Przeskocz do treści

2015

"Grzyby jadalne i trujące w naszych lasach"

Sezon grzybowy w pełni!!!!!! W związku z tym postanowiliśmy zorganizować szkolenie na temat grzybów jadalnych i trujących występujących w naszych lasach. Szkolenie było przeznaczone dla pracowników tzw. grzybiarzy oraz osób które chciały dowiedzieć się czegoś więcej o grzybach.
Szkolenie odbyło się na terenie naszego zakładu w dniu 05.10.2015r., udział w nim wzięło 20 pracowników.
Szkolenie przeprowadziła pani Emilia Kotecka pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno -Epidemiologicznej w Człuchowie. Pani Emilia jest specjalistką w dziedzinie wiedzy o grzybach jadalnych i trujących, ponieważ jest grzyboznawcą.
Pani Emilia pokazała nam jak rozróżnić grzyby jadalne od niejadalnych. Mogliśmy obejrzeć każdego grzyba dokładnie, wziąć go do ręki i samodzielnie ocenić różnice między nimi. Dowiedzieliśmy się również, jakie zagrożenie niesie zjedzenie trującego grzyba i na jakie niepokojące objawy należy zwrócić uwagę w przypadku zatrucia.
Ciekawostka dla wszystkich: wbrew mitom i przekazom naszych babć nie wszystkie grzyby trujące są gorzkie i nie należy ich próbować, a gotowanie suszenie i każda inna obróbka termiczna „nie wypędzi” z grzyba substancji trujących.
W celu utrwalenia wiedzy otrzymaliśmy w prezencie od Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Człuchowie tablicę prezentującą grzyby jadalne i podobne do nich grzyby trujące oraz zasady bezpiecznego grzybobrania. Natomiast pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej w ramach podziękowania przygotowali kosz z darami jesieni oraz podziękowania dla inspektora Tadeusza Dębskiego.

"Dopalacze - zagrożenie XXI wieku"

W dniu 05.10.215r. dzięki uprzejmości Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Człuchowie zostało zorganizowane szkolenie na temat zagrożeń jakie niesie zażywanie środków zastępczych tzw. „dopalaczy”.
Szkolenie przeprowadził kierownik sekcji Higieny Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku Pani Emila Bukowska.
Szkolenie miało na celu uświadomienie i przestrzeganie młodych ludzi przed zagrożeniem jakie niesie ze sobą zażywanie środków odurzających.
Pani Emila prowadząca szkolenie opowiedziała pracownikom gdzie i w jakiej formie można się spotkać z dopalaczami. Jakie spustoszenie sieją w organizmach osób, które je zażywają jak niebezpieczne i zagrażające życiu są substancje będące składnikiem takich „dopalaczy”, które są zakazane lub takie których pochodzenia nie są znane i nie znane jest ich wpływ na organizm.

Pielęgnacja zieleni: maj - wrzesień 2015

W czerwcu 2014r. pracownicy naszego zakładu brali udział w szkoleniu z zakresu zakładania i pielęgnowania terenów zielonych. W roku bieżącym zakupiliśmy materiały niezbędne do powtórzenia i utrwalenia wiadomości z zakresu organizowanego szkolenia. Na pierwszym etapie tego przedsięwzięcia panowie uczestniczyli w zajęciach teoretycznych z kierownikiem, który poprzez pokaz slajdów zawierających niezbędne informacje teoretyczne oraz obrazkowe przypomniał im wiadomości z zakresu pielęgnowania zieleni. Drugi etap to zajęcia w terenie – wysiewanie trawy, nasadzanie rabat kwiatowych, ,,pikowanie” sadzonek, nawożenie, przycinanie drzewek, formowanie krzewów, itp. Jednak najwięcej pracy wymagała rewitalizacja terenu zielonego. Pracownicy zaprojektowali rozkład roślin a następnie usunęli stare rośliny i w ich miejsce posadzili nowe. Wymagało to od nich wiedzy, dużej wyobraźni i chęci współpracy a efekty podziwiać można będzie przez długie lata.

Kurs z udzielania pierwszej pomocy

W maju zorganizowaliśmy dla pracowników kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. Z uwagi na to, iż wśród pracowników mamy osoby z różnymi chorobami kurs taki jest szczególnie przydatny. Na szkoleniu nauczyliśmy się jak postępować w różnego rodzaju przypadkach od małych skaleczeń po złamania i rany otwarte. Mogliśmy zobaczyć jak zabezpieczać złamane kończyny, oparzenia, skaleczenia a przede wszystkim jak radzić sobie w przypadku gdy ktoś zasłabnie lub straci przytomność. Całe szkolenie opierało się przede wszystkim na praktyce, za pomocą fantomów mogliśmy sprawdzić czy odpowiednio wykonujemy masaż serca u dorosłych ale też i u niemowląt.

Targi pracy - Człuchów

W kwietniu 2015r. przedstawiciele naszego zakładu uczestniczyli w IV Człuchowskich Targach Pracy i Edukacji. Targi były okazją do zaprezentowania naszego zakładu i umożliwiły osobom poszukującym zatrudnienia zapoznanie się z oczekiwaniami i wymogami obecnego rynku pracy. Nasze stoisko było malutkie ale umieściliśmy na nim ulotki, plakaty oraz wizytówki zakładu i zaznaczę iż wszystkie egzemplarze rozeszły się ekspresowo. Z targów wróciliśmy zadowoleni i usatysfakcjonowani, gdyż zależało nam aby jak największe grono osób poznało nasz zakład i jego idee.