Już po chwili mogliśmy zobaczyć pierwsze efekty naszego zaangażowania. Skłoniły nas one do dalszej pracy i w ten sposób powstały prawdziwe dzieła kulinarne 🙂 W ten sposób nie tylko miło spędziliśmy czas, ale także kultywowaliśmy świąteczne tradycje, do czego wszystkich serdecznie zachęcamy. Przygotowanie słodkości było także doskonałą okazją do opowiedzenia o rodzinnych tradycjach świątecznych każdego z nas oraz zapomnienia choć na chwilę o trudnym czasie pandemii.
Dzień Gier Planszowych
„Ludzie weseli popełniają więcej głupstw niż smutni, ale smutni popełniają
większe głupstwa niż weseli”
Ewald von Kleisl
Dzień Gier Planszowych to święto obchodzone od 2020 roku. Wprowadzenie Dnia Gier Planszowych to wspólny projekt prawie wszystkich wydawców, sklepów z grami, blogów planszówkowych. Pierwsza edycja święta została rozegrana 10 października pod hasłem „Cała Polska gra w planszówki”. Postanowiliśmy także w naszym zakładzie zorganizować Dzień Gier Planszowych, gdyż wielu z nas jest zwolennikami tej formy rozrywki. Chętnych do gry nie brakowało. Największą popularnością cieszyły się puzzle oraz domino. Wszystkich zachęcamy do grania w planszówki, gdyż jest to znakomity sposób na spędzanie wolnego czasu.
Korzyści wynikające z grania w planszówki:
- zwiększają aktywność mózgu;
- zmniejszają ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera;
- pomagają zmniejszyć stres;
- uwalniają endorfiny;
- to idealny sposób na spędzenie czasu w miłym towarzystwie i wzmocnienie więzi z innymi ludźmi;
- uczą pracy zespołowej, cierpliwości;
- granie w planszówki obniża ciśnienie krwi;
- zwiększają kreatywność i pewność siebie;
Nietypowe choinki
„Nie to, co jest pod choinką, jest najważniejsze, a to kto jest wokół niej.”
Jednym z symboli Bożego Narodzenia jest choinka. Postanowiliśmy w tym roku nie tylko udekorować tradycyjną, ale także zrobić kilka innych. Jak się okazało nasza wyobraźnia nie zna granic i w ten sposób powstały nietypowe drzewka - z pomarańczy i cukierków. Nie trzeba było rozważać przedświątecznego dylematu – żywa czy sztuczna. Autorom pomysłów serdecznie gratulujemy. Z niecierpliwością czekamy czym nas zaskoczą w przyszłym roku.
Kartki świąteczne, czyli wszyscy wszystkim ślą życzenia
„Boże Narodzenie to ani czas, ani sezon, ale stan umysłu. Pielęgnowanie pokoju i dobrej woli, bycia pełnym miłosierdzia, to jest istota Bożego Narodzenia”
Calvin Coolidge
Okres Bożego Narodzenia to czas, który najchętniej spędzamy w gronie rodziny i przyjaciół życząc sobie wzajemnie zdrowia, szczęścia, pomyślności oraz spełnienia marzeń. My także uważamy, że ten piękny zwyczaj – składania sobie życzeń należy kultywować. Szczególnie ważne jest to w czasie pandemii, kiedy nie zawsze możemy spędzić czas z najbliższymi i przyjaciółmi i osobiście powiedzieć im jak są dla nas ważni. Z okazji zbliżających się świąt przygotowaliśmy kartki świąteczne by wysłać je zaprzyjaźnionym instytucjom i w ten sposób podziękować za owocną współpracę przez cały rok oraz zapewnić o swojej pamięci, wdzięczności i szacunku wobec nich. Każda przygotowana przez nas kartka była wyjątkowa i niepowtarzalna.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
składamy najpiękniejsze życzenia pięknych
i niezapomnianych chwil w gronie rodziny.
Niech przyniosą one radość i wzruszenie
oraz wzajemną życzliwość i optymizm
w nadchodzącym Nowym Roku
Wyjątkowy bałwan świąteczny
„Jeden bałwan zimy nie czyni”
Władysław Grzeszczyk
W czasie dyskusji, jaka się wywiązała podczas przygotowań świątecznych jednogłośnie orzekliśmy, że nie może zabraknąć również….. bałwana 🙂 , przecież za chwile jest Boże Narodzenie i jest zimą. Aura za oknem wykluczała wykonanie zadania - czyli ulepienie bałwana, ale to nam nie przeszkodziło. Pan Darek wykonał pięknego bałwana z plastikowych nakrętek. Okazało się po raz kolejny, że chcieć to móc, a ograniczenia nie istnieją. Mamy nadzieję, że niedługo będziemy mogli ulepić prawdziwego bałwana ze śniegu
Hipoterapia
„Największe szczęście w świecie, na końskim leży grzbiecie”
autor nieznany
Dbanie o zdrowie jest nie tylko obowiązkiem, ale także koniecznością, zwłaszcza w czasie pandemii. Hipoterapia jest formą gimnastyki leczniczej. Doskonale wiedzą o tym nasi pracownicy i chętnie korzystają z tej formy rehabilitacji. Zajęcia prowadzi hipoterapeuta z Powiatowego Centrum Rehabilitacji i Terapii Zajęciowej w Czarnem. Przebiegają one w przyjemnej atmosferze, wywołują uśmiech na twarzy i niwelują dolegliwości bólowe. Wszystko to sprawia, że nie brakuje chętnych do korzystania z tej formy terapii.
Babeczki dyniowe
„Nie ma bardziej szczerej miłości niż miłość do jedzenia”
George Bernard Shaw
Jesień obfituje w sezonowe owoce i warzywa, które są świetną podstawą do pysznych deserów. Postanowiliśmy upiec babeczki z dyni. W ten sposób chcieliśmy nie tylko zdobyć nowe umiejętności kulinarne, ale także osłodzić sobie jesienne dni. To kolejny sposób – po wykonaniu dekoracji z dyni – na obchody święta Halloween. Chwila relaksu przy słodkościach pozwoliła nam choć na chwilę zapomnieć o obowiązkach zawodowych oraz trudnym czasie pandemii. Był to przysłowiowy strzał w dziesiątkę o czym świadczą szerokie uśmiechy na naszych twarzach.
Właściwości zdrowotne dyni:
- Soki i przeciery z dyni działają moczopędnie dzięki czemu warzywo to znajduje zastosowanie przy leczeniu schorzeń nerek oraz układu krążenia;
- ma działanie odtruwające i regulujące przemianę materii;
- korzystnie wpływa na spadek cholesterolu i glukozy we krwi;
- zapobiega cukrzycy i poprawia profil lipidowy osób mających problem z cholesterolem;
- wpływa stymulująco na wydzielanie żółci oraz działa łagodząco i regenerująco na przewód pokarmowy oraz wątrobę;
- dynia pomaga likwidować zaparcia;
- ułatwia leczenie otyłości przez regulację przemiany materii
Zajęcia w siłowni zewnętrznej
„Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu, powinien unikać smutnych nastrojów i zachowywać radosny umysł.”
Leonardo da Vinci
Doskonale zdajemy sobie sprawę jak ważne jest dbanie o zdrowie, zwłaszcza w czasie pandemii. Postanowiliśmy wykorzystać sprzyjającą pogodę i zorganizowaliśmy ćwiczenia w siłowni zewnętrznej. Cieszą się one sporym zainteresowaniem wśród naszych pracowników. Tak było i tym razem, gdyż chętnych do wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu nie brakowało. Była to okazja do zadbania o kondycję fizyczną oraz regeneracji sił po pracy.
Dzień Lodów
„Jeśli chcesz uszczęśliwić wszystkich, nie bądź liderem, sprzedawaj lody”
Dzień Lodów to święto wypadające corocznie w trzecią niedzielę lipca. Ten przepyszny dzień pochodzi ze Stanów Zjednoczonych - w 1984 r. prezydent Reagan ustanowił Narodowy Dzień Lodów (ang. National Ice Cream Day) oraz ogłosił lipiec miesiącem lodów. W Polsce Dzień Lodów nie jest aż tak popularny, ale my także bardzo lubimy ten zimny deser.
W ramach rehabilitacji społecznej zorganizowaliśmy właśnie taką obchody tego święta także w naszym zakładzie. Każdy z nas jedząc lody wspomina cudowny smak dzieciństwa, czas beztroski. Takie wspomnienia chcieliśmy przywołać u naszych pracowników, żeby w tak trudnym dla wszystkich czasie pandemii Covid 19 można było oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w choć na krótką chwile w ten magiczny świat słodkości.
Silwoterapia
„ ….. ziemia jest również bytem żywym i posiada własną duszę. My stanowimy część tej duszy i rzadko zdajemy sobie sprawę z tego ze ona działa
na nas zawsze z korzyścią.”
Paulo Coelho
Piękna pogoda sprzyja spacerom oraz wszelkiej aktywności na świeżym powietrzu. Postanowiliśmy to wykorzystać i zorganizowaliśmy zajęcia z silwoterapii w celu podziwiania otaczającej nas przyrody.
Silwoterapia to metoda terapeutyczna oparta na kontakcie z przyrodą. Przebywanie na łonie natury, pośród drzew z dala od ruchu ulicznego wycisza, odpręża, relaksuje, poprawia zarówno stan psychiczny jak i fizyczny. Celem tego rodzaju terapii jest rozładowanie napięć, rozluźnienie i uspokojenie.
Przykładowe warianty:
• gimnastyka w parku, lesie; wykorzystywanie drzew do wykonywania ćwiczeń,
• odpoczynek w cieniu drzew, przysłuchiwanie się szumom wiatru lub słuchanie ulubionej muzyki,
• pielęgnacja drzew i krzewów w swoim otoczeniu (wykorzystywana np. w niektórych domach seniora, domach pomocy społecznej),
• obserwowanie pracy innych osób, gdy niepełnosprawność nie pozwala na czynną terapię,
• delektowanie się pięknem leśnej przyrody podczas spacerów,
• pogadanki na temat drzew, opisywanie ich, recytowanie wierszyków o drzewach, przedstawianie ich zdjęć,
• poznawanie specyfiki wybranych drzew w naturze i podczas pogadanek (owoce, soki, faktura kory, liście, igły, zapach, wielkość),
• masaż korą, kasztanami, szyszkami, żołędziami,
• spacer bosymi stopami po „ścieżkach” wykonanych z igliwia, liści, żołędzi, szyszek, kawałków kory,
• wykonanie jesiennych kompozycji z kolorowych liści drzew, jarzębiny, kasztanów, żołędzi, gałązek sosnowych,
• głaskanie kory i przytulanie się do drzew, dotykanie kory rękami, stopami, plecami, czołem.
Kiedy jest wskazana?
Silwoterapia jest polecana i zdrowym i chorym osobom. Najczęściej znajduje zastosowanie w:
• stanach napięcia emocjonalnego,
• obniżonym nastroju i depresji,
• trudnościach z kontaktem werbalnym,
• otępieniu typu Alzheimerowskiego i innych,
• upośledzeniu umysłowym, w tym u dzieci z zespołem Downa,
• stymulacji zmysłowej osób niewidomych,
• leczeniu chorób infekcyjnych górnych dróg oddechowych.
Hortikuloterapia
„Każdy kwiat kwitnie we własnym czasie.”
Ken Petti
Zajęcia z hortikuloterapii zawsze cieszą się popularnością wśród naszych pracowników. Wielu z nas lubi zarówno pracę, jak i odpoczynek na świeżym powietrzu. To doskonała okazja do relaksu i nabrania energii do dalszego działania. Praca w ogrodzie wpływa korzystnie zarówno na nasze zdrowie, jak i samopoczucie (zwiększenie wydolności fizycznej, odwrócenie uwagi od choroby, zwiększenie wiary w siebie i własne umiejętności, poprawa relacji z bliskimi oraz otoczeniem, hamowanie postępu demencji). Efekty naszej pracy przedstawiają poniższe zdjęcia.
Sadzenie ziół
„ Wszystko, co truje, umiejętnie użyte - leczy.”
Simona Kossak
Przygotowując potrawy dla naszych konsumentów szczególną uwagę poświęcamy na dbałość zarówno o wyjątkowy smak, jak i estetykę wykonania i podania. Zdając sobie sprawę, że zioła wpływają na smak potraw postanowiliśmy samodzielnie zasadzić kilka z nich i przypomnieć o ich właściwościach oraz zastosowaniu w kuchni. Wszystkich zachęcamy do korzystania z dobrodziejstw ziół.
Rodzaj | Zioła w kuchni zastosowanie |
Bazylia | Idealnie pasuje do dań kuchni włoskiej, takich jak pizza, makarony czy sałatki z pomidorami i mozzarellą. Jest też dobrym dodatkiem do twarożku, gotowanych jajek czy omletów. Dodaje aromatu zupom, daniom mięsnym, rybom, a także owocom morza. |
Mięta | Świetnie sprawdza się w letnich sałatek z sosem jogurtowym, w koktajlach i lemoniadach, dodając im orzeźwiającego smaku. Ponadto stosuje się ją do dań z twarożkiem. |
Rozmaryn | Jest pysznym uzupełnieniem dań z rybnych, z drobiem, jagnięciną, wieprzowiną czy wołowiną. Idealnie smakuje w towarzystwie pomidorów, grzybów, jajek, sera czy szpinaku. |
Oregano | Stosowane jest do różnego rodzaju sosów, a także wszystkich gatunków mięsa. Jest świetnym dodatkiem do sałatek warzywnych i często spotkać można je w daniach kuchni włoskiej, takich jak pizza czy makarony. |
Tymianek | Ma szerokie zastosowanie w kuchni francuskiej, kreolskiej i kajuńskiej. Jego delikatnie goździkowy posmak świetnie łączy się z jagnięciną, cielęciną, drobiem a także rybami. Dodawane jest również do farszów i pasztetów. Często tymianek spotkać można w zupach i bulionach. |
Kolendra | Niezastąpiony dodatek do zup i gulaszu. Często jest składnikiem ciast, deserów i innych wypieków piekarniczych. Idealnie komponuje się z jagnięciną i mięsem kozim, a także szynką i wieprzowiną. |
Pietruszka | Dodawana jest do gulaszu, wielu sosów czy past serowych. Smacznie komponuje się z ryżem, warzywami czy daniami rybnymi. Często dodawana do jajecznicy czy omletów. |
Koperek | Najczęściej spotykany podczas kiszenia kapusty lub ogórków, a także w wielu zalewach octowych. Idealnie komponuje się z jogurtem lub śmietaną, więc często stosowany jest do sosów i dressingów. Jest idealny jako dodatek do łososia, krewetek czy pstrąga. |
Pieczenie babeczek, czyli zajęcia kulinarne
„Kto w czasie pracy myśli tylko o jedzeniu, ten na pewno w czasie jedzenia nie myśli o pracy.”
Władysław Grzeszczyk
Postanowiliśmy wykorzystać chwilę czasu wolnego by upiec przepyszne ciasteczka. Chętnych do pracy nie brakowało. Każdy chciał mieć swój udział w ich powstaniu. Po wspólnej pracy przyszedł czas na degustację. Pełni sił witalnych i w dobrym humorze byliśmy gotowi podjąć kolejne wyzwania zawodowe.
Nie wiesz co robić podczas kwarantanny?
Mamy dla Ciebie kilka pomysłów jak spędzić więcej czasu z bliskimi
- Poeksperymentuj z gotowaniem:
„Jedzenie jest symbolem miłości, kiedy nie wystarczają słowa.”
Alan D. Wolfelt
Chcesz spędzić z dziećmi więcej czasu, zapewnić im świetną zabawę, a jednocześnie zyskać małych pomocników? Nic prostszego, zaproście je do kuchni! Każdy maluch chce uczestniczyć w życiu rodzinnym. Pora pozwolić małym szefom kuchni się wykazać.
Możecie wspólnie przygotować sałatkę owocową. Mamy dla was szybki przepis:
Składniki na sałatkę owocową z jogurtem:
• 2 średnie banany - 300 g.
• garść jasnych winogron - 100 g.
• garść ciemnych winogron - 100 g.
• 2 dojrzałe kiwi - 150 g.
• 1 dojrzałe mango - 400 g.
• garść orzechów włoskich lub pekan - 50 g.
• 4 łyżki kremowego jogurtu naturalnego.
• płaska łyżeczka cukru pudru lub cukru waniliowego.
Plusy wspólnego gotowania:
- Jest to świetna zabawa zarówno dla dzieci jak i dla rodziców.
- Wspólnie spędzacie czas i budujecie więzi, rozmawiacie.
- Dzieci uczą się wielu rzeczy, eksperymentują, próbują nowych smaków.
- Dajecie najmłodszym przykład jak należy się odżywiać, jak i co gotować.
- Wyrabiacie w dzieciach dobre nawyki (zdrowego jedzenia, wspólnych posiłków).
2. Wspólne gry i zabawy:
- Kalambury z bajek:
Zdejmujemy z półki książkę z ulubionymi baśniami. Jedna osoba odgrywa bohatera znanej bajki (albo jej tytuł), a pozostali z jego min i gestów próbują odgadnąć, o co chodzi. Później jest zmiana, kolejna osoba pokazuje. Taka zabawa doskonale ćwiczy wyobraźnię, pomysłowość i talent aktorski.
- Bajka tylko dla was:
Wybierzcie 20 słów, z których ułożycie opowieść. Będzie śmieszna, jeśli wyrazy będą różnorodne (król, huśtawka, widelec, cebula). Potem każda z osób układa zdanie, kolejna dokłada swoje i tak powstaje wasza prywatna baśń. Zapiszcie tekst na kartce, możecie również zrobić do niej ilustracje.
- Podaj literę:
Losujecie literę i wymieniacie wszystkie zwierzęta, przedmioty lub imiona na literę „K” – kto myśli dłużej niż 3minuty, przegrywa. To świetna okazja, żeby potrenować głoskowanie!
- Kłamiemy na potęgę:
Zadajecie sobie przeróżne pytania, np.: „Co robisz?”, „Co czujesz?”, „Co widzisz?”. I kłamiecie: „Latam na paralotni”. „Czuję zapach bananów i pomarańczy”. „Widzę kwitnący kwiat”. Kto w waszej rodzinie ma najbujniejszą wyobraźnię?
3.Ćwiczenia w domu:
Dzięki odpowiedniemu planowi można przetrwać długi czas bez wychodzenia z domu, a przy tym utrzymać lub poprawić naszą obecną formę oraz sylwetkę. Wszystko jest zależne od tego, w jakim stopniu jesteśmy sprawni, ile wcześniej ćwiczyliśmy i czy w ogóle to robiliśmy. Do ćwiczeń w domu nie potrzeba specjalistycznego sprzętu. W Internecie znajdziemy mnóstwo wskazówek jak umiejętnie ćwiczyć, żeby nie przeciążać niektórych partii ciała. Jak wyglądają poszczególne ćwiczenia można w łatwy sposób znaleźć na filmikach w Internecie np. na YouTube. Trzeba być cierpliwym, gdyż każda osoba ma zupełnie inny organizm.
Przykładowe ćwiczenia na rozgrzewkę:
- przysiady
- pajacyki
- krążenia ramion w przód
- krążenia ramion w tył
- krążenia głową w prawo i lewo
- krążenia bioder w prawo i lewo
- podskoki z kolanami do klatki piersiowej
- ruszanie nadgarstków w prawo i lewo
- skłony
Skuteczne ćwiczenia w domu:
- brzuszki proste
- brzuszki skośne
- przysiady
- pompki klasyczne z rękami rozstawionymi na szerokość barków
- wykroki w przód
- unoszenie nóg do góry leżąc
- plank (nazywany deską) – podpór przodem na przedramionach
4. Nauka robienia na drutach:
Babcie nie wyobrażają sobie dnia bez wzięcia do rąk kłębka wełny oraz drutów. Nauka robienia na drutach może się wydawać czymś niezwykle skomplikowanym, a tak naprawdę podstawy wcale nie są trudne. Na samym początku potrzebna będzie znajomość bardzo podstawowych czynności, możesz zasięgnąć porady od babci, która pamięta czasy, w których robiło się na drutach.
To proste jak drut 🙂
Cukier krzepi - czy aby na pewno?
Wędkowanie w czasie pandemii, czyli inne spojrzenie na rehabilitację
„Mówią, że wędkowanie to sztuka cierpliwości”
Edward Michael Grylls
Ten rok z powodu pandemii pozostanie w pamięci nas wszystkich z pewnością na długo. Postanowiliśmy jednak się nie poddawać i zrobić wszystko, co w naszej mocy by znaleźć czas na relaks i odpoczynek, a także rozwijać swoje pasje i zainteresowania oraz poznać nowe 🙂 Przykład dały nam Panie Agnieszka i Ania, które udowodniły, że w czasie pandemii wszystko jest możliwe – nawet wędkowanie będąc w pracy 🙂 Podziwiamy ich kreatywność i życzymy dalszych sukcesów wędkarskich!
Hortikuloterapia
„Gdzie kwitnie kwiat – musi być wiosna,
a gdzie jest wiosna – wszystko wkrótce rozkwitnie”
Friedrich Ruckert
Nadeszła wiosna, a wraz z nią rozpoczął się sezon ogródkowy i działkowy. Wszędzie pojawiły się piękne kwiaty i krzewy, które zdobią nasze ogródki, działki oraz najbliższe otoczenie. Praca w ogrodzie wpływa korzystnie zarówno na nasze zdrowie, jak i samopoczucie (zwiększenie wydolności fizycznej, odwrócenie uwagi od choroby, zwiększenie wiary w siebie i własne umiejętności, poprawa relacji z bliskimi oraz otoczeniem, hamowanie postępu demencji). Postanowiliśmy zorganizować zajęcia z hortikuloterapii. Wszystkich zachęcamy do korzystania z uroków natury i przebywania na świeżym powietrzu.
Rehabilitacja lecznicza
„Zdrowie jak mądra żona – jest cierpliwa. Jednak zaniedbywana długo też odejdzie."
Mariusz Deluga
Nasi pracownicy doskonale zdają sobie sprawę z faktu, iż należy dbać o zdrowie. W tym celu korzystają z zabiegów leczniczych w Powiatowym Centrum Rehabilitacji i Terapii Zajęciowej w Czarnem. Systematyczne ćwiczenia oraz zabiegi wykonywane przez doświadczonych i profesjonalnych fizjoterapeutów wpływają na nasze lepsze samopoczucie psychofizyczne oraz ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Wszystkich zachęcamy do aktywności fizycznej.