Przeskocz do treści

2019

Kartki świąteczne, czyli wszyscy wszystkim ślą życzenia

"W Boże Narodzenie wszystkie drogi prowadzą do domu"

Marjorie Holmes

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. To czas, który najchętniej spędzamy w gronie rodziny i przyjaciół życząc sobie wzajemnie zdrowia, szczęścia, pomyślności oraz spełnienia marzeń. My także uważamy, że ten piękny zwyczaj – składania sobie życzeń należy kultywować. Z okazji zbliżających się świąt przygotowaliśmy kartki świąteczne by wysłać je zaprzyjaźnionym instytucjom i w ten sposób podziękować za owocną współpracę przez cały rok oraz zapewnić o swojej pamięci, wdzięczności i szacunku wobec nich. Każda przygotowana przez nas kartka była wyjątkowa i niepowtarzalna.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
składamy najpiękniejsze życzenia pięknych
i niezapomnianych chwil w gronie rodziny.
Niech przyniosą one radość i wzruszenie
oraz wzajemną życzliwość i optymizm
w nadchodzącym Nowym Roku.
Życzy Dyrektor
Zakładu Aktywności Zawodowej w Czarnem
wraz z pracownikami

Dynie na Halloween

W noc Halloween strzeż się,
Amulet swój miej.
Gdy ducha zobaczysz to czym prędzej wiej.
I dynię pocałuj, bo dynia to znak,
Że Ty z duchami jesteś za pan brat!

Halloween to święto, które przybyło do nas z Ameryki, wbrew pozorom nie pochodzi stamtąd. Ten zwyczaj, obchodzony 31 października, czyli w Wigilię Wszystkich Świętych, sięga dawnej tradycji Celtów, zamieszkujących na długo przed początkiem naszej ery dzisiejsze tereny Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i płn. Francji. A dokładniej - pochodzi z ceremonii celtyckich kapłanów, zwanych druidami, którzy sprawowali w pogańskiej Szkocji funkcje sędziów, lekarzy i magów.
Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90-tych.
Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty itp.
Halloween jest też coraz popularniejsze w Polsce. Z tej okazji postanowiliśmy zrobić dekoracje z dyni. Chętnych do ich wykonania nie brakowało i po chwili mogliśmy podziwiać efekty naszej pracy.

Stroiki na nagrobki

"Dla tych, którzy odeszli" - Gellnerowa Danuta

Dla tych
którzy odeszli w nieznany świat,
płomień na wietrze
kołysze wiatr.
Dla nich tyle kwiatów
pod cmentarnym murem
i niebo jesienne u góry

Dla nich
harcerskie warty
i chorągiewek gromada,
i dla nich ten dzień -
pierwszy dzień listopada.

Uroczystość Wszystkich Świętych - czas refleksji i zadumy. Z tej okazji postanowiliśmy uczcić pamięć naszych pracowników, którzy odeszli zdecydowanie za wcześnie i przygotować dla nich piękne stroiki na nagrobki. Chętnych do wykonania dekoracji nie brakowało i już po chwili powstały pierwsze stroiki. Bardzo dziękujemy naszym Paniom, które wykazały się kreatywnością oraz poświęciły sporo czasu w tworzeniu stroików.

Kontynuujemy rehabilitację leczniczą

„Zdrowie jak mądra żona – jest cierpliwe. Jednak zaniedbywane długo – też odejdzie.”

Mariusz Deluga

Zgodnie z zasadą, iż zdrowie ma się tylko jedno i należy o nie dbać, nie zaniedbujemy tej sfery naszego życia. W tym celu korzystamy z turnusów rehabilitacyjnych w PCRiTZ w Czarnem. Systematyczne ćwiczenia oraz zabiegi wykonywane przez doświadczonych i profesjonalnych fizjoterapeutów, wpływają na nasze lepsze samopoczucie psychofizyczne oraz ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Wszystkich zachęcamy do aktywności fizycznej.

Hipoterapia, czyli rehabilitacji ciąg dalszy

Koń jest Twoim zwierciadłem. On Ci nie
pochlebia lecz pokazuje Twój temperament i jego wahania.
Nie złość się nigdy na swego konia –
przecież równie dobrze mógłbyś złościć się na zwierciadło”

Rudolph Binding

Hipoterapia jest jednym z rodzajów terapii osób niepełnosprawnych (zarówno dzieci jak i dorosłych) z udziałem zwierząt. Jest to forma rehabilitacji psychoruchowej. Działa ona na wiele sfer jednocześnie: sensoryczną, psychiczną, ruchową, społeczną. Hipoterapia jest formą gimnastyki leczniczej. Doskonale wiedzą o tym nasi pracownicy i chętnie korzystają z tej formy rehabilitacji. Zajęcia prowadzi hipoterapeuta z Powiatowego Centrum Rehabilitacji i Terapii Zajęciowej w Czarnem. Przebiegają one w przyjemnej atmosferze, wywołują uśmiech na twarzy i niwelują dolegliwości bólowe. Wszystko to sprawia, że nie brakuje chętnych do korzystania z tej formy terapii.

Rehabilitacji leczniczej ciąg dalszy

„Uncja środków zapobiegawczych jest lepsza od tony środków leczniczych”

Archibald Joseph Cronin

Nasi pracownicy doskonale zdają sobie sprawę z faktu, iż należy dbać o zdrowie. W tym celu warto korzystać z zabiegów leczniczych w Powiatowym Centrum Rehabilitacji i Terapii Zajęciowej w Czarnem. Systematyczne ćwiczenia oraz zabiegi wykonywane przez doświadczonych i profesjonalnych fizjoterapeutów wpływają na nasze lepsze samopoczucie psychofizyczne, niwelują dolegliwości bólowe oraz dostarczają sporej ilości endorfin.

Przygotowania do jesieni, czyli zajęcia z hortikuloterapii

“Sadzenie kwiatów to jak otwieranie nieznanej książki, ponieważ w jednej
i drugiej sytuacji rozpoczyna się coś nowego. A ogród jest całą biblioteką.”

N. Roberts

Amerykańskie Towarzystwo Hortikuloterapii (American Horticultural Therapy Association – AHTA) określa hortikuloterapię jako metodę, która zarówno poprzez czynne angażowanie się w aktywności związane z ogrodem, jak i bierny w nich udział – przebywanie wśród dobrodziejstw natury – wpływa na polepszenie samopoczucia pacjentów.
Zdając sobie sprawę z licznych korzyści zdrowotnych wynikających z pracy w ogrodzie (m.in. zwiększenie wydolności fizycznej, odwrócenie uwagi od choroby, zwiększenie wiary w siebie i własne umiejętności, poprawa relacji z bliskimi oraz otoczeniem, hamowanie postępu demencji) zorganizowaliśmy dla naszych pracowników zajęcia z hortikuloterapii (sadzenie wrzosów) i w ten sposób przygotowaliśmy najbliższe otoczenie na przyjście jesieni. Wszystkich zachęcamy do korzystania z uroków natury i przebywania na świeżym powietrzu.

Ludoterapia

„W każdym bowiem dorosłym mieszka dziecko, którym kiedyś był, a w każdym dziecku dorosły, którym kiedyś będzie.”

John Connolly

Jedną z form rehabilitacji społecznej w naszym zakładzie jest ludoterapia. Wśród naszych pracowników są także zwolennicy gier planszowych i edukacyjnych. Rozgrywki dają mnóstwo radości graczom, a wygrane także ogrom satysfakcji. Nikt nie przejmuje się przegraną, gdyż jest to okazja do rewanżu. Zajęcia to także doskonały sposób na naukę umiejętności społecznych i interpersonalnych, ekspresję uczuć, rozwijanie zdolności twórczych oraz rozładowanie napięcia emocjonalnego. Poprzez zabawę uczymy się umiejętności przydatnych w codziennym życiu oraz budujemy pozytywny obraz własnej osoby. To także czas, w którym bezkarnie możemy powrócić do chwil z dzieciństwa i znów poczuć się dziećmi. Warto pamiętać o chwili relaksu i odpoczynku każdego dnia.

Zajęcia sportowe na basenie

„Sport sam w sobie jest piękny, niczego nie trzeba dodawać…”

Bohdan Tomaszewski

Lato sprzyja większej aktywności fizycznej. Postanowiliśmy wykorzystać słoneczną pogodę i zorganizowaliśmy dla naszych pracowników zajęcia sportowe na basenie pod nadzorem ratownika. Nasi panowie z wielką chęcią wzięli w nich udział. Doskonale zdając sobie sprawę z korzyści wynikających dla naszego samopoczucia i zdrowia z uprawiania sportu, z uwagą wysłuchali wskazówek ratownika dotyczących zachowania w wodzie oraz pływania, by w ten sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo i doskonalić umiejętności pływania. Wszystkich zachęcamy do uprawiania sportu!

Zajęcia w siłowni zewnętrznej

„Zdrowie fizyczne i stan psychiczny człowieka są ze sobą ściśle powiązane”

Awicenna

W ramach rehabilitacji leczniczej organizujemy dla naszych pracowników zajęcia sportowe. Cieszą się one sporym zainteresowaniem zwłaszcza wśród naszych panów. Chętnie korzystają oni ze sprzętu w siłowni zewnętrznej, a niektórzy pod opieką i nadzorem przeszkolonego pracownika, także ze ścianki wspinaczkowej. W ten sposób zachęcamy do aktywnego spędzania czasu wolnego oraz o dbanie o kondycję fizyczną i samopoczucie.

Rehabilitacja

„Pieniądze zarobisz - zdrowia nie”

przysłowie tureckie

Rehabilitacja medyczna jest to kompleksowe i zespołowe działanie na rzecz osoby niepełnosprawnej fizycznie lub psychicznie, które ma na celu przywrócenie tej osobie pełnej lub maksymalnej do osiągnięcia sprawności fizycznej lub psychicznej, a także zdolności do pracy oraz do brania czynnego udziału w życiu społecznym.
Nasi pracownicy mogą korzystać z rożnych form rehabilitacji w tym z rehabilitacji ogólnosprawnościowej. Jest to doskonała okazja do odpoczynku, regeneracji sił oraz poprawy sprawności psychofizycznej. Systematyczne ćwiczenia oraz zabiegi pod opieką profesjonalnych fizjoterapeutów z PCRiTZ w Czarnem przynoszą wymierne korzyści dla zdrowia – niwelują dolegliwości bólowe, wpływają na lepszą kondycję oraz większą aktywność fizyczną. Wszystkich zachęcamy do dbania o swoje zdrowie.

Kartki świąteczne

Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych,
przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół
oraz wesołego "Alleluja"

Zbliżają się święta Wielkiej Nocy. Jedną z tradycji świątecznych jest wysyłanie kartek z życzeniami. Chcąc ją kultywować przygotowaliśmy kartki świąteczne by następnie wysłać je zaprzyjaźnionym instytucjom. Obecnie możliwości jest wiele - można kupić gotowe, wysłać mailem lub tak jak my przygotować samemu. Świadczą one o pamięci i życzliwości wobec adresatów. W tym roku w przygotowanie kartek bardzo zaangażowały się Pani Danusia i Pani Marzena. Dzięki ich staraniom powstały przepiękne, niepowtarzalne małe arcydzieła.

Zajęcia sportowe

„Jeśli boisz się grać, nie graj”

Kazimierz Górski

W ramach rehabilitacji organizujemy dla naszych pracowników m.in.: zajęcia sportowe. Tym razem była to gra w piłkarzyki stołowe. Chętnych do gry nie brakowało i już po chwili rozpoczął się turniej. Nasi panowie z wielkim zaangażowaniem starali się zdobywać kolejne punkty by zapewnić sobie zwycięstwo. Wszystko przebiegało w duchu sportowej rywalizacji, z poszanowaniem zasad fair play. W ten sposób zachęcamy do aktywnego spędzania czasu wolnego.

Dziękujemy Warsztatom Terapii Zajęciowej za udostępnienie piłkarzyków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *