Przeskocz do treści

2015

Wigilijne spotkanie z Panią Laurą Łącz

17 grudnia 2015 mieliśmy przyjemność kolędować wspólnie z Panią Laurą Łącz, która w tym dniu odwiedziła nasz zakład i zaśpiewała dla nas m.in. wiele wspaniałych kolęd i pastorałek.
Goszcząca u nas artystka recytowała także wiersze oraz przywoływała twórczość Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Pani Laura występowała na deskach Teatru Polskiego, wystąpiła w kilkudziesięciu filmach kinowych, telewizyjnych, serialach, przedstawieniach teatralnych oraz w teatrze telewizji. Jest autorką książek dla dzieci, m.in. "Sekret czarnego łabędzia", "Spełnione marzenia" oraz "Bajki i wiersze na cztery pory roku".
Wrażenia z tego spotkania są niesamowite. Pani Laura to bardzo skromna i ciepła osoba a spotkanie z nią było dla nas wielką przyjemnością.

Mikołajki

W poniedziałek do naszego zakładu zawitał Święty Mikołaj ze swoimi pomocnikami. Bardzo byliśmy zdziwienie bo myśleliśmy że wszystkie paczki dostaliśmy już wczoraj a tu taka niespodzianka. Mikołaj swoje spóźnienie tłumaczył dużą ilości dzieci czekających na paczki i w dodatku zepsuły mu się sanie.Pomocnicy Świętego Mikołaja musieli wszystkie kosze z prezentami nosić sami a nie jest to lekka sprawa. Ale wybaczyliśmy spóźnienie i na pytanie czy byliśmy grzeczni każdy odpowiedział twierdząco... chociaż w niektórych przypadkach wiemy, że było inaczej!!!!!!!!!!! Lecz wszyscy obiecali poprawę i za to dostali słodkie upominki, był też czas na zdjęcie z Mikołajem.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych 03.12.2015

Z inicjatywy Pani Dyrektor, 3 grudnia 2015r. zorganizowaliśmy obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Ten wyjątkowy dzień był dla niepełnosprawnych pracowników naszego zakładu wielkim zaskoczeniem, ponieważ Kapituła Zakładu Aktywności Zawodowej w Czarnem składająca się z kierowników i pracowników poszczególnych działów podjęła decyzję o wyróżnieniu osób, które odznaczają się szczególną sumiennością i zaangażowaniem w codzienną pracę, a przede wszystkim okazują otwarte serce i stają się wzorem do naśladowania. Tak też z każdego działu wyłoniliśmy pracownika roku, który otrzymał pamiątkowy dyplom oraz kosz łakoci.

….. Ale na tym jeszcze nie koniec.... Dla pracowników, którzy są osobami niepowtarzalnymi, swoim uporem i zaangażowaniem wprawiają w podziw zarówno współpracowników jak i całą kadrę, przyznaliśmy nagrody dodatkowe tj. wykonana przez lokalnego artystę indywidualna karykatura poszczególnej osoby, wierszyk ułożony pod konkretną osobę oraz odrobina słodkości. Niespodzianką okazała się również prezentacja przygotowana z myślą o tym wyjątkowym dniu. Pokazaliśmy jak powstawał nasz zakład, zaprosiliśmy wszystkich zebranych na wirtualną wycieczkę po zakładzie gdzie udało nam się udowodnić, że Zakład Aktywności Zawodowej to nie tylko mury ale także wspaniali ludzie, którzy wspólnie się wspierają, tworzą przyjaźnie. Każdy z uczestników miał okazję zobaczyć jak się bawimy i odpoczywamy. Uroczystość uświetnił występ uczestników i instruktorów Warsztatów Terapii Zajęciowej ,,Promyk” pt.: „Mały Książę”. Uroczystość przebiegała w przemiłej atmosferze a wzruszenie wyróżnionych pracowników było dla nas – kadry, nagrodą za trud i wysiłek jaki włożyliśmy w przygotowanie uroczystości.

Pełnosprawnym cię nazwą jeśli masz zdrowe ciało,
Czy to nie za mało...
Można mieć dłonie sprawnie jak u chirurga,
I do nikogo ich nie wyciągać,
Można do każdego wyciągać dłoń,
Nie umiejąc szklanki wody utrzymać nią...

Można mieć zdrowe obie nogi
I nie wychodzić poza własne progi
A można z trudem poruszać nogą
I wciąż podążać swoją drogą

Można dostrzegać i cieszyć się tym co jest piękne
Mając za ciemną zasłoną oczy zamknięte
Można mieć wzrok dobry jak sokół
I nie widzieć niczego wokół

Trudne zadania można rozwiązywać
I mądrym człowiekiem siebie nazywać
Można nie wiedzieć w jakim żyje się wieku
A cały czas myśleć o drugim człowieku

Wyjazd do kina na film pt.: "Listy do M2" 30.11.2015

W pierwszy dzień premiery kultowej polskiej komedii ,,Listy do M 2”, w kinie nie mogło zabraknąć pracowników naszego zakładu. Miejsca zarezerwowaliśmy jak tylko pojawiła się informacja że film będzie wyświetlany w kinach. Mieliśmy honorowe miejsca na środku sali z których dokładnie mogliśmy śledzić przebieg akcji. W trakcie trwania filmu w sali słychać było głośne śmiechy i rozbawienie widzów ... film był naprawdę bardzo śmieszny. Gdy pojawiły się napisy końcowe wśród grupy rozległy się pozytywne opinie i wspominki filmu. Każdy był pozytywnie zaskoczony a scenografia filmu wprawiła nas w świąteczny klimat.

Nasz zakład zasypały.... liście

Tej jesieni głównym zajęciem pracowników gospodarczych pracujących w naszym zakładzie było grabienie i zamiatanie liści. W listopadowy poniedziałek po wietrznym weekendzie każdy z pracowników przecierał oczy ze zdziwienia ponieważ okazało się, że wszystkie zalegające na drzewach liście w jeden wieczór opadły przykrywając każdy zakamarek na ternie zakładu. Od samego rana panowie zabrali się ostro do roboty... Ten dzień był długi i męczący.

Dyniowe ozdoby 16.10.2015

W piątek 16.10.2015r. realizowaliśmy zajęcia rehabilitacyjne związane ze zbliżającym się świętem Halloween. Głównym symbolem tego święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia. Zakupiliśmy więc wielkie dynie i artykuły niezbędne do przygotowania takiej dyniowej ozdoby i wzięliśmy się do roboty. Pracownicy dobrali się w małe grupy. Starannie wydrążali i wycinali dynie a każda grupa miała swój sposób i wybrany przez siebie projekt dyniowej ozdoby. Efektem kilkugodzinnej pracy są upiorne maski dyniowe.
Dzieła naszych pracowników można podziwiać na zdjęciach oraz przed budynkiem zakładu.

Ognisko integracyjne 13.10.2015

Korzystając ze słonecznych dni jesiennej pogody zorganizowaliśmy ognisko dla pracowników naszego zakładu.
W dniu 13 października od rana trwały przygotowania do biesiady. Męska część pracowników przygotowała palenisko na ognisko, damska część zadbała o „coś na ząb”, napoje oraz ciepły barszczyk.
Na spotkanie przybyła bardzo liczna grupa więc mogliśmy wspólnie podyskutować, pośmiać się, posłuchać muzyki i spędzić przyjemnie czas. Mimo, iż pogoda tego dnia nie była łaskawa dla nas bo było zimno i dżdżysto, to jednak atmosfera była tak gorąca że nie pozwoliła na smutki, ani nam nie popsuła dobrych nastrojów. Pracownicy byli niezmiernie zadowoleni.

Pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej w Czarnem nakręcają się dla Szymka

W październiku w prasie lokalnej pojawiła się informacja, iż rozpoczyna się akcja zbierania nakrętek, ze sprzedaży których pieniądze zostaną przeznaczone na rehabilitację Szymona chorego na czterokończynowe mózgowe porażenie dziecięce. Choroba skutkuje tym, że chłopiec nie mówi, nie chodzi i jest niesamodzielny. Jednak rehabilitacja przynosi bardzo dobre efekty.
Pracownicy ZAZ mimo, iż sami są osobami niepełnosprawnymi i bardzo często potrzebują pomocy innych osób postanowili przyłączyć się do akcji i jak „nakręceni” zbierają nakrętki.
Do zbiórki dołączają kolejni członkowie rodzin pracowników, którzy codziennie przynoszą nowo zdobyte nakrętki. Na naszym koncie jest już spory karton zebranych nakrętek i zbiórka nadal trwa. Jeżeli ktoś ma ochotę przyłączyć się do naszej akcji zapraszam do przynoszenia nakrętek do siedziby naszego zakładu.

Wycieczka do Parku Owadów 30.09.2015

W piękny jesienny dzień wybraliśmy się do Parku Owadów w Lubnicy, gdzie w otoczeniu przyrody, lasów i rzek można wspaniale spędzić czas, a przy okazji zobaczyć owady w gigantycznych rozmiarach. Szczególnego charakteru tego miejsca dodaje również przepływająca bezpośrednio przy Parku rzeka Gwda. Dolina rzeki Gwdy jest obszarem chronionego krajobrazu, który wyróżniania się walorami przyrodniczymi, krajobrazowymi, kulturowymi oraz zróżnicowanym ekosystemem. Teren Parku znajduje się w tzw. otulinie rezerwatu cisów, co zdecydowanie dodaje uroku i pozwala na bardzo bliski kontakt z przyrodą. Klimatu miejscu dodaje również fakt, że dookoła otacza nas kompleks leśny, gdzie czasami można spotkać dzikie leśne zwierzęta.

Dokarmianie zwierząt

Zakład Aktywności Zawodowej w Czarnem w okresie jesiennym aktywnie uczestniczy w zbiórce pokarmu dla zwierząt. W tym roku szczególną aktywności podczas zbierania wykazał się nasz pracownik Darek Moskal, który na rzecz zwierząt zebrał oddał ponad 20 kg żołędzi. Darek również w zeszłym roku wykazał się dużą wrażliwością i chęcią niesienia pomocy co spotkało się z dużą aprobatą wśród Dyrekcji i pracowników ZAZ. Zaznaczę, iż zbiórka ciągle trwa a Darek codziennie przynosi nowe zimowe zapasy pożywienia.

Akcja ratowania młodego łabędzia 20.09.2015

Miejsce: teren dozorowany przez pracowników ZAZ
Data: niedziela 20.09.2015r.
W rolach głównych:
Ptactwo wodne – Łabędź
Dozorca – Zenon Lemańczyk,
Dyrektor – Katarzyna Lipińska
i inni.
Reżyseria: samo życie
Zwiastun: Pracownik Zakładu Aktywności Zawodowej w Czarnem dozorując teren zakładu zauważył leżącego na trawniku Łabędzia, u którego po wstępnym rozpoznaniu stwierdził uszkodzenie kończyn. O zdarzeniu poinformował Panią Dyrektor, która niezwłocznie przybyła na miejsce.
Akcja: Widząc cierpnie w oczach stworzenia postanowiła wraz z pracownikiem Panem Zenonem zając się sprawą. Nie zważając na to, iż jest niedziela, dzień wolny od pracy, chwyciła za telefon i obdzwoniła ,,pół powiatu” aby tylko uzyskać pomoc dla Szaraczka. Po uzyskaniu wskazówek od przedstawiciela Państwowej Straży Pożarnej oraz przedstawiciela Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, Pan Zenon zachowując zimną krew delikatnie obezwładnił łabędzia i przeniósł go do suchego i ciepłego pomieszczenia, gdzie miał już przygotowane legowisko. Łabędź zachowywał się spokojnie lecz z przerażeniem i nieufnością spoglądał na otaczających go ludzi.
Zakończenie: Po kilku godzinach oczekiwania dotarł Pan Paweł z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Człuchowie i udzielili zwierzęciu pierwszej pomocy. Następnie zabrał zwierzę ze sobą w celu udzielenia mu fachowej pomocy.
Pani Dyrektor serdecznie podziękowała naszemu dzielnemu pracownikowi za czujność, wrażliwość i zachowanie zimnej krwi a Nasz dzielny Bohater - Pan Zenon mógł wrócić do pełnienia swoich obowiązków.

Morał: Warto pomagać innym zgodnie z powiedzeniem Williama Blake'a: ”Ptak – gniazdo, pająk-sieć, człowiek- przyjaźń”.

