Przeskocz do treści

2018

       Kartki świąteczne, czyli przygotowania do świąt                                            czas zacząć

„Aby Święta Bożego Narodzenia
były bliskością i spokojem a Nowy Rok - dobrym czasem”

                                                                                                  - Konstanty Ildefons Gałczyński

Powoli rozpoczęliśmy przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Jednym ze zwyczajów świątecznych jest składanie życzeń nie tylko w gronie rodziny, ale także przyjaciołom, znajomym, współpracownikom. Z tego powodu własnoręcznie wykonaliśmy przepiękne kartki by wysłać je zaprzyjaźnionym instytucjom, z którymi współpracujemy na co dzień. Chętnie podjęliśmy się tego zadania by poczuć klimat zbliżających się świąt, kultywować tradycję oraz wyrazić pamięć, wdzięczność oraz szacunek wobec adresatów naszych swoistych dzieł. Każda z wykonanych przez nas kartek była niepowtarzalna oraz wyjątkowa.

                     Ozdoby świąteczne z masy solnej

"Każda praca jest dobra,
o ile jest dobrze wykonywana."

                                                                                                                                Albert Einstein

Kontynuując przygotowania do świąt Bożego Narodzenia postanowiliśmy przygotować ozdoby świąteczne z masy solnej. Chętnych do zajęć nie brakowało. Pracę rozpoczęliśmy od przygotowania niezbędnych produktów i sprzętów. Już po chwili powstała masa solna by z niej wyczarować przepiękne ozdoby świąteczne. Będą one zawieszone na choinkach, które już wkrótce pojawią się w naszym zakładzie. Zajęcia były również okazją do przypomnienia tradycji bożonarodzeniowych oraz do cofnięcia się pamięcią do rodzinnych anegdot świątecznych, którymi wszyscy chętnie się dzielili:)

                                   Choinki z drewna

Choinko, choinko, świąteczną masz minkę!
Łańcuszek wpleciony w zieloną czuprynkę!

Przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia nie mogliśmy pominąć jednego z najważniejszych ich symboli – choinki. W tym roku zdecydowaliśmy o przyozdobieniu naszego zakładu drzewkami ręcznie wykonanymi przez naszych pracowników. Przygotowaliśmy sporą ilość drewna by z niej wykonać przepiękne choinki. Panowie z wielkim zapałem przystąpili do pracy – zaczęli od szlifowania desek ze starych skrzynek, by następnie je przyciąć i pomalować. W ten oto sposób po pewnym czasie mogliśmy podziwiać niepowtarzalne choinki. Wykonane przez panów drzewka udekorowaliśmy oryginalnymi ozdobami (m.in. z masy solnej, cynamonu i suszonych owoców). Przypominają nam, że święta coraz bliżej:)

Kontynuujemy rehabilitację leczniczą

„Uncja środków zapobiegawczych
jest lepsza od tony środków leczniczych”

Archibald Joseph Cronin

Zgodnie z zasadą iż zdrowie ma się tylko jedno i należy o nie dbać, nie zaniedbujemy tej sfery naszego życia. W tym celu korzystamy z turnusów rehabilitacyjnych w PCRiTZ w Czarnem. Systematyczne ćwiczenia oraz zabiegi wykonywane przez doświadczonych i profesjonalnych fizjoterapeutów wpływają na nasze lepsze samopoczucie psychofizyczne, niwelują dolegliwości bólowe oraz dostarczają sporej ilości endorfin. Wszystko to sprawia, że nie brakuje chętnych do korzystania z tej formy rehabilitacji.

 

Hortikuloterapia

„Kwiaty są pięknymi słowami i hieroglifami natury, którymi daje
nam ona poznać, jak bardzo nas kocha."

Johann Wolfgang Goethe

W ramach rehabilitacji społecznej zorganizowaliśmy zajęcia z hortikuloterapii które zapewniają odprężenie, relaks, zapomnienie o codziennych troskach i trudnościach, redukują stres i napięcia oraz mobilizują do aktywnego spędzania czasu wolnego. Wszystko to sprawia, że chętnych do zajęć nie brakuje, a widoczne efekty pracy zachęcają do dalszej aktywności. Tak było i tym razem, gdy sadziliśmy kwiaty przed wejściem do budynku administracji naszego zakładu.

 

Zajęcia z arteterapii

„Człowiek tylko wówczas jest szczęśliwy,
kiedy interesuje się tym, co tworzy.”

Erich Fromm

Zajęcia z arteterapii są szczególnie lubiane przez naszych pracowników. Uczestnicy sesji arteterapii nie muszą posiadać zdolności artystycznych ani wcześniejszych doświadczeń. Terapeuta nie koncentruje się na wartościach estetycznych wytworzonych obiektów. Głównym celem arteterapii jest umożliwienie osobom dokonanie zmiany, rozwoju osobistego poprzez stosowanie materiałów artystycznych w bezpiecznych i sprzyjających temu warunkach. Ta forma terapii może być szczególnie użyteczna dla osób, które mają trudności z wyrażeniem swoich myśli i uczuć drogą werbalną. W czasie ich trwania mogą zarówno odkryć jak ważne jest wyrażanie emocji i wykazać się zdolnościami artystycznymi.
W związku z powyższym tym razem postanowiliśmy zorganizować zajęcia z wykonywania obrazów metodą haftu krzyżykowego. Przygotowaliśmy niezbędne materiały i pracownicy przystąpili do zajęć. Efektem pracy są obrazy, które wykonywane były w skupieniu przez wiele godzin ale też w przyjaznej atmosferze w gronie koleżanek i kolegów z pracy.

 

Jesteśmy aktywni

„Sport pozwala pokazać wielu osobom piękną stronę życia.”

Giba

Wiedząc, że sport to zdrowie nasi pracownicy są aktywni także w czasie wolnym. Pan Rafał Kozieł chętnie uczestniczy we wszelkich imprezach sportowych. Nie są mu straszne żadne warunki ani pojawiające się przeszkody, z których zawsze wychodzi obronną ręką 🙂 Swoją pasją i zaangażowaniem udowadnia, że chcieć to móc i bez trudu można pokonać wszelkie bariery. Gratulujemy takiej postawy i zachęcamy do uprawiania sportu!

 

Zajęcia w siłowni zewnętrznej

„Ten kto chce pozostać w dobrym zdrowiu, powinien unikać smutnych nastrojów i zachowywać radosny umysł”

Leonardo da Vinci

Zbliża się lato, a wraz z nim czas urlopów i zasłużonego odpoczynku. Postanowiliśmy więc wykorzystać piękną pogodę i zadbać o kondycję fizyczną. W tym celu skorzystaliśmy ze sprzętów siłowni zewnętrznej. Z ochotą i uśmiechem na twarzy przystąpiliśmy do ćwiczeń. Nikogo nie trzeba było zachęcać, gdyż każdy z nas wie jak ważne jest zdrowie i dobra kondycja fizyczna. Była to również okazja do aktywnego spędzenia czasu wolnego. Zrelaksowani i pełni sił witalnych powróciliśmy do swoich obowiązków.

 

Ludoterapia

"Gra jest jak życie, warto mięć zawsze asa w rękawie."

Tym razem zorganizowaliśmy zajęcia z ludoterapii. Do łask powróciły po dłuższym czasie różne gry planszowe, puzzle, układanki. Ludoterapia stanowi jedną z form prowadzonej w zakładzie terapii, jest lubiana przez pracowników. Każdy znalazł coś dla siebie – wśród panów prym wiodły puzzle, ale nie mogło też zabraknąć ulubionej gry planszowej - chińczyka. W miłej atmosferze i doborowym towarzystwie czas szybko upłynął.

 

Kontynuujemy rehabilitację leczniczą

„Dziewięć dziesiątych naszego życia polega na zdrowiu”

Artur Schopenhauer

Doskonale wiemy jak ważne jest zdrowie i dobra kondycja fizyczna, dlatego nigdy nie brakuje chętnych do korzystania z zabiegów i ćwiczeń proponowanych przez personel PCRiTZ w Czarnem. Tak było i tym razem – nasi Panowie z chęcią i wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w zabiegach. Systematyczność i rzetelność wykonywanych ćwiczeń przyniosła efekty – poprawę sprawności psychofizycznej oraz zniwelowanie dolegliwości bólowych. Kolejną korzyścią była poprawa samopoczucia i nawet perspektywa powrotu do pracy nie wydawała się straszna:)

 

Biblioterapia

„Czytanie – oto najlepszy sposób uczenia się.”

Aleksander Puszkin

Wśród różnych form rehabilitacji społecznej prowadzonych w naszym zakładzie ważne miejsce zajmuje biblioterapia. Pracownicy bardzo sobie cenią czas spędzony na lekturze prasy. To doskonały sposób na relaks połączony ze zdobywaniem nowych informacji. Chętnych do zajęć nigdy nie brakuje. Wszystkich zachęcamy do czytania i wzbogacania swojej wiedzy.

 

Sensoplastyka, czyli nowe oblicze zajęć z arteterapii
16.05.2018r.

„Prawdziwa sztuka to taka,
która powstaje dzięki potrzebie tworzenia”

Albert Einstein

Tym razem postanowiliśmy zaskoczyć naszych pracowników nową formą zajęć. Sensoplastyka, czyli edukacja sensoryczno-plastyczna wpływa na rozwój organizmu oraz wszystkich zmysłów (węchu , wzroku, dotyku, słuchu, smaku). Dzięki ich stymulacji oddziałujemy na wiele aspektów rozwoju: wspieramy rozwój mowy, motoryki małej, kreatywności oraz twórczego myślenia. Wspieramy również rozwój poznawczy. Zajęcia z sensoplastyki mają na celu również poznanie nowych form wyrazu oraz działań artystycznych. Dzięki uprzejmości kadry WTZ mogliśmy podziwiać prace wykonane przez uczestników Warsztatu oraz sami spróbować swoich sił w tworzeniu swoistych dzieł sztuki. Nasi pracownicy chętnie uczestniczyli w zajęciach. Była to również świetna okazja do relaksu oraz zapomnienia o pracy. Wypoczęci, pełni entuzjazmu i nowych sił witalnych wróciliśmy do wykonywania swoich obowiązków:)

 

Wielkanocne koszyczki ze święconką,
czyli zajęcia z arteterapii

„Piękno rzeczy śmiertelnych mija, lecz nie piękno sztuki”

Leonardo da Vinci

W ramach rehabilitacji społecznej organizujemy dla naszych pracowników zajęcia z arteterapii. Cieszą się one sporym zainteresowaniem i nigdy nie brakuje chętnych by w nich uczestniczyć. Terapia sztuką to rodzaj psychoterapii, która pozwala dostrzec swoje mocne strony, redukuje stres, wpływa na wzrost samooceny oraz rozwój umiejętności interpersonalnych. Tym razem w ramach zajęć przygotowywaliśmy koszyczki wielkanocne ze święconką. Zajęcia poprowadziła Pani dyrektor, która w czasie ich trwania zapoznała pracowników ze zwyczajami i tradycjami Świąt Wielkanocnych.

Z okazji Świąt Wielkanocnych wszystkim życzymy:

Smacznego jajka, Świąt jak z bajki
I niech Wam zając przyniesie podarki.
Pięknej święconki, udanych wypieków,
Żeby ten czas był najmilszy na świecie.
I taka tradycja jest w tym kraju,
Żeby w śmigusa Was zmoczyć miało.

 

Kartki wielkanocne

W tym roku Agnieszka i Kasia wzięły na swoje barki przygotowanie kartek świątecznych. Święta wielkanocne to czas radości spędzony w gronie rodziny i przyjaciół. Jak wiadomo nie zawsze jest możliwe by spotkać się ze wszystkimi najbliższymi. Nie jest to jednak powód by rezygnować z przesyłana życzeń. Jedną z tradycji wielkanocnych jest wysyłanie kartek z życzeniami. Także i my pamiętaliśmy o tym zwyczaju i przygotowaliśmy przepiękne kartki, które zostaną wysłane zaprzyjaźnionym instytucjom. Niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju zapewnią adresatów o życzliwości oraz o pamięci o nich.

 

Zajęcia na siłowni w Człuchowie

„W zdrowym ciele zdrowy duch”

Decimus Junius Juvenalis

Pracownikom proponujemy rożne formy aktywności oraz rożne formy rehabilitacji. Chętnych nie brakuje i są otwarci na nowości. Dzięki karnetom mogą korzystać z oferty Basenu Sportowego w Człuchowie ( m.in. basenu, solarium, siłowni czy masaży). Nasi panowie postanowili tym razem udać się na siłownię i zadbać o swoją kondycję oraz spalić zbędne kalorie.

 

Rehabilitacji leczniczej ciąg dalszy

„Bez zdrowia życie nie jest życiem;
życie nie jest do wyżycia”

- Francois Rabelais

Dbanie o zdrowie jest nie tylko obowiązkiem każdego z nas, ale także koniecznością. Nasi pracownicy wiedzą o tym doskonale i zawsze znajdują czas na poprawę sprawności psychofizycznej. W tym celu korzystając z oferty zabiegów Powiatowego Centrum Rehabilitacji i Terapii Zajęciowej w Czarnem. Doświadczenie oraz kompetencje fizjoterapeutów sprawia, że zabiegi przynoszą wymierne korzyści dla zdrowia – niwelują dolegliwości bólowe, wpływają na poprawę samopoczucia oraz wzrost naszej aktywności. Wszystko to sprawia, że nie brakuje chętnych do korzystania z rehabilitacji.

 

Turnusy rehabilitacyjne

„Dobry stan zdrowia jest lepszy niż największe bogactwo.”

Wraz z rozpoczęciem nowego roku zaczęliśmy znów korzystać z turnusów rehabilitacyjnych w Powiatowym Centrum Rehabilitacji i Terapii Zajęciowej w Czarnem. Ta forma rehabilitacji cieszy się wielką popularnością wśród naszych pracowników. Jest to doskonała okazja do odpoczynku i regeneracji sił oraz poprawy sprawności psychofizycznej. Widoczne efekty poprawy stanu zdrowia przekonują wszystkich do korzystania z zabiegów oraz systematycznych ćwiczeń. Fachowa pomoc specjalistów oraz miła atmosfera sprawiają, że nie brakuje chętnych do korzystania z tej formy rehabilitacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *