Przeskocz do treści

2024

Truskawkowy zawrót głowy, czyli spotkanie edukacyjno-rekreacyjne na temat zdrowego odżywiania - czerwiec 2024

„Chwile – jak truskawki, każda smakuje inaczej. Pamiętasz smak tylko tej ostatniej, resztę możesz sobie tylko wyobrazić.”

Jan Machoń

Wiosna i lato to najlepszy okres by wzbogacić nasze posiłki o owoce sezonowe. W maju i czerwcu królują truskawki, które postanowiliśmy przyrządzić z cukrem lub bitą śmietaną. Regularne spożywanie truskawek wspiera nasze zdrowie. Chętnych do przygotowania deserów nie brakowało. Poznaliśmy również wartości odżywcze truskawek i dowiedzieliśmy się dlaczego warto je jeść.

Dlaczego warto jeść truskawki?

  • są bombą witaminową;
  • zwalczają wolne rodniki wzmacniając odporność;
  • truskawki dbają o mięśnie;
  • wzmacniają kości i stawy;
  • mają niski indeks glikemiczny

Spotkanie edukacyjno-rekreacyjne: „Jemy arbuza”

W owocarni arbuz leży
I złośliwie pestki szczerzy,
Tu przygani, tam zaczepi.
„Już byś przestał gadać lepiej,
Zamknij buzię,
Arbuzie!” ……

„Arbuz” Jan Brzechwa

Arbuz jest owocem chętnie spożywanym, gdy jest ciepło. Pochodzi z Afryki, ale jest uprawiany w wielu krajach, także w Polsce. Inna jego nazwa to kawon. Zawiera witaminy: C, A oraz z grupy B. Ze względu na dużą zawartość wody jest zalecany do nawodnienia organizmu. Pomaga szybko ugasić pragnienie i utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Naszych pracowników nie trzeba było przekonywać do jedzenia owocu.

Hortiterapia – cd.

Kwiaty dają tlen nie tylko naszym płucom, ale i naszej duszy.”

Linda Solegato

Maj to czas sadzenia kwiatów na działkach, przydomowych ogródkach czy na balkonach. Postanowiliśmy zadbać o otoczenie także w naszym zakładzie. Pracownicy kuchni posadzili pelargonie i surfinie vista. Kwiaty stanowią idealne połączenie. Mają wiele odmian i są łatwe w uprawie. Inną ich cechą wspólną jest długi okres kwitnienia. Chcąc cieszyć się ich pięknem należy zadbać o odpowiednią pielęgnację i pamiętać o systematycznym podlewaniu.

Hortiterapia - maj 2024

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem”

Claude Monet

Zajęcia z hortiterapii odbywają się w ramach rehabilitacji społecznej i chętnych do udziału w nich nie brakuje. Nasi pracownicy posadzili dalie przed budynkiem administracji ZAZ. Najlepszą porą by je posadzić jest termin po 15 maja, gdyż ziemia jest już ogrzana, a noce nie są zbyt zimne dla tych pięknych kwitów. Należy je również posadzić w słonecznym miejscu, a wcześniej zasilić kompostem lub żyznym podłożem.

Wiosenne wianki

Możesz ściąć wszystkie kwiaty, ale nie możesz powstrzymać nadejścia wiosny.”

Pablo Neruda

Nasi pracownicy w ramach rehabilitacji społecznej postanowili wykonać wiosenne wianki. Ozdobili je bzem i kaliną. Mogą one zdobić nasze drzwi wejściowe lub stoły w jadalni bądź komunijne lub weselne. Stanowią też ozdobę na głowę dziewczynek przystępujących do pierwszej komunii lub panny młodej. Tradycyjne wianki noszone były przez dziewczęta i niezamężne kobiety, dlatego też stały się symbolem niewinności. Własnoręcznie przygotowane wianki to ciekawy pomysł zarówno na dekorację, jak i prezent dla bliskiej osoby.

Hipoterapia

Najtwardszą rzeczą w nauce jazdy konnej jest ziemia!”

autor nieznany

Konia można się bać albo można go pokochać. Ewidentnie widać ze „nasza” Magda pokochała kobyłę o imieniu Bacardi. Hipoterapia ma ona zastosowanie w każdym wieku – jest wykorzystywana zarówno w rehabilitacji dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Wiec chętnie korzystają nasi pracownicy z dobrodziejstw kontaktu z koniem pod opieką wykwalifikowanego pracownika Powiatowego Centrum Rehabilitacji i Terapii Zajęciowej w Czarnem. W ten przyjemny sposób dbają o swoje zdrowie oraz aktywnie spędzają czas.

Zajęcia z hortiterapii - kwiecień 2024

Miłość do ogrodu to nasionko, które raz zasadzone, nigdy nie umiera.”

Gertrude Jekyll

Nasze Panie chętnie korzystają z aktywności fizycznej na świeżym powietrzu i z wielką radością sadzą rośliny. W ten sposób nie tylko dbają o swoje zdrowie i odpoczynek, ale także o przyrodę. Przyczyniamy się również w ten sposób do zwiększania ilości pszczół, gdyż doskonale wiemy, że gdy ich zabraknie nie będzie roślin stanowiących pożywienie dla ludzi i zwierząt, wyginą również drzewa produkujące tlen oraz redukujące dwutlenek węgla.

Ludoterapia, czyli zabawy z jajem

Po prostu wnieś trochę życia i zabawy do małej aktywności, którą wykonujesz, a zobaczysz, że zrobi to dużą różnicę”

autor nieznany

Nasi pracownicy mogą w zakładzie korzystać z różnych form terapii. Jedną z nich jest ludoterapia. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego jak ważny jest odpoczynek i wspólna zabawa. Dzięki nim możemy zregenerować siły, zapomnieć o wszelkich trudnościach i kłopotach oraz zdobyć energię do dalszego działania oraz pracy. Również śmiech towarzyszący podczas zajęć jest jedną z form terapii. Pracownicy śmiejąc się, nabierali dystansu do siebie i otaczających problemów.

Aranżacja świąteczna ze zbóż

Nie potrzebujesz niczyjego pozwolenia, by prowadzić twórcze życie”

Elizabeth Gilbert

W ramach rehabilitacji społecznej pracownicy kuchni przygotowali aranżację świąteczną z wysianych wcześniej zbóż. Wykorzystuje się je, a także rzeżuchę do dekoracji wielkanocnych. W ten sposób pracownicy chcieli poczuć wiosenny klimat oraz atmosferę zbliżających się świąt wielkanocnych. Zboże jest symbolem nowego życia i odrodzenia i doskonale wpisuje się w klimat Wielkiej Nocy.

Zajęcia z hortiterapii – cd. marzec 2024

Początek wiosny to idealny moment na rozpoczęcie prac ogrodniczych w ogródkach przydomowych czy działkach. Postanowiliśmy zadbać również o otoczenie naszego zakładu. Nasze panie z radością podjęły się sadzenia kolejnych kwiatów i spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Wielu z nas jest aktywnymi działkowcami, nie dziwi więc fakt, iż zajęcia z hortiterapii cieszą się sporą popularnością.

Zajęcia z hortiterapii - marzec 2024

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem”

Claude Monet

Zajęcia z hortiterapii odbywają się w ramach rehabilitacji społecznej. Po zimie nie mogliśmy się już doczekać kiedy znów będziemy mogli zacząć sadzić kwiaty. Nasze Panie posadziły żonkile, bratki i hiacynty przed budynkiem administracji ZAZ. Kwiaty te kojarzą się z wiosną, na którą wszyscy czekamy.

Wyjście do cukierni

Dopóki jest ciasto, jest nadzieja. A ciasto jest zawsze”.

Dean Koontz

W ramach rehabilitacji społecznej zorganizowaliśmy dla naszych pracowników wyjście do cukierni. Po codziennej pracy osłodzenie sobie trochę życia jest wskazane. Wspólne chwile przy kawie i cieście pozwoliły zapomnieć o obowiązkach zawodowych i cieszyć się swoim towarzystwem. W ten przyjemny sposób nasi pracownicy nabierali energii do podjęcia kolejnych wyzwań nie tylko w pracy, ale także codziennym życiu.

Arteterapia - dekoracje walentynkowe

„Prawdziwa miłość nie wyczerpuje się nigdy. Im więcej dajesz, tym więcej ci jej zostanie”

Antoine de Saint Exupery

Z okazji zbliżających się Walentynek zorganizowaliśmy zajęcia z arteterapii, w czasie których przygotowywali dekoracje na ten wyjątkowy dzień. Nazwa święta pochodzi od patrona zakochanych (oraz chorych na padaczkę) Walentego. W tym dniu królują czerwone serduszka, róże (obowiązkowo czerwone), drobne upominki (najczęściej słodkości – z motywem serca albo w jego kształcie).

Rezerwacje w restauracjach na romantyczne kolacje we dwoje są robione z ogromnym wyprzedzeniem. Atmosfera oczekiwania na Dzień Zakochanych udzieliła się również naszym Paniom. Z wielkim zaangażowaniem wykonywały dekoracje walentynkowe by poczuć wcześniej magię święta.

Zajęcia sportowe - piłkarzyki stołowe

Sport pozwala pokazać wielu osobom piękną stronę życia”

Giba

Piłkarzyki stołowe jest grą cieszą się się duża popularnością. Można poczuć się podczas gry jak prawdziwy piłkarz i równie mocno można przeżyć emocje które dostarcza kibicowanie na trybunach stadionu. Gra pobudza naszą wyobraźnię, wyzwala emocje sportowe i uczy zasad zdrowej rywalizacji. Gra w piłkarzyki nazywana jest również futbolem stołowym. Po zakończeniu I wojny światowej granie w futbol stołowy traktowane było jako forma rehabilitacji dla żołnierzy, którzy odnieśli rany podczas walk. To doskonały sposób by spędzić czas w sposób aktywny i ciekawy.

Gry edukacyjne

„Tak to bywa z planami. Wciąż ulegają zmianom, a życie bardziej przypomina grę planszową, w której raz poruszasz się do przodu, a raz musisz się cofnąć o kilka pól.”

Liz Fielding

Wraz z początkiem 2024 roku rozpoczęliśmy kolejny okres pracy terapeutycznej. Nasi pracownicy w ramach rehabilitacji społecznej spędzili aktywnie czas wolny przy planszówkach. Cieszą się one sporą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Odgrywają ważną rolę na każdym etapie rozwoju. Stanowią wspaniałą alternatywę dla telewizora, komputera czy smartfona. Nie dziwi więc fakt, iż doczekały się swojego święta jakim jest Dzień Gier Planszowych obchodzony corocznie 10 października. Nie trzeba jednak czekać do tego dnia by zagrać i spędziło miło i pożytecznie czas. Planszówki uczą zasad współzawodnictwa oraz zdrowej rywalizacji, rozwijają logiczne myślenie, wyobraźnię, pozytywnie wpływają na rozwój komunikacji.

Ergoterapia

Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu”.

Konfucjusz

Nowy rok rozpoczął się w naszym zakładzie pracowicie. Po okresie świąteczno- sylwestrowym z nową energią i zaangażowaniem przystąpiliśmy do wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Terapia poprzez pracę (ergoterapia) polega na aktywizacji zawodowej, rozwoju zdolności interpersonalnych, a także przyczynia się do uczynienia osób z niepełnosprawnością sprawnymi życiowo, samodzielnymi w sytuacjach życia codziennego. Ergoterapia jest jedną z form terapii, które popularność wzrasta na przestrzeni lat. Stanowi ona połączenie dwóch form- psychoterapii i rehabilitacji ruchowej.