Przeskocz do treści

2017

Mikołajki 6.12.2017r.

"Białe wąsy, biała broda
Tylko śniegu nie ma - szkoda !!!!!!!!"

Choć za oknem plucha i deszcz, a o śniegu mogliśmy tylko pomarzyć to w środę z samego rana jednak zawitał do nas Święty Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami. Było to ogromne zaskoczenie dla naszych pracowników, zwłaszcza dla tych, którzy nie byli do końca pewni czy w tym roku byli grzeczni:), a czasu na poprawę już nie było:). Na szczęście nasz gość orzekł, że wszyscy pracownicy zasłużyli na drobne upominki. Przy takim uroczym Mikołaju nie mogło zabraknąć zdjęć wykonanych przez pomocników Świętego Mikołaja.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych,
czyli dla każdego coś słodkiego.

"Wstań, nie skupiaj się na swoich słabościach i wątpliwościach, żyj wyprostowany."

Jan Paweł II

Początek grudnia niezmiennie przypomina nam o święcie osób niepełnosprawnych. I Tym razem udało nam się pozytywnie zaskoczyć naszych pracowników. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych zorganizowaliśmy spotkanie przy kawce i słodkościach. Była to również okazja do spędzenia czasu we własnym gronie, chwila relaksu od wykonywania obowiązków pracowniczych oraz prawdziwa słodka chwila zapomnienia. Żartom oraz radości nie było końca. W przyjaznej atmosferze minął ten wyjątkowy dzień.

Wyjazd do teatru

„Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi i jakimi są.”

Tove Jansson

Dnia 19.10.2017 roku zorganizowaliśmy wyjazd do Szczecinka do kina „Wolność” na spektakl teatralny „Dwie połówki pomarańczy” w wykonaniu aktorów Teatru Capitol z Warszawy. Była to doskonała okazja do zobaczenia z bliska znanych z filmów i seriali aktorów ( Grażyna Zielińska, Jarosław Boberek, Urszula Dębska ) oraz spędzenia czasu wolnego w doborowym towarzystwie. Zaskakujące zwroty akcji, przewrotne poczucie humoru oraz wspaniała obsada sprawiły, że publiczność rozbawiona była do łez. Po powrocie wszyscy pracownicy jednomyślnie stwierdzili, że już z niecierpliwością czekają na kolejny wyjazd do teatru.

Nakrętki mają moc

„Obym nigdy nie był tak zajęty swoimi sprawami,
by nie zareagować na potrzeby innych ze współczuciem i życzliwością.”

Thomas Jefferson

Zbieranie nakrętek to już nie tylko przejaw dbania o środowisko czy chęć pomocy innym. Dla zwolenników tej aktywności to swoisty styl życia, z którego są dumni. Wśród naszych pracowników ta forma pomocy zawsze spotyka się z życzliwością, zrozumieniem i wielkim zaangażowaniem w zabieraniu nakrętek. Po raz kolejny odwiedziliśmy redakcję „Tygodnika Człuchowskiego” by swoim działaniem przyczynić się do zakupu niezbędnego sprzętu rehabilitacyjnego dla potrzebujących. W ten sposób uczestniczyliśmy już w zbiórce dla chorych dzieci - m.in. Szymka i Kingi. Mały gest (odkręcenie nakrętki) a tak wiele może – sprawia, że świat jest lepszy nie tylko dla potrzebujących pomocy. Nakrętki mają moc!

Emeryturę czas zacząć

„My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano.”

J.R.R.Tolkien

Nadszedł długo wyczekiwany przez niektórych czas – emerytura. Dwoje naszych pracowników – Pani Danuta Marek oraz Pan Jerzy Kopot zakończyło okres swojej pracy zawodowej by wreszcie cieszyć się czasem wolnym i zasłużonym odpoczynkiem. Pożegnaliśmy ich z należytymi honorami, w radosnej atmosferze życząc zdrowia i spełnienia wszelkich marzeń. Dumni emeryci opowiadali o swoich planach, które zamierzają zrealizować.

Najlepsze życzenia, to marzeń spełnienia.
Bo cóż piękniejszego, niż właśnie marzenia?
Wiek emerytalny po to jest nam dany,
By realizować niespełnione plany.

Więc nie ma co patrzeć na swą kartę zdrowia,
Tylko łykać życie i się delektować.
Brać wszystko co jeszcze do wzięcia zostało
Póki posłuszeństwa nie odmówi ciało.
Cieszmy się każdym dniem!
Wszystkiego najlepszego ...

Wspomnień czar

„ Na zdjęciach patrzymy w wieczność”

Ryszard Nowosielski

Uroczystość z okazji 10 – lecia zakładu już za nami. Z tej okazji stworzyliśmy i prezentowaliśmy zaproszonym gościom piękną galerię zdjęć wykonana przez pracowników i uczestników WTZ "Promyk"- za co bardzo im dziękujemy:-). Postanowiliśmy umieścić ją w naszej sali szkoleń, aby przypominała o jubileuszu i zachęcała do wspomnień. Pracownicy z chęcią podjęli się zadania zawieszenia pamiątkowych zdjęć, a następnie z dumą prezentowali efekty swojej pracy.

Pierwsze grzybobranie

" Gdy grzyby wielkie korzenie mają, wielką zimę zapowiadają. "

Lato powoli się kończy, ustępując miejsca jesieni. W lasach i nie tylko... pojawiły się pierwsze grzyby. Podczas porządków na terenie zakładu nasz pracownik Daniel znalazł piękne podgrzybki i dumnie prezentował swoje pierwsze w tym roku znalezisko. Kilka dni później inny pracownik, także zaprezentował nam prawdziwki znalezione na terenie naszego zakładu. Jak widać sezon grzybowy uważamy za otwarty i zapraszamy do naszych lasów a dla przypomnienia przedstawiamy kilka zasad bezpiecznego grzybobrania.

10- lecie ZAZ

„ Wspomnienia są oknem na szczęście.”

Monika Zawistowska

Czas szybko mija i w tym roku obchodzimy 10 rocznicę powstania naszego zakładu. W dniu 25.08.2017r. zorganizowaliśmy uroczyste obchody tego zacnego jubileuszu. Na nasze zaproszenie odpowiedziało wielu znakomitych gości min. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, Starostwa Powiatowego w Człuchowie oraz przedstawiciele lokalnych zakładów i stowarzyszeń.
Uroczystość rozpoczęła się przedstawieniem krótkiej historii zakładu, naszych osiągnięć i dokonań. Następnie głos zabrał Starosta Człuchowski – Pan Aleksander Gappa, który docenił trud i wysiłek jaki włożyliśmy w swoją pracę przez ostatnie 10 lat. Wielką przyjemność sprawiło nam także obecność i wystąpienie Pani Krystyny Dominiczak – Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, która od początku istnienia naszego zakładu gorąco nam kibicowała.
Całości dopełniło przemówienie Pani Dyrektor, która zaakcentowała osiągnięcia swoich poprzedników i wszystkich byłych i obecnych pracowników zakładu. Nie obyło się również bez podziękowań dla osób szczególnie zaangażowanych w powstanie i działalność zakładu.
Po części oficjalnej odbyła się wystawa fotografii poświęcona dekadzie naszej działalności. Następnie Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich pracowników do restauracji ,,Studio 2000” na uroczysty obiad. Była to znakomita okazja do wspomnień i wspólnego spędzenia czasu.

Ognisko 28.06.2017

„Bogu dzięki, przyszło już lato i wreszcie możemy zacząć pracowicie... odpoczywać”

Cecily von Ziegesar

Spotkania rekreacyjne przy ognisku dla pracowników to już tradycja w naszym zakładzie. Z okazji „Przywitania lata” postanowiliśmy zorganizować je także i w tym roku. Amatorzy pieczonych kiełbasek długo wyczekiwali tego wydarzenia:) Była to również okazja do spędzenia czasu we własnym gronie, chwila zapomnienia o obowiązkach i cieszenia się latem. Nikt nie przejmował się dodatkowymi kaloriami, tylko delektował się serwowanymi specjałami zwłaszcza przepysznym barszczykiem i surówką przygotowanymi przez pracowników kuchni. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy i trzeba było wracać do rzeczywistości. Wypoczęci i w pełni sił wszyscy wrócili do pracy.

Kolejny sukces!

„ Bo zwyciężyć mogą ci, którzy wierzą, że mogą”.

Wergiliusz

Dnia 20.06.2017 roku odbyła się w Gniewie gala finałowa konkursu Gospodarczo – Samorządowy HIT Regionu – HIT Kujaw i Pomorza oraz Pomorza 2017. Nasze starania zostały docenione i zdobyliśmy tytuł HIT 2017 w kategorii Organizacja i Zarządzanie za aktywizację osób wykluczonych społecznie w szczególności osób zamieszkujących tereny wiejskie poprzez rehabilitację zawodową i społeczną. Tak zaszczytny tytuł z rąk kapituły odebrali nasi kierownicy, którzy z gali oprócz nagrody przywieźli także niezapomniane wrażenia. Bardzo dziękujemy za uznanie naszej pracy.

Wycieczka do Warszawy

„ Jeśli poznać chcesz zabawy,
Serce niewiast, świat ochoczy,
Gładkie słówka, piękne oczy,
To jedź, bracie, do Warszawy”

„Pieśń o ziemi naszej” - Wincenty Pol

Po licznych wojażach przyszła wreszcie pora by odwiedzić Warszawę. W dniach 02 - 04 czerwca 2017 roku zorganizowaliśmy dla naszych pracowników wycieczkę do stolicy i w ten sposób sen o Warszawie stał się rzeczywistością. Był to czas intensywnego zwiedzania oraz niesamowitych wrażeń. Bogaty plan wycieczki pozwolił zapoznać pracowników z najważniejszymi zabytkami oraz największymi atrakcjami miasta.
Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru po Starym Mieście i przyjrzeniu się z bliska Sejmowi i Belwederowi. Była to okazja do zobaczenia miejsc urzędowania posłów (Sejm) oraz niektórych prezydentów RP (Belweder). Następnie udaliśmy się do Łazienek Królewskich, gdzie mogliśmy zobaczyć kolejne atrakcje miasta z Pałacem na Wyspie na czele. Kolejnym punktem programu była gratka dla naszych panów, czyli wizyta na Stadionie Narodowym. Podziwiali oni wielkość obiektu, zachwycali infrastrukturą i nawet panie przyznawały, że robi wrażenie 🙂
Wizyta w Warszawie byłaby niekompletna bez odwiedzenia najbardziej rozpoznawalnego obiektu w mieście, czyli Pałacu Kultury i Nauki. Wzbudza on wiele różnych emocji u mieszkańców miasta, co nie zmienia faktu, iż jest jednym z symboli stolicy. Panorama Warszawy z tarasu widokowego jest bezcenna :).
Ostatniego dnia (tj. w niedzielę) odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego. Mimo iż zostało otwarte dopiero 31.07.2004 roku praktycznie od razu weszło do kanonu zwiedzania stolicy. Jest jednym z najnowocześniejszych muzeów nie tylko w stolicy, ale także w kraju. W przystępny i bardzo nowatorski sposób opowiada o tak ważnym, a zarazem trudnym do opowiedzenia potomnym wydarzeniu jakim było Powstanie Warszawskie.
Niestety wszystko co dobre szybko się kończy i trzeba było wracać do domu. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że trzeba w najbliższej przyszłości zorganizować kolejną wyprawę do stolicy by poznać ją jeszcze lepiej!!!!

W DRODZE PO KOLEJNY SUKCES...

W kwietniu bieżącego roku Zakład Aktywności Zawodowej w Czarnem przystąpił do konkursu - Gospodarczo-Samorządowy HIT Regionu.
Jest to przedsięwzięcie organizowane od połowy lat 90. minionego wieku w Wielkopolsce, a od końca lat 90, także w regionach kujawsko-pomorskim, lubuskim i pomorskim.
Istotą i celem projektu jest przedsięwzięcie wyłaniające co roku i promujące szczególnie cenne dokonania rynkowe, samorządowe i ekologiczne. To rodzaj narzędzia promocyjnego oferowanego szefom firm, urzędów, organizacji. 
W dniu 18 maja w naszym zakładzie odbył się audyt, kapituły konkursu Gospodarczo – Samorządowego HIT Regionu, który miała na celu ocenę organizacji i efektywności naszej działalności na rzecz osób niepełnosprawnych. Tematem zgłoszenia była ,,Aktywizacja poprzez rehabilitację zawodową i społeczną osób wykluczonych społecznie w szczególności osoby zamieszkujące tereny wiejskie".
Nasze starania zostały pozytywnie ocenione przez komisję konkursową, w wyniku czego zakład nasz został zakwalifikowany do etapu finałowego. Z niecierpliwością czekamy na finał, który odbędzie się 20 czerwca 2017r. na Zamku w Gniewie. Trzymajcie za nas kciuki !!!

Serca z okazji Dnia Matki

Mamo, mamo cóż ci dam??? Tylko jedno serce mam.....

Nadszedł maj - czas coraz dłuższych dni, ładnej pogody oraz okres, w którym obchodzimy Dzień Matki. Pamiętając o święcie naszych Mam i chcąc im podziękować za trud wychowania, okazywaną miłość i wsparcie pracownicy postanowili samodzielnie wykonać dla nich upominki – ozdobne serca. W czasie pracy wykazywali się dużym zaangażowaniem, kreatywnością oraz zdolnościami manualnymi. Każdy z pracowników starał się, aby jego upominek był wyjątkowy i niepowtarzalny, jak osoba, dla której jest robiony. Była to również okazja do wspominania wszelkiej dobroci uzyskanej od Mam. Pracownicy miło spędzili czas we własnym gronie i w wyśmienitych humorach wrócili do wykonywania swoich obowiązków.

Matka jest potrzebna przez całe życie ale w każdym wieku w innym stopniu, jednakże zawsze jest niezastąpiona!!!!!!!!!!!!!

6 lat - Mamo kocham Cię
10 lat - Mamo daj spokój
16 lat - Mamo strasznie mnie wkurzasz
18 lat - Chce się już wyprowadzić z domu
25 lat - Mamo...... miałaś rację
30 lat - Ja chce do domu, do mamy
50 lat - Nie chce stracić mojej mamy
70 lat - Oddałabym/oddałbym wszystko aby Mama była ze mną

Pozytywnie nakręceni na pomaganie innym

„ Każdy ma coś, co może dać innym”

Barbara Bush

Dnia 26.04.2017r. nasi pracownicy ponownie przybyli do redakcji Tygodnika Człuchowskiego, aby dostarczyć zebrane nakrętki i w ten sposób wspomóc sześcioletnią Kingę, która urodziła się z głębokimi zaburzeniami we wszystkich sferach rozwoju psychoruchowego i nie jest samodzielna. Ta forma pomocy jest za każdym razem przyjęta ze zrozumieniem i życzliwością wszystkich pracowników. Zbierają nakrętki w domu, a następnie pokaźnych rozmiarów reklamówki i torby przynoszą do pracy. Zdają sobie sprawę z tego jak ważne jest to zadanie i zawsze podchodzą do niego z wielkim zapałem.

Wyjazd na "Kabaret Młodych Panów"

“Szczęście nie jest ani dziełem przypadku, ani darem bogów. Szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla samego siebie.”

Erich Fromm

Dnia 19.03.2017 roku zorganizowaliśmy dla naszych pracowników wyjazd do Wałcza na występ Kabaretu Młodych Panów w Wałeckim Centrum Kultury. Grupa powstała w 2004 roku, a w jej skład wchodzą: Robert Korólczyk, Mateusz Banaszkiewicz, Łukasz Kaczmarczyk oraz Bartosz Demczuk. Podczas występu Panowie zaprezentowali swój najnowszy program „Bogowie”. Przez dwie godziny przekonywali wszystkich, że każdy musi się stać nie tyle kowalem własnego losu, ile Bogiem własnego życia. Była to rozrywka na najwyższym poziomie – wywoływała salwy śmiechu oraz skłaniała do refleksji – oraz idealna terapia bez kozetki 🙂 
Po „czymś dla ducha” było też „coś dla ciała” - przepyszny ciepły posiłek w restauracji Blue Moon. Pracownicy delektowali się wyśmienitym obiadem i deserem oraz podziwiali efekty przeprowadzonych przez Magdę Gessler „Kuchennych rewolucji” w tejże restauracji. Aż żal było wychodzić by wracać do domu. Po powrocie wszyscy zgodnie stwierdzili, że wspaniale spędzili czas we własnym gronie i już nie mogą się doczekać kolejnego wyjazdu.

Dzień Kobiet w Studio 2000

                      „Piękna kobieta podoba się oczom, dobra kobieta – sercu.                                Pierwsza jest klejnotem, druga – skarbem.”

Napoleon Bonaparte

Dnia 10.03.2017r. zorganizowaliśmy dla naszych Pań spotkanie z okazji Dnia Kobiet w Studio 2000 w Czarnem. Postanowiliśmy spotkać się w godzinach popołudniowych, aby wszystkie chętne Panie mogły uczestniczyć w zabawie. Wspólna integracja zaczęła się od smacznego obiadu oraz przepysznego tortu. Jak wiadomo najlepszym sposobem na pozbycie się kalorii jest ruch, a zwłaszcza taniec. I tak dla chętnych rozpoczęła się część taneczna, czyli tańce, hulanki, swawole. Pozostałe Panie mogły słuchać muzyki i podziwiać tańczących oraz żywo prowadzić dyskusję. Wszystkie Panie po powrocie do pracy zgodnie stwierdziły, że miło spędziły czas we własnym gronie i proszą o więcej 🙂

Dzień Kobiet w ZAZ

"W życiu niewiasty rozróżnić można siedem okresów: niemowlę, dziewczynka, dziewczyna, młoda kobieta, młoda kobieta, młoda kobieta i młoda kobieta."

George Bernard Shaw

Dnia 8 marca Panowie z naszego zakładu nie zapomnieli o Dniu Kobiet.  Z wyrazami szacunku, z mocą pięknych życzeń oraz z pięknymi kwiatami złożyli życzenia wszystkim pracującym w zakładzie Paniom.  Bardzo dziękujemy!

Kobiety z okazji święta kobiet
PAMIĘTAJCIE!!!!!!!!!!!!!!

Abyście były uśmiechnięte w dniu tak ważnego święta.
Abyście mimo biegu lat,
zawsze kochały cały świat.
Abyście duchem młode były
i z problemów nic sobie nie robiły!

          Dzień Mężczyzny - wyjazd do kina

                                         „Film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi,                                           potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć.”

Alfred Hitchcock

Dnia 24.02.2017 roku nasza męska część załogi pojechała do Szczecinka na seans pt.: „Konwój”. Wyjazd zorganizowaliśmy z okazji zbliżającego się Dnia Mężczyzny. Panowie postanowili spędzić wolny czas oglądając polskie męskie kino. Śledząc wartką akcję filmu podziwiali również grę czołowych polskich aktorów – m.in. Gajos, Więckiewicz, Ziętek.
Zanim jednak udali się na seans, miłe chwile spędzili przy wspólnym posiłku w restauracji nieopodal kina. Serwowana sporych rozmiarów pizza bardzo smakowała naszym panom.
Wyjazd był okazją do spędzenia czasu we własnym gronie, w przyjaznej atmosferze oraz wspaniałym początkiem rozpoczynającego się weekendu. Dzieląc się po przyjeździe wrażeniami z wycieczki jednomyślnie stwierdzili, że z niecierpliwością czekają na kolejny wyjazd..

Tłusty Czwartek - Jeden dzień w roku , kiedy kalorie się nie liczą.

"Najlepszy sposób zachowania zdrowia – nie jeść, gdy się nie chce
i przestać jeść, gdy jeszcze jest chęć do jedzenia”.

Sadi z Szirazu

Dzisiaj tj 23 lutego przypadło największe pączkowe obżarstwo.
Nasza Pani Dyrektor, przyniosła wielkie pudło z pączkami i zadbała, abyśmy nie zapomnieli o święcie wszystkich łasuchów. Bardzo dziękujemy :-).
Nawet ci z nas, którzy mówią, że stronią od słodkości, nie mogli oprzeć się pachnącym wypiekom.
Już od rana celebrowaliśmy naszą „narodową tradycję”. W żadnym innym dniu świeżutkie, słodkie „kule” nie smakują tak wybornie, w związku z czym niektórzy chcieliby tego dnia pochłonąć dawkę energii potrzebną do przetrwania czterdziestodniowego postu :-).
Każdy pączek dostarcza nam mnóstwo kalorii, dlatego, aby podtrzymać tradycję pilnowaliśmy, żeby zjeść ze smakiem i bez wyrzutów sumienia tylko jednego lub dwa pączki.

Dla tych, którzy nie mogą uporać się z wyrzutami sumienia i chcą spalić pochodzące kalorie z jednego pączka polecamy formy aktywności:
bieganie – 20-30 min
jeżdżenie na łyżwach – 30 minut
rolki – 30 minut
szybki spacer - 40 minut
wchodzenie po schodach – 25 minut
siłownia – 45 minut
odkurzanie -50 minut
mycie podłóg – 1 godzinach
prasowanie - 2 godziny
praca w ogródku – 1 godzina
seks – 30 minut
namiętne całowanie – 45 minut taniec – 1 godzina
zmywanie naczyń – 2 godziny
pisanie na komputerze – 2 godziny
rozmawianie przez telefon – 2,5 godziny
oglądanie telewizji bez jedzenia – 10 godzin

Jak tradycja stara każe,
w domu, sklepie, biurze, barze,
wszędzie pączek dziś króluje,
każdy chętnie go smakuje.
Z dżemem, z cukrem, z wisienkami wszędzie pączek dzisiaj z nami.
Dziś kalorii nikt nie liczy, wszędzie moc pysznych słodyczy.
W tłusty czwartek przez dzień cały słodkim królem - pączek mały!

Światowy Dzień Chorego

„Poczucie zdrowia zdobywamy tylko przez chorobę”

Georg Christoph Lichtenberg

Z okazji obchodzonego 11 lutego Światowego Dnia Chorego zorganizowaliśmy w naszym zakładzie spotkanie integracyjno - edukacyjne. Jego celem było przybliżenie pracownikom ogólnopolskiej kampanii „ Melanż. Oczekiwania vs. rzeczywistość” realizowanej przez Główny Inspektorat Sanitarny w ramach projektu „ Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”.
W miłej atmosferze, delektując się ciastem i kawką pracownicy obejrzeli 10 spotów pokazujących jak rzeczywistość bezwzględnie weryfikuje oczekiwania wobec używek. Następnie chętne osoby mogły wykonać quiz, aby przekonać się jakim są typem melanżowicza. Otrzymane wyniki wzbudziły radość odpowiadających.
Spotkanie było okazją do przybliżenia pracownikom zagadnienia profilaktyki uzależnień oraz spędzenia miło czasu we własnym gronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *