2Głównym celem rehabilitacji osób niepełnosprawnych zatrudnionych w Zakładzie Aktywności Zawodowej jest poprawa kondycji fizycznej i jakości życia przez szeroko rozumiane usprawnianie fizyczne i emocjonalne. Pracownicy niepełnosprawni codziennie mają możliwość korzystania z rehabilitacji leczniczej, społecznej oraz zawodowej prowadzonej przez profesjonalną kadrę m.in. psychologa, rehabilitanta, pielęgniarkę, instruktorów.
Głównym celem rehabilitacji społecznej jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym uczestnictwa w życiu społecznym. Niepełnosprawni pracownicy w ramach tej rehabilitacji mogą uczestniczyć w życiu społeczno-kulturalnym, poprzez udział w organizowanych wycieczkach, wyjazdach do kina, teatru, na basen. Uzyskują również pomoc w zakresie:
wyrabiania umiejętności samodzielnego wypełniania ról społecznych,
likwidowania barier (technicznych, w komunikowaniu się i dostępie do informacji, transportowych, urbanistycznych),
kształtowania właściwych postaw i zachowań sprzyjających integracji.
W ramach rehabilitacji zawodowej z Zakładzie organizowane są też różnego rodzaju spotkania m.in. z doradcą zawodowym, szkolenia dla pracowników ZAZ, poradnictwo zawodowe, co wpływa na poprawę kontaktów z innymi, otwarcie się na siebie i na drugiego człowieka. Dostarcza wiedzy i praktycznych umiejętności w radzeniu sobie w pracy oraz w codziennych problemach.
Głównym celem rehabilitacji zawodowej jest zdobycie umiejętności potrzebnych w pracy zawodowej, ułatwienie osobie niepełnosprawnej uzyskania i utrzymania odpowiedniego zatrudnienia i awansu zawodowego, a w konsekwencji zatrudnienie na otwartym rynku pracy.
Nasi pracownicy ze względu na stopień niepełnosprawności mają zapewnioną również opiekę pielęgniarską. Dysponujemy gabinetem wyposażonym w nowoczesny sprzęt oraz podstawowe leki i środki opatrunkowe, niezbędne do udzielenia pomocy doraźnej.
Doraźną i specjalistyczną pomoc zapewniają również lekarze m.in. psychiatra, internista.
Rehabilitacja lecznicza osób niepełnosprawnych zatrudnionych w ZAZ ma na celu zapobieganie, przywracanie i rozwój funkcjonalnych sprawności osoby w celu umożliwienia jej uzyskania samodzielności i prowadzenia aktywnego życia.
W ramach rehabilitacji leczniczej prowadzone są zabiegi rehabilitacyjne z dziedziny fizykoterapii, wspomagające, podtrzymujące, dobrane indywidualnie pod kątem niepełnosprawności. Wykonywane są również zabiegi kinezyterapii dotyczące ogólnego stanu zdrowia organizmu.
Swoją sprawność fizyczną pracownicy mogą podnosić korzystając z siłowni, kortu, boiska, basenu, które znajdują się na terenie Zakładu.
Nasi pracownicy chętni również uczestniczą w turnusach rehabilitacyjnych.
Kiedy przychodzą zimne i deszczowe dni nasi pracownicy w ramach rehabilitacji zajmują się haftowaniem. Każdy z chętnych wybrał sobie obrazek a następnie otrzymał zestaw niezbędny do wyszywania. Wszyscy uczestnicy podpisali swoje obrazki i gdy tylko za oknem pojawia się słota, biorą w ręce igły i skrupulatnie haftują. Takie zajęcia usprawniają ich manualnie ale także uczą cierpliwość.
Dodatkowo w okresie świątecznym na zajęciach rehabilitacyjnych wykonujemy piękne ozdoby które później ozdabiają nasze miejsca pracy.
Wizyta w kinie, w połowie listopada, na filmie ,,Listy do M2” nastroiła nas świątecznie, jak tylko wróciliśmy zakupiliśmy materiały niezbędne do przygotowania ozdób i kartek świątecznych i zaczęliśmy pracę. W ramach rehabilitacji tworzymy cudeńka, które później ozdabiają nasze biura. W przypadku kartek trafiają z życzeniami świątecznymi do osób z którymi ściśle współpracujemy. Czas spędzony na robieniu ozdób uprzyjemnia nam słuchanie kolęd i pastorałek. Jest to nasz świąteczny zwyczaj w którym co roku wspólnie uczestniczymy.
A w czasie świąt Bożonarodzeniowych, takim zajęciom towarzyszy słuchanie i śpiewanie kolęd oraz pastorałek. Ubieramy wspólnie choinkę oraz sami wymyślamy i robimy na nią ozdoby.