2022

20-lecie pracy naszego pracownika

„Ponoś porażki często, abyś mógł odnieść sukces szybciej.”

Tom Kelley

Dnia 07.07.2022r. nasz pracownik Adam obchodził 20-lecie pracy zawodowej, z tej okazji otrzymał nagrodę jubileuszową oraz skromny upominek.

Adamie, życzymy Ci:

aby ten Jubileusz był powodem
do zadowolenia i satysfakcji
z wykonywanego zawodu,
a także bodźcem do dalszego działania.
Niech kolejne lata pracy upływają w poczuciu
spełnienia, w dobrym zdrowiu i pomyślności.

Mamy nadzieję, że każdy kolejny dzień z nami będzie dla Ciebie pełen satysfakcji zawodowej.

Wizyta uczestników WTZ u dozorców

Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie.”

Paulo Coelho

W czerwcu nasz zakład odwiedzili uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej „Promyk” w Czarnem. W czasie wizyty mieli możliwość poznania pracy dozorców, zasad oraz zakresu obowiązków związanych z tym stanowiskiem pracy. Uczestnicy poznając pracę dozorcy realizują oddziaływania terapeutyczne w zakresie rehabilitacji zawodowej. Jej celem jest przygotowanie osób niepełnosprawnych do podjęcia pracy. W naszym zakładzie od samego początku jego istnienia pracują osoby, które wcześniej były uczestnikami WTZ.

Mamy nadzieję, że w przyszłości również osoby obecnie poznające pracę dozorcy zostaną naszymi pracownikami czego im bardzo życzymy. Goście byli bardzo zainteresowani pracą wykonywaną przez naszych pracowników. Podczas spaceru po terenie zakładu zobaczyli jak w praktyce wygląda jego dozór.

Wdzydze Kiszewskie czyli poznajemy uroki Kaszub

„Ten kto żyje widzi dużo, ten kto podróżuje widzi więcej”

przysłowie arabskie

Dnia 11 czerwca zorganizowaliśmy dla naszych pracowników wycieczkę do Wdzydz Kiszewskich, gdzie zwiedziliśmy Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich.. Jego początki sięgają 1906 roku, a twórcy byli założycielami wówczas pierwszego na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu.. Obecnie muzeum to 22ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń, gdzie można podziwiać obiekty regionalnej architektury (m.in. chałupy, dwór, karczmę, kościoły) oraz warsztaty rzemieślnicze.

Po wizycie w skansenie udaliśmy się nad przystań „ U Grzegorza” by odbyć rejs elektrycznym statkiem „ Stolem II”. W czasie jego trwania mogliśmy podziwiać nie tylko piękno przyrody oraz jezior, ale także zobaczyć największą wyspę wdzydzkiego akwenu jaką jest Ostrów Wielki. Słoneczna pogoda sprzyjała poznawaniu uroków Kaszub.

Dzień Matki 26.05.2022r.

„Żadna mądrość, której możemy nauczyć się na ziemi, nie da nam tego, co słowo i spojrzenie matki.”

W. Raabe

Dzień Mamy to święto obchodzone w wielu krajach świata, choć nie zawsze w tym samym terminie (Norwegia – druga niedziela lutego, Gruzja – 3 marca, Słowenia – 25 marca, Salwador, Meksyk – 10 maja).W niektórych krajach (np. Białoruś, Czarnogóra, Bułgaria, Serbia) rolę Dnia Matki pełni Dzień Kobiet. W Polsce obchodzone jest 26 maja od 1914 roku. Święto jest wyrazem szacunku dla wszystkich matek. W tym wyjątkowym dniu powinniśmy docenić nasze mamy za trud wychowania oraz codzienną miłość i troskę. Panie z kuchni przygotowały dla mam przepyszne torty owocowe na słodko, oraz tort śledziowy na słono. Z okazji Dnia Matki postanowiliśmy zorganizować dla Naszych Pań spotkanie okolicznościowe przy kawce i słodkościach.

Wszystkim mamom z okazji ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia.

Kochane mamy!

Dziś wasz dzień!

Więc wskakujcie w sukienkę i bawcie się, że hej!

Niech wszyscy dziś będą dla was kochani i krzyczą

– ale szałowe mamy!

Wizyta uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej „Promyk” w pralni

Nie sama praca, ale jej cel sprawia, że to jest coś wyjątkowego”

William Paul Young

W maju pralnię ZAZ-u odwiedzili uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej „ Promyk” w Czarnem. W czasie wizyty mieli możliwość poznania specyfiki pracy w pralni, specjalistycznego sprzętu oraz zakresu usług świadczonych przez ten dział . Goście byli bardzo zainteresowani pracą wykonywaną przez naszych pracowników.

Akcja „Książka wspiera bohatera” w naszym zakładzie

Motto: Akcja dla tych, którzy lubią ludzi, książki i środowisko.

Fundacja Ekologiczna Arka

Do udziału w akcjach charytatywnych nikogo w naszym zakładzie nie trzeba przekonywać. Wszyscy biorą w nich aktywny udział. W tym roku również zorganizowaliśmy akcję „Książka wspiera bohatera”. Inicjatywa Fundacji Ekologicznej Arka zyskała nasze uznanie – chętne osoby przyniosły własne książki, które zdecydowały się oddać w szczytnym celu. Pracownicy Fundacji Arka organizują kiermasze dając książkom „drugie życie”, a zebrane ze sprzedaży książek środki przeznaczają na zakup biletów do kin, teatrów dzieciom z domów dziecka, świetlic środowiskowych oraz spełnianie ich zielonych marzeń. Akcją łączy w sobie kilka aspektów – pomoc społeczną, edukację kulturalną oraz ochronę środowiska.


Akcja charytatywna na rzecz zwierząt ze Schroniska

„Miarą naszej miłości do zwierząt są ofiary, które jesteśmy gotowi dla nich złożyć.”

Konrad Lorenz

Postanowiliśmy po raz kolejny zorganizować akcję charytatywną na rzecz zwierząt ze Schroniska. Każdy wie, że w wyniku wojny na Ukrainie nie tylko ludzie stracili domy, mieszkania na ale również i zwierzęta, którym także należy się pomoc. Połączyliśmy razem siły i uzbieraliśmy karmy dla psów i kotów. Pomysł zyskał uznanie wszystkich, gdyż wśród nas jest wiele miłośników zwierząt.

Posiadając zwierzęta w domu wiemy w jaki sposób należy się nimi opiekować. Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że nasi ulubieńcy uczą odpowiedzialności, empatii, wpływają korzystnie na nasze samopoczucie, przebywając w ich towarzystwie zapominamy co to stres oraz łatwiej nawiązujemy nowe znajomości. Dzięki zaangażowaniu wszystkich pracowników zebraliśmy imponującą ilość karmy, którą zawieźliśmy do Schroniska w Szczecinku. Zachęcamy do udziału w akcjach charytatywnych, nie tylko na rzecz zwierząt.

Z wizytą w zamku Drahim, czyli poznajemy uroki Pojezierza Drawskiego

„Należy podróżować, by się czegoś nauczyć”

Mark Twain

Dnia 14 maja zorganizowaliśmy dla naszych pracowników wycieczkę do Zamku Drahim w Starym Drawsku. Zamek został zbudowany w latach 1360 – 1366 przez zakon rycerski Joannitów. Pod koniec XIII wieku tereny te zostały oddane przez Przemysła II zakonowi templariuszy, który ustanowił siedzibę komandorii w Czaplinku. Po rozwiązaniu zakonu templariuszy w 1312 roku ich majątek przejął margrabia Brandenburgii, a od 1345 roku joannici, którzy na siedzibę komandorii również wybrali Czaplinek. Obecnie można podziwiać jego ruiny, które zostały wpisane na listę zabytków w 1959 roku.

Każdy z nas mógł poczuć atmosferę czasów średniowiecza dzięki eksponatom oraz strojach, które nasze Panie chętnie przymierzyły. Po zwiedzaniu przyszedł czas na posiłek oraz podpłomyki, które wszystkim bardzo smakowały.

Po wizycie w Zamku udaliśmy się do Czaplinka by zobaczyć jedyny w Polsce pomnik Jana Pawła II na łódce, gdyż papież bardzo cenił uroki Pojezierza Drawskiego i często uczestniczył w spływach kajakowych rzeką Drawą. Podziwialiśmy też Zatokę Żeglarzy, która mogłaby śmiało konkurować ze znanymi miejscowościami mazurskimi.

Przysłowiową wisienką na torcie okazała się wizyta w pałacu w Siemczynie, gdzie zwiedziliśmy muzeum Universalium Rzemiosł Różnych. Mogliśmy podziwiać tam eksponaty rzemiosł dawnych pozwalające zrozumieć pracę rzemieślników oraz kolekcję porcelany, która zachwyciła wszystkich, nawet Panów.

Nadszedł czas rozstania

„Pożegnania nadszedł czas chcieli byśmy krzyknąć nie odchodź, nie zostawiaj nas, z tobą milej płynął czas i każda chwila miała swój blask”

Autor nieznany

Dnia 22.04.2022r. Pożegnaliśmy Naszą pracownicę – Panią Henrykę Bilszta, która zakończyła z nami okres swojej pracy zawodowej przechodząc na emeryturę. Dziękujemy Pani Heni za wieloletnią pracę, za zaangażowanie, profesjonalizm oraz świetną organizację pracy. Swoją pracowitością i pokorą jest Pani przykładem dla innych.

Emerytura – cudowny czas,
Wszystko zwalnia tempo, co otacza nas,
Na wszystkim teraz bardziej skupić się możemy,
Co u sąsiadów się dzieje, jak na osiedlu życie mija, teraz wszystko wiemy!
Strażnikami ulicy nagle się stajemy,
Z każdym pogadamy, każdemu wszystko powiemy!
Z okazji przejścia na emeryturę, życzymy Ci, byś łamała stereotypy i była najfajniejszą, najsprawniejszą, najszczęśliwszą i zdobywającą szczyty Emerytką!

Światowy Dzień Czekolady 12.04.2022

„W życiu pada wiele pytań, na które czekolada przynosi odpowiedź”

Nigella Lawson

12 kwietnia obchodzone jest bardzo słodkie święto – Dzień Czekolady. W Polsce najpopularniejszą czekoladą jest mleczna zawierająca mleko w proszku oraz mniej niż 50% zawartości kakao. Najzdrowsza jest jednak czekolada gorzka – posiada najmniej kalorii i zbawiennie wpływa na serce. Czekolada jest również wykorzystywana w kosmetyce ze względu na właściwości tonizujące, nawilżające i natłuszczające (dobrze odżywia skórę). Pomaga walczyć z cellulitem, spłyca zmarszczki, kosmetyki z jej dodatkiem działają przeciwobrzękowo i oczyszczająco. Najczęściej są to peelingi i maseczki. Doskonale zdają sobie z jej właściwości nasze panie i zafundowały sobie chwilę relaksu – czekoladowe spa i w ten oryginalny sposób celebrowały Dzień Czekolady. Nawet nasi panowie odważyli się na czekoladowy zabieg – gratulujemy odwagi. Jak wiadomo w przypadku czekolady obowiązuje jedna zasada : „Dzielenie przez mnożenie z jednoczesnym odejmowaniem”dzieląc się łakociami, pomnożysz radość, odejmując sobie sporej porcji pochłanianych kalorii.

Jak przygotować domowy czekoladowy peeling? (domowesposobyspa.pl)

Do przygotowania kosmetyku potrzebne są:

– mała łyżeczka gorzkiego kakao (zawarte w nim polifenole niwelują szkody wyrządzone przez wolne rodniki; kakao działa również detoksykująco i ujędrniająco)
– stołowa łyżka drobnego cukru (posłuży nam jako środek ścierny, który złuszczy martwy naskórek, wygładzi i ujędrni ciało),
– czubata łyżka treściwego balsamu do ciała, o bogatej, gęstej konsystencji

Należy dokładnie wymieszać cukier z gorzkim kakao. Mieszankę połączyć z odżywczym kremem. Całość energicznie wymieszać do konsystencji papki.

Śniadanie wielkanocne

Z okazji zbliżających się Świąt zorganizowaliśmy śniadanie wielkanocne. Stanowi ono najważniejszy posiłek po zakończeniu 40-to dniowego postu. To doskonała okazja do przyrządzenia klasycznych potraw, a najważniejszą z nich jest żurek. Najpopularniejszymi wersjami tej zupy są z białą kiełbasą lub na wędzonce, z jajkiem oraz chrzanem. Na naszym stole pojawiły się: żurek z jajkiem, biała kiełbasa, pieczywo. Potrawy zostały przygotowane przez pracowników naszej kuchni. Spotkanie było okazją do spędzenia czasu we własnym gronie oraz złożenia sobie życzeń.

Żurek wielkanocny – praktyczne wskazówki:

 1. Najlepiej samodzielnie przygotować zakwas.
 2. Żurek to potrawa, którą podajemy na stół zaraz po rozdzieleniu zawartości koszyka ze święconką.
 3. Żurek podajemy w wazie. Można też go podać w miseczce chlebowej.

Pieczenie babeczek wielkanocnych, czyli przygotowania do świąt

„Życie jest niepewne. Najpierw zjedz deser.”

Ernestine Ulmer

W ramach przygotowań do świąt wielkanocnych postanowiliśmy upiec babeczki, które włożymy do święconki. Zgodnie z tradycją w koszyczku wielkanocnym powinien być domowy wypiek. Ciasto jest symbolem umiejętności i doskonałości. Z tego powodu ważne jest, aby wykonać je samodzielnie. Jest również wyrazem radości i słodyczy po dniach postu. Chętnych do pracy nie brakowało. Każdy chciał mieć swój udział w ich powstaniu. Nasze panie przygotowały przepyszne babeczki z polewą oraz babkę wielkanocną.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu kwiecień 2022r.

„Mamy pastylki na ból głowy, antydepresanty na smutek, Boga na problemy wierzących. Na autyzm nie mamy nic.”

Lisa Genova

Celem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat problemów z jakimi mierzą się osoby ze spectrum autyzmu i ich rodziny. Kolorem symbolizującym autyzm jest niebieski, gdyż jeszcze niedawno uważano, że dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Najnowsze badania pokazują, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet. Postanowiliśmy zorganizować obchody święta w naszym zakładzie by solidaryzować się z osobami ze spectrum autyzmu oraz propagować potrzebę empatii i tolerancji wobec nich i ich rodzin. Zajęcia „Nie bądźmy obojętni. Bądźmy na niebiesko” przybliżyły zagadnienie autyzmu naszym pracownikom.

Światowy Dzień Inwalidów i Osób z Niepełnosprawnością 25.03.2022r.

„Nie wolno tracić nadziei dopóki człowiek żyje z człowiekiem.”

Karl Jaspers

Święto jest obchodzone zawsze w trzecią niedzielę marca. Upamiętnia tragedię górniczą w Belgii w 1956 roku – zginęło wtedy 262 górników, a wielu zostało poważnie rannych. Głównym celem święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób z niepełnosprawnościami oraz walka z przejawami dyskryminacji oraz wykluczeniem społecznym. W Polsce dzień ten dotyczy głównie emerytów i rencistów, a pierwsze obchody zostały zainicjowane przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w 1959 roku. Po raz pierwszy zorganizowaliśmy obchody święta w naszym zakładzie. Doskonale znamy problemy i trudności, z którymi mierzą się osoby z niepełnosprawnością w codziennym życiu. Poprzez rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą aktywizujemy osoby z niepełnosprawnością i staramy się likwidować bariery utrudniające funkcjonowanie by mogli w pełni realizować swoje potrzeby, pasje i zainteresowania. Spotkanie przy cieście i kawie pozwoliło na słodką chwilę relaksu oraz wytchnienia od obowiązków zawodowych. Ten wyjątkowy dzień spędziliśmy w radosnej atmosferze.

Dzień Matematyki

„Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki.”

Roger Bacon

Międzynarodowy Dzień Matematyki obchodzony jest 14 marca od 2019 roku. Został proklamowany na mocy Rezolucji UNESCO. Jednym z powodów proklamowania Międzynarodowego Dnia Matematyki była chęć podkreślenia roli nauk matematycznych w osiąganiu Celów Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030, a także w realizacji działań w dwóch priorytetowych dla UNESCO obszarach, którymi są Afryka i równość płci. Większa świadomość możliwości nauk matematycznych ma ogromne znaczenie dla przeciwstawiania się wciąż nowym wyzwaniom pojawiającym się w dziedzinach takich jak sztuczna inteligencja, zmiany klimatyczne, energetyka oraz generalnie zrównoważony rozwój, nie mówiąc o jakości życia, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się.
Zorganizowaliśmy obchody święta również w naszym zakładzie. Była nauka poprzez zabawę, a także doskonała okazja do wspominania lat szkolnych oraz swoich zmagań i sukcesów matematycznych. Dobry nastrój wywołany wspomnieniami oraz poradzeniem sobie z grą matematyczną utrzymał się do końca dnia.

Korzyści wynikające z nauki matematyki:

 • rozwijanie orientacji w przestrzeni;
 • kształtowanie myślenia przyczynowo – skutkowego;
 • nauka działań matematycznych;
 • rozumienie sensu kodowania i użyteczności dekodowania informacji, na przykład symboli stosowanych w grach, na szyldach i drzwiach, czy też znaków drogowych;
 • układanie i rozwiązywanie zadań z treścią począwszy od rozumienia sensu „historyjki” budującej zadanie i wyłowienia z niej potrzebnych danych do rozwiązania zadania;
 • kształtowanie odporności emocjonalnej;

Akcja pomocy humanitarnej ,,SOLIDARNI Z UKRAINĄ

„Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje.”

św. Jan Paweł II

Dramatyczna sytuacja mieszkańców Ukrainy poruszyła serca naszych pracowników. Zorganizowaliśmy akcję pomocy humanitarnej dla potrzebujących która jest gestem solidarności z naszymi sąsiadami. Na reakcję pracowników długo nie musieliśmy czekać bo już następnego dnia miejsca zbiórek zapełniły się artykuły spożywczymi i chemicznymi pierwszej potrzeby. Wszystkie zebrane dary zostaną dostarczone do potrzebujących. Wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę serdecznie dziękujemy.

Święto spaghetti

„Lepiej jeden talerz spaghetti więcej, jak pół centymetra mniej w talii.”

Luciana Littizzetto

Po zeszłorocznych obchodach Dnia Pizzy okazało się, że wielu z nas jest miłośnikami kuchni włoskiej. W tym roku postanowiliśmy przygotować słynne włoskie danie jakim jest spaghetti. Do dania dodajemy takie przyprawy jak: oregano, bazylia, rozmaryn, sól, pieprz. To one wpływają na jego wyjątkowy smak. Spaghetti również sprawdza się w połączeniu z warzywami, grzybami, pieczarkami, serem żółtym. Pracownicy naszej kuchni okazali się prawdziwymi mistrzami, a efekty ich pracy zachwyciły wszystkich

Ciekawostki o spaghetti:

 • Największa micha spaghetti na świecie powstała w 2010 roku w Kalifornii;
 • Najdłuższą pojedynczą nitkę spaghetti zdołali zaś skleić Niemcy – miała aż 455 metrów.
 • Włochom do spaghetti wystarcza widelec, a w owijaniu spaghetti o jego ząbki pomaga brzeg talerza.

Dzień Szczęścia 18.03.2022r.

„Dążenie do szczęścia jest podstawowym celem człowieka.”

rezolucja ONZ

Międzynarodowy Dzień Szczęścia to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2012 roku. Obchodzone jest 20 marca. Ideą święta jest przypomnienie o potrzebie bardziej kompleksowego, sprawiedliwego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego, a także walka z ubóstwem oraz promowanie szczęścia i dobrobytu dla wszystkich narodów. Zorganizowaliśmy obchody Dnia Szczęścia w naszym zakładzie – spotkanie edukacyjno-rekreacyjne, w czasie którego przeprowadziliśmy sondaż „Czy czujesz się szczęśliwy?” oraz zapoznaliśmy naszych pracowników z ideą święta. Fakt jego istnienia był sporym zaskoczeniem. Wyniki sondażu pokazały, że zdecydowana większość z nas uważa się za osoby szczęśliwe. Powody do poczucia szczęścia mogą być różne, wszystkie jednakowo ważne. Podczas spotkania każdy dostał drobny upominek na szczęście – drewniany breloczek w kształcie czterolistnej koniczynki wraz z czekoladowym cukierkiem by mieć gwarancję szczęścia przez cały rok.

Pozytywnie nakręceni

„Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz.”

autor nieznany

Kolejny finał akcji zbierania plastikowych nakrętek już za nami. Zebrane nakrętki przekazaliśmy potrzebującym. Od razu rozpoczęliśmy też koleją zbiórkę. Nasi pracownicy i ich rodziny od samego początku angażują się w akcję i chętnie pomagają. Wiedzą, że drobny gest, jakim jest odkręcenie nakrętki przed wyrzuceniem butelki ma wielkie znaczenie. W ten sposób przyczyniamy się do pomocy poprzez zakup specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego. Nie trzeba wielkich pieniędzy by pomagać innym.

,,W świecie zapachu”, czyli obchody Dnia Kobiet 08.03.2022

„Kobieta musi w życiu sprawnie liczyć, choćby po to, żeby wiedziała, że ma liczyć na siebie.”

Joanna Szwechłowicz

Zapach jest kwintesencją kobiecości. Każda kobieta ma swój ulubiony, niepowtarzalny, który budzi w niej wspomnienia. Z okazji Dnia Kobiet przygotowaliśmy dla naszych Pań wyjątkowy prezent – ręcznie wykonane świece zapachowe. Wykonane zostały z naturalnych składników i doskonale sprawdzają się w aromaterapii. Lotne substancje uwalniające się z zapalonej świecy wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie (łagodzą bóle głowy, bóle reumatyczne, relaksują, uspakajają, podnoszą odporność organizmu). Utrzymują się w mieszkaniu na długo po zgaszeniu świecy.

Z okazji Dnia Kobiet
składam wszystkim Paniom
najserdeczniejsze życzenia,
zdrowia, szczęścia, pomyślności,
a przede wszystkim niesłabnącej miłości.
Niech wszyscy pamiętają i doceniają
Wasz nieustający trud, codzienną pracę,
poświęcenie i troskę o innych.

Tłusty czwartek 24.02.2022r.

Jak tradycja stara każe
w domu, sklepie, biurze, w barze,
wszędzie pączek dziś króluje,
każdy chętnie go smakuje.
Z dżemem, z cukrem, z wisienkami,
wszędzie pączek dzisiaj z nami.
Dziś kalorii nikt nie liczy,
wszędzie moc pysznych słodyczy.
W tłusty czwartek przez dzień cały
słodkim królem – pączek mały!

Tłusty czwartek to niewątpliwie jeden z najbardziej przyjemnych i wyczekiwanych dni w ciągu roku, gdyż bez skrupułów czy wyrzutów sumienia można pofolgować sobie z ukochanymi smakołykami, zwłaszcza pączkami czy faworkami. Obchody święta już na stałe wpisały się w kalendarz imprez zakładowych. Nikt nie liczy kalorii, wszyscy delektują się pączkami oraz innymi słodkościami – faworkami, oponkami. Na tym polega urok Tłustego Czwartku!

Dzień Kota 17.02.2022r.

„Kto posiada kota, nie musi się obawiać samotności”

Daniel Defoe

Światowy Dzień Kota – święto obchodzone corocznie 17 lutego we Włoszech i Polsce mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka. To także okazja by pomóc kotom wolno żyjącym i podopiecznym schronisk i przytulisk. W Polsce Dzień Kota jest obchodzony od ponad dziesięciu lat. Z tej okazji zorganizowaliśmy obchody święta w naszym zakładzie, gdyż wielu z nas jest dumnymi właścicielami tych wyjątkowych czworonogów. Doskonale zdajemy sobie sprawę z wpływu kotów na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. Są one wspaniałymi terapeutami – głaskanie ich miękkiego futerka powoduje wzrost endorfin (hormonów szczęścia), poprawiają zdolność koncentracji osób u których jest ona zaburzona, relaksują osoby z problemami na tle nerwicowym oraz pomagają kształtować odpowiedzialność oraz empatię zarówno wobec zwierząt, jak i drugiego człowieka.

Ciekawostki o kotach:
1. Większość dorosłych kotów nie może pić mleka, gdyż koty z reguły tracą zdolność trawienia laktozy.
2. Koty nie mają obojczyka, dzięki czemu mogą wcisnąć się w każdy otwór, przez który przechodzi ich głowa.
3. Koty wykorzystują swoje wąsy by sprawdzić, czy przejście jest na tyle szerokie, że się w nim zmieszczą.
4. Przeciętny kot przesypia 2/3 swojego życia.
5. Właściciele kotów żyją dłużej i są zdrowsi – badania udowodniły, że rzadziej (aż o 20 proc.) zapadają na zawał i udar, rzadziej też chorują na infekcje układu oddechowego, szybciej zdrowieją, a kocie mruczenie łagodzi stres i ból.

23 Stycznia – Dzień bez opakowań foliowych

„Ziemia nigdy nie oddaje bez procentu tego, co otrzymała”.

Cyceron (Marcus Tullius Cicero)

Dzień bez opakowań foliowych to doskonała okazja do pokazania, że w prosty sposób można zadbać o środowisko. Wystarczy zamienić używanie opakowań foliowych na torby materiałowe, koszyki, torby papierowe. Opakowania foliowe powodują większą ilość śmieci, rozkładają się nawet do klikuset lat, a także są niebezpieczne dla zwierząt (mogą doprowadzić do ich śmierci). W tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy spotkanie edukacyjno-rekreacyjne, w czasie którego pracownicy zostali zapoznani z korzyściami wynikającymi z ograniczenia używania opakowań foliowych oraz otrzymali torby bawełniane na zakupy. Do każdej torby każdy pracownik otrzymał monetę 1 grosza na tzw. szczęście i rozmnożenie.

Dzień Babci i Dziadka 21-22.01.2022r

„Babcia – dziedzictwo intencji, nadzieje i marzenia, odpoczynek serca w pieszczocie, niekończąca radość przeglądania się w jej oczach.”

Stephen Littleword

Skąd się wzięła babcia i dziadek?

BABA oznaczało pierwotnie ”matka ojca lub matki” albo ”stara znachorka, czarownica” –
etymolodzy nie są zgodni co do tego, które z tych znaczeń było pierwotne. To wyraz
ogólnosłowiański, który w polszczyźnie dał całą rodzinę wyrazów pochodnych. Ani na babcię, ani o babci już nie mówi się dziś ”baba”, dawnego zdrobnienia ”babka” w tym samym
znaczeniu używa się tylko wobec mniej znanych lub mniej kochanych babć (naszyjnik po babce), a ”babcia” – pierwotnie spieszczenie – to dziś określenie neutralne. Bardzo często
wykorzystujemy możliwości słowotwórcze naszego języka i tworzymy kolejne zdrobnienia
i spieszczenia: babunia, bunia, bunieczka, babusia, babciusia, babisia, bubunia, babulka,
babulinka, babuńcia…

Późny neolit – pojawiają się pierwsze babcie
Jerzy Vetulani, nieżyjący już neurobiolog, pytany o ewolucyjną funkcję dziadków w społeczeństwach pierwotnych, odpowiada: „(…) noworodek ludzki jeszcze przez 2–3 lata nie da rady żyć samodzielnie. Musi być pod ochroną