III miejsce w konkursie "Lodołamacze 2015"

W roku 2015 My, jako Zakład Aktywności Zawodowej w Czarnem wzięliśmy udział w konkursie ,,Lodołamacze 2015” organizowanym przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych oraz Fundację Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych.
Inicjatywą Fundacji Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych, której twórcą jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych w szczególności skierowana była do tych przedsiębiorców, którzy mają świadomość, iż prowadzenie odpowiedzialnego biznesu nie tylko przynosi korzyści ich firmom, ale wiedzą, jak duże znaczenie w procesie rehabilitacji i integracji pełno - i niepełnosprawnych ma praca.
W konkursie wzięło udział 414 firm i instytucji. Kapituła składająca się z Wojewody Pomorskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska, Prezydent Miasta Gdyni, Prezydent Miasta Sopotu, Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska, Przewodniczącego Rady Miasta Gdynia, Przewodniczącego Rady Miasta Sopotu, Dyrektor Biura Wojewody Pomorskiego, Okręgowego Inspektora Pracy, Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, Dyrektora Oddziału Pomorskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Pełnomocnika Miasta Gdynia, Pełnomocnika do spraw osób niepełnosprawnych Miasta Sopotu, Dyrektora TVP Gdańsk, Członka Zarządu Radia Gdańsk, Redaktora Naczelnego Dziennik Bałtyckiego wyłoniła laureatów.
Nasz zakład zajął zaszczytne III miejsce w kategorii - Zatrudnienie Chronione.
W dniu 08.09.2015r. odbyła się uroczysta gala w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, podczas której wręczano nagrody laureatom. Na ręce pani Dyrektor Katarzyny Lipińskiej został przekazany certyfikat oraz brązowy medal „Lodołamacz 2015”. To dla nas jako Zakład Aktywności Zawodowej w Czarnem pierwsza taka nagroda z czego jesteśmy bardzo dumni.
W związku z tym bardzo dziękujemy kapitule ze oddała na nas głos i doceniła naszą prace.
Dziękujemy szczególnie Panu Staroście - Aleksandrowi Gappa za to, że w wyniku własnej determinacji i zaangażowaniu doprowadził do powstania naszego zakładu, w którym osoby niepełnosprawne mogą pracować i uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności.

Wycieczka do Międzyzdrojów 05.09.2015

Na początku września zorganizowaliśmy jednodniową wycieczkę do Międzyzdrojów. Najpierw jednak wybraliśmy się na Wyspę Wolin aby w skórze rekruta zwiedzić Fort Gerharda a po odbyciu przeszkolenia wojskowego, zostaliśmy mianowani na pierwszy historyczny stopień wojskowy i staliśmy się rezerwistami regimentu. Całe zwiedzanie Fortu prowadzone było z humorem ale jednocześnie zachowując wszelkie elementy historyczne. Jednym słowem świetna atrakcja!!! Następnie przejechaliśmy do ,,Podziemnego miasta” (schronów, korytarzy, pomieszczeń znajdujących się pod nadmorskimi wydmami) a po obiedzie przyszedł czas poznanie największych sław świata w ,,Gabinecie Figur Woskowych”. Zobaczyć mogliśmy m. in. Baracka Obame, Angeline Jolie, Charlie Chaplina, Eltona Johna oraz Jana Pawła II ale także człowieka z bardzo dużymi uszami, Minotaura oraz Alicję w Krainie Czarów. Całą wycieczkę zakończył spacer ,,Promenadą Gwiazd”.

Wyjazd na zlot pojazdów militarnych - Borne Sulinowo 20.08.2015

20 sierpnia 2015r. męska grupa pracowników wybrała się na XII Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych ,,Gąsienice i Podkowy” który odbył się w Bornem Sulinowie. Po przyjeździe na miejsce mieliśmy sporo czasu na obejrzenie wystawy sprzętu militarnego oraz dorobku Muzeów Wojskowych z różnych miast Polski. Ciekawą atrakcją była zaprezentowana rekonstrukcja Wojskowego Szpitala Polowego oraz wystawa zatytułowana ,,Militaria w miniaturze”. W trakcie zwiedzania zaplanowaliśmy przerwę na obiad i odpoczynek od gwaru i kurzu unoszącego się nad poligonem, lecz po powrocie czekało na nas jeszcze wiele atrakcji m.in. koncertu Orkiestry Wojskowej ze Szczecina i Orkiestry Dętej ze Szczecinka. W trakcie zwiedzania wśród pracowników panowało wielkie poruszenie niecodziennymi pojazdami, padło wiele pytań na temat wagi, prędkości i załogi prezentowanego sprzętu. Bardzo satysfakcjonującym momentem takiej wycieczki jest chwila, kiedy wszyscy uczestnicy zmęczeni wsiadają do busa a mimo to emocjonująco wymieniają się opiniami a przy tym wszystkim uśmiech nie schodzi im z twarzy.

Wycieczka rowerowa na Sarniak 06.07.2015

Korzystając z lata i ładnej pogody postanowiliśmy wybrać się na wycieczkę rowerową do lasu. W związku z tym że Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Integracji Środowiskowej ,,Szansa” organizuje w naszym mieście półkolonie letnie, postanowiliśmy odwiedzić dzieci przebywające na terenie leśnym. Wspólnie rowerami wyruszyliśmy trasą rowerową wzdłuż rzeki, następnie zrobiliśmy chwilę przerwy i wjechaliśmy do lasu. Gdy dotarliśmy na miejsce dzieci już na nas czekały, krzyczały i machały do nas rękoma a my za tak miłe przyjęcie rozdaliśmy im cukierki a resztę z ogromnego worka łakoci przekazaliśmy na ręce opiekunów. Uczestnicy półkolonii od razu wciągnęli nas do wspólnej zabawy, z ich pomocą przypomnieliśmy sobie czasy naszego dzieciństwa i bawiliśmy się jakbyśmy znowu byli dziećmi, następnie szybki poczęstunek od opiekunów i z powrotem w drogę.

Wycieczka do Torunia 25.04.2015

25 kwietnia 2015r. zorganizowaliśmy wycieczkę do miasta słynącego z najsmaczniejszych pierników czyli do Torunia. W programie wycieczki mieliśmy zwiedzanie Izby Pamięci Tramwajów a w tym cieszącą się dużym zainteresowaniem wycieczkę zabytkowym tramwajem. Następnie wspólnie z przewodnikiem zwiedziliśmy Stare Miasto, ruiny zamku krzyżackiego oraz ,,Dom Kopernika”. Atrakcją która wzbudziła największe zainteresowanie wśród naszych pracowników było zwiedzanie ,,Żywego Muzeum Piernika”. Mieliśmy w nim możliwość wyrobienia ciasta piernikowego i upieczenie własnych pierników, które zabraliśmy na pamiątkę. Końcowym punktem naszej wycieczki było Planetarium w którym wyświetlane seanse astronomiczne były wyjątkową pamiątką.

Wycieczka do Człuchowa 26.02.2015

W lutym 2015r. wpadliśmy na pomysł aby wspólnie z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej zorganizować wycieczkę do Człuchowa. Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie zamku krzyżackiego w którym niedawno zostały ukończone trwające kilka lat prace remontowe. Mieliśmy możliwość obejrzenia odnowionej kaplicy, warowni i wieży na której szczycie powstał taras widokowy, a w podziemiach kaplicy sale wystawowe. Dużą atrakcją jest także odrestaurowany park na podzamczu oraz mury obronne. W Zamku Krzyżackim mogliśmy obejrzeć wystawy zorganizowane przez mieszczące się na terenie zamku Muzeum Regionalne. Szczególna uwagę przykuła wystawa zatytułowana "Z dziejów miasta i regionu". Przedstawia ona między innymi uzbrojenie, jakim posługiwali się dawni mieszkańcy człuchowskiego zamku. Zobaczyć mogliśmy różne rodzaje broni z okresu XVI-XIX w. oraz kamienne kule armatnie znalezione podczas prac archeologicznych w międzymurzu człuchowskiego zamku. Po zakończeniu zwiedzania każdy z pracowników miał możliwość podpisania się za pomocą prawdziwego pióra Gęsiego i atramentu. Tylko nielicznym udało się to bez ,,kleksa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *