Zajęcia z arteterapii - malowanie po numerach
„Każdy artysta zaczynał kiedyś jako amator”
Ralph Waldo Emerson
W ramach rehabilitacji społecznej proponujemy naszym pracownikom różne formy terapii. Jedną z nich jest arteterapia. Zajęcia z arteterapii cieszą się sporą popularnością w naszym zakładzie, nigdy nie brakuje chętnych do udziału w nich. W czasie zajęć pracownicy poznali nowe oblicze arteterapii jakim jest malowanie po numerach i stali się jego zwolennikami. Gdy tylko pojawiły się zamówione przez nas nowe zestawy do malowania przyszli wybrać sobie obraz, który będą wykonywać. W ten sposób nasi pracownicy rozpoczęli kolejną przygodę z malowaniem po numerach. To technika, która sprawia wiele radości i posiada liczne korzyści terapeutyczne. Jest ona przeznaczona dla każdego - zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Pozwala zapomnieć o wszelkich kłopotach i trudnościach, redukuje stres i napięcia, a przede wszystkim stanowi wspaniały sposób na spędzenie czasu wolnego. Zajęcia z arteterapii, podczas których nasi pracownicy wykonywali własnoręcznie obrazy odbywają się cyklicznie.
Spotkanie edukacyjno-rekreacyjne: „Podstawowe zasady higieny osobistej” 12.09. 2024
„Jest tysiące chorób, ale tylko jedno zdrowie”
Ludwig Borne
Dbanie o zdrowie jest priorytetem w życiu wielu ludzi. Naszym pracownikom staramy się to uświadomić jak ważna jest to kwestia organizując spotkania edukacyjno-rekreacyjne. Ich celem jest propagowanie zdrowego stylu życia. Istotnym jego elementem jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej. Czystość ciała i odzieży sprawia, że lepiej się czujemy, unikamy różnych chorób, a inne osoby chętniej przebywają w naszym towarzystwie. Wykształcenie właściwych nawyków higienicznych jest więc niezbędne w codziennym funkcjonowaniu. Przypomnieliśmy i omówiliśmy wymienione zagadnienia podczas obecnego spotkania. Każdy z uczestników zajęć otrzymał artykuły niezbędne do higieny osobistej.
Truskawkowy zawrót głowy, czyli spotkanie edukacyjno-rekreacyjne na temat zdrowego odżywiania - czerwiec 2024
„Chwile – jak truskawki, każda smakuje inaczej. Pamiętasz smak tylko tej ostatniej, resztę możesz sobie tylko wyobrazić.”
Jan Machoń
Wiosna i lato to najlepszy okres by wzbogacić nasze posiłki o owoce sezonowe. W maju i czerwcu królują truskawki, które postanowiliśmy przyrządzić z cukrem lub bitą śmietaną. Regularne spożywanie truskawek wspiera nasze zdrowie. Chętnych do przygotowania deserów nie brakowało. Poznaliśmy również wartości odżywcze truskawek i dowiedzieliśmy się dlaczego warto je jeść.
Dlaczego warto jeść truskawki?
- są bombą witaminową;
- zwalczają wolne rodniki wzmacniając odporność;
- truskawki dbają o mięśnie;
- wzmacniają kości i stawy;
- mają niski indeks glikemiczny
Spotkanie edukacyjno-rekreacyjne: „Jemy arbuza”
W owocarni arbuz leży
I złośliwie pestki szczerzy,
Tu przygani, tam zaczepi.
„Już byś przestał gadać lepiej,
Zamknij buzię,
Arbuzie!” ……
„Arbuz” Jan Brzechwa
Arbuz jest owocem chętnie spożywanym, gdy jest ciepło. Pochodzi z Afryki, ale jest uprawiany w wielu krajach, także w Polsce. Inna jego nazwa to kawon. Zawiera witaminy: C, A oraz z grupy B. Ze względu na dużą zawartość wody jest zalecany do nawodnienia organizmu. Pomaga szybko ugasić pragnienie i utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Naszych pracowników nie trzeba było przekonywać do jedzenia owocu.
Hortiterapia – cd.
„Kwiaty dają tlen nie tylko naszym płucom, ale i naszej duszy.”
Linda Solegato
Maj to czas sadzenia kwiatów na działkach, przydomowych ogródkach czy na balkonach. Postanowiliśmy zadbać o otoczenie także w naszym zakładzie. Pracownicy kuchni posadzili pelargonie i surfinie vista. Kwiaty stanowią idealne połączenie. Mają wiele odmian i są łatwe w uprawie. Inną ich cechą wspólną jest długi okres kwitnienia. Chcąc cieszyć się ich pięknem należy zadbać o odpowiednią pielęgnację i pamiętać o systematycznym podlewaniu.
Hortiterapia - maj 2024
„Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem”
Claude Monet
Zajęcia z hortiterapii odbywają się w ramach rehabilitacji społecznej i chętnych do udziału w nich nie brakuje. Nasi pracownicy posadzili dalie przed budynkiem administracji ZAZ. Najlepszą porą by je posadzić jest termin po 15 maja, gdyż ziemia jest już ogrzana, a noce nie są zbyt zimne dla tych pięknych kwitów. Należy je również posadzić w słonecznym miejscu, a wcześniej zasilić kompostem lub żyznym podłożem.
Wiosenne wianki
„Możesz ściąć wszystkie kwiaty, ale nie możesz powstrzymać nadejścia wiosny.”
Pablo Neruda
Nasi pracownicy w ramach rehabilitacji społecznej postanowili wykonać wiosenne wianki. Ozdobili je bzem i kaliną. Mogą one zdobić nasze drzwi wejściowe lub stoły w jadalni bądź komunijne lub weselne. Stanowią też ozdobę na głowę dziewczynek przystępujących do pierwszej komunii lub panny młodej. Tradycyjne wianki noszone były przez dziewczęta i niezamężne kobiety, dlatego też stały się symbolem niewinności. Własnoręcznie przygotowane wianki to ciekawy pomysł zarówno na dekorację, jak i prezent dla bliskiej osoby.
Hipoterapia
„Najtwardszą rzeczą w nauce jazdy konnej jest ziemia!”
autor nieznany
Konia można się bać albo można go pokochać. Ewidentnie widać ze „nasza” Magda pokochała kobyłę o imieniu Bacardi. Hipoterapia ma ona zastosowanie w każdym wieku – jest wykorzystywana zarówno w rehabilitacji dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Wiec chętnie korzystają nasi pracownicy z dobrodziejstw kontaktu z koniem pod opieką wykwalifikowanego pracownika Powiatowego Centrum Rehabilitacji i Terapii Zajęciowej w Czarnem. W ten przyjemny sposób dbają o swoje zdrowie oraz aktywnie spędzają czas.
Zajęcia z hortiterapii - kwiecień 2024
„Miłość do ogrodu to nasionko, które raz zasadzone, nigdy nie umiera.”
Gertrude Jekyll
Nasze Panie chętnie korzystają z aktywności fizycznej na świeżym powietrzu i z wielką radością sadzą rośliny. W ten sposób nie tylko dbają o swoje zdrowie i odpoczynek, ale także o przyrodę. Przyczyniamy się również w ten sposób do zwiększania ilości pszczół, gdyż doskonale wiemy, że gdy ich zabraknie nie będzie roślin stanowiących pożywienie dla ludzi i zwierząt, wyginą również drzewa produkujące tlen oraz redukujące dwutlenek węgla.
Ludoterapia, czyli zabawy z jajem
„Po prostu wnieś trochę życia i zabawy do małej aktywności, którą wykonujesz, a zobaczysz, że zrobi to dużą różnicę”
autor nieznany
Nasi pracownicy mogą w zakładzie korzystać z różnych form terapii. Jedną z nich jest ludoterapia. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego jak ważny jest odpoczynek i wspólna zabawa. Dzięki nim możemy zregenerować siły, zapomnieć o wszelkich trudnościach i kłopotach oraz zdobyć energię do dalszego działania oraz pracy. Również śmiech towarzyszący podczas zajęć jest jedną z form terapii. Pracownicy śmiejąc się, nabierali dystansu do siebie i otaczających problemów.
Aranżacja świąteczna ze zbóż
„Nie potrzebujesz niczyjego pozwolenia, by prowadzić twórcze życie”
Elizabeth Gilbert
W ramach rehabilitacji społecznej pracownicy kuchni przygotowali aranżację świąteczną z wysianych wcześniej zbóż. Wykorzystuje się je, a także rzeżuchę do dekoracji wielkanocnych. W ten sposób pracownicy chcieli poczuć wiosenny klimat oraz atmosferę zbliżających się świąt wielkanocnych. Zboże jest symbolem nowego życia i odrodzenia i doskonale wpisuje się w klimat Wielkiej Nocy.
Zajęcia z hortiterapii – cd. marzec 2024
Początek wiosny to idealny moment na rozpoczęcie prac ogrodniczych w ogródkach przydomowych czy działkach. Postanowiliśmy zadbać również o otoczenie naszego zakładu. Nasze panie z radością podjęły się sadzenia kolejnych kwiatów i spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Wielu z nas jest aktywnymi działkowcami, nie dziwi więc fakt, iż zajęcia z hortiterapii cieszą się sporą popularnością.
Zajęcia z hortiterapii - marzec 2024
„Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem”
Claude Monet
Zajęcia z hortiterapii odbywają się w ramach rehabilitacji społecznej. Po zimie nie mogliśmy się już doczekać kiedy znów będziemy mogli zacząć sadzić kwiaty. Nasze Panie posadziły żonkile, bratki i hiacynty przed budynkiem administracji ZAZ. Kwiaty te kojarzą się z wiosną, na którą wszyscy czekamy.
Wyjście do cukierni
„Dopóki jest ciasto, jest nadzieja. A ciasto jest zawsze”.
Dean Koontz
W ramach rehabilitacji społecznej zorganizowaliśmy dla naszych pracowników wyjście do cukierni. Po codziennej pracy osłodzenie sobie trochę życia jest wskazane. Wspólne chwile przy kawie i cieście pozwoliły zapomnieć o obowiązkach zawodowych i cieszyć się swoim towarzystwem. W ten przyjemny sposób nasi pracownicy nabierali energii do podjęcia kolejnych wyzwań nie tylko w pracy, ale także codziennym życiu.
Arteterapia - dekoracje walentynkowe
„Prawdziwa miłość nie wyczerpuje się nigdy. Im więcej dajesz, tym więcej ci jej zostanie”
Antoine de Saint Exupery
Z okazji zbliżających się Walentynek zorganizowaliśmy zajęcia z arteterapii, w czasie których przygotowywali dekoracje na ten wyjątkowy dzień. Nazwa święta pochodzi od patrona zakochanych (oraz chorych na padaczkę) Walentego. W tym dniu królują czerwone serduszka, róże (obowiązkowo czerwone), drobne upominki (najczęściej słodkości – z motywem serca albo w jego kształcie).
Rezerwacje w restauracjach na romantyczne kolacje we dwoje są robione z ogromnym wyprzedzeniem. Atmosfera oczekiwania na Dzień Zakochanych udzieliła się również naszym Paniom. Z wielkim zaangażowaniem wykonywały dekoracje walentynkowe by poczuć wcześniej magię święta.
Zajęcia sportowe - piłkarzyki stołowe
„Sport pozwala pokazać wielu osobom piękną stronę życia”
Giba
Piłkarzyki stołowe jest grą cieszą się się duża popularnością. Można poczuć się podczas gry jak prawdziwy piłkarz i równie mocno można przeżyć emocje które dostarcza kibicowanie na trybunach stadionu. Gra pobudza naszą wyobraźnię, wyzwala emocje sportowe i uczy zasad zdrowej rywalizacji. Gra w piłkarzyki nazywana jest również futbolem stołowym. Po zakończeniu I wojny światowej granie w futbol stołowy traktowane było jako forma rehabilitacji dla żołnierzy, którzy odnieśli rany podczas walk. To doskonały sposób by spędzić czas w sposób aktywny i ciekawy.
Gry edukacyjne
„Tak to bywa z planami. Wciąż ulegają zmianom, a życie bardziej przypomina grę planszową, w której raz poruszasz się do przodu, a raz musisz się cofnąć o kilka pól.”
Liz Fielding
Wraz z początkiem 2024 roku rozpoczęliśmy kolejny okres pracy terapeutycznej. Nasi pracownicy w ramach rehabilitacji społecznej spędzili aktywnie czas wolny przy planszówkach. Cieszą się one sporą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Odgrywają ważną rolę na każdym etapie rozwoju. Stanowią wspaniałą alternatywę dla telewizora, komputera czy smartfona. Nie dziwi więc fakt, iż doczekały się swojego święta jakim jest Dzień Gier Planszowych obchodzony corocznie 10 października. Nie trzeba jednak czekać do tego dnia by zagrać i spędziło miło i pożytecznie czas. Planszówki uczą zasad współzawodnictwa oraz zdrowej rywalizacji, rozwijają logiczne myślenie, wyobraźnię, pozytywnie wpływają na rozwój komunikacji.
Ergoterapia
„Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu”.
Konfucjusz
Nowy rok rozpoczął się w naszym zakładzie pracowicie. Po okresie świąteczno- sylwestrowym z nową energią i zaangażowaniem przystąpiliśmy do wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Terapia poprzez pracę (ergoterapia) polega na aktywizacji zawodowej, rozwoju zdolności interpersonalnych, a także przyczynia się do uczynienia osób z niepełnosprawnością sprawnymi życiowo, samodzielnymi w sytuacjach życia codziennego. Ergoterapia jest jedną z form terapii, które popularność wzrasta na przestrzeni lat. Stanowi ona połączenie dwóch form- psychoterapii i rehabilitacji ruchowej.