Przeskocz do treści

2024

Aranżacja świąteczna ze zbóż

Nie potrzebujesz niczyjego pozwolenia, by prowadzić twórcze życie”

Elizabeth Gilbert

W ramach rehabilitacji społecznej pracownicy kuchni przygotowali aranżację świąteczną z wysianych wcześniej zbóż. Wykorzystuje się je, a także rzeżuchę do dekoracji wielkanocnych. W ten sposób pracownicy chcieli poczuć wiosenny klimat oraz atmosferę zbliżających się świąt wielkanocnych. Zboże jest symbolem nowego życia i odrodzenia i doskonale wpisuje się w klimat Wielkiej Nocy.

Zajęcia z hortiterapii – cd. marzec 2024

Początek wiosny to idealny moment na rozpoczęcie prac ogrodniczych w ogródkach przydomowych czy działkach. Postanowiliśmy zadbać również o otoczenie naszego zakładu. Nasze panie z radością podjęły się sadzenia kolejnych kwiatów i spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Wielu z nas jest aktywnymi działkowcami, nie dziwi więc fakt, iż zajęcia z hortiterapii cieszą się sporą popularnością.

Zajęcia z hortiterapii - marzec 2024

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem”

Claude Monet

Zajęcia z hortiterapii odbywają się w ramach rehabilitacji społecznej. Po zimie nie mogliśmy się już doczekać kiedy znów będziemy mogli zacząć sadzić kwiaty. Nasze Panie posadziły żonkile, bratki i hiacynty przed budynkiem administracji ZAZ. Kwiaty te kojarzą się z wiosną, na którą wszyscy czekamy.

Wyjście do cukierni

Dopóki jest ciasto, jest nadzieja. A ciasto jest zawsze”.

Dean Koontz

W ramach rehabilitacji społecznej zorganizowaliśmy dla naszych pracowników wyjście do cukierni. Po codziennej pracy osłodzenie sobie trochę życia jest wskazane. Wspólne chwile przy kawie i cieście pozwoliły zapomnieć o obowiązkach zawodowych i cieszyć się swoim towarzystwem. W ten przyjemny sposób nasi pracownicy nabierali energii do podjęcia kolejnych wyzwań nie tylko w pracy, ale także codziennym życiu.

Arteterapia - dekoracje walentynkowe

„Prawdziwa miłość nie wyczerpuje się nigdy. Im więcej dajesz, tym więcej ci jej zostanie”

Antoine de Saint Exupery

Z okazji zbliżających się Walentynek zorganizowaliśmy zajęcia z arteterapii, w czasie których przygotowywali dekoracje na ten wyjątkowy dzień. Nazwa święta pochodzi od patrona zakochanych (oraz chorych na padaczkę) Walentego. W tym dniu królują czerwone serduszka, róże (obowiązkowo czerwone), drobne upominki (najczęściej słodkości – z motywem serca albo w jego kształcie).

Rezerwacje w restauracjach na romantyczne kolacje we dwoje są robione z ogromnym wyprzedzeniem. Atmosfera oczekiwania na Dzień Zakochanych udzieliła się również naszym Paniom. Z wielkim zaangażowaniem wykonywały dekoracje walentynkowe by poczuć wcześniej magię święta.

Zajęcia sportowe - piłkarzyki stołowe

Sport pozwala pokazać wielu osobom piękną stronę życia”

Giba

Piłkarzyki stołowe jest grą cieszą się się duża popularnością. Można poczuć się podczas gry jak prawdziwy piłkarz i równie mocno można przeżyć emocje które dostarcza kibicowanie na trybunach stadionu. Gra pobudza naszą wyobraźnię, wyzwala emocje sportowe i uczy zasad zdrowej rywalizacji. Gra w piłkarzyki nazywana jest również futbolem stołowym. Po zakończeniu I wojny światowej granie w futbol stołowy traktowane było jako forma rehabilitacji dla żołnierzy, którzy odnieśli rany podczas walk. To doskonały sposób by spędzić czas w sposób aktywny i ciekawy.

Gry edukacyjne

„Tak to bywa z planami. Wciąż ulegają zmianom, a życie bardziej przypomina grę planszową, w której raz poruszasz się do przodu, a raz musisz się cofnąć o kilka pól.”

Liz Fielding

Wraz z początkiem 2024 roku rozpoczęliśmy kolejny okres pracy terapeutycznej. Nasi pracownicy w ramach rehabilitacji społecznej spędzili aktywnie czas wolny przy planszówkach. Cieszą się one sporą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Odgrywają ważną rolę na każdym etapie rozwoju. Stanowią wspaniałą alternatywę dla telewizora, komputera czy smartfona. Nie dziwi więc fakt, iż doczekały się swojego święta jakim jest Dzień Gier Planszowych obchodzony corocznie 10 października. Nie trzeba jednak czekać do tego dnia by zagrać i spędziło miło i pożytecznie czas. Planszówki uczą zasad współzawodnictwa oraz zdrowej rywalizacji, rozwijają logiczne myślenie, wyobraźnię, pozytywnie wpływają na rozwój komunikacji.

Ergoterapia

Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu”.

Konfucjusz

Nowy rok rozpoczął się w naszym zakładzie pracowicie. Po okresie świąteczno- sylwestrowym z nową energią i zaangażowaniem przystąpiliśmy do wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Terapia poprzez pracę (ergoterapia) polega na aktywizacji zawodowej, rozwoju zdolności interpersonalnych, a także przyczynia się do uczynienia osób z niepełnosprawnością sprawnymi życiowo, samodzielnymi w sytuacjach życia codziennego. Ergoterapia jest jedną z form terapii, które popularność wzrasta na przestrzeni lat. Stanowi ona połączenie dwóch form- psychoterapii i rehabilitacji ruchowej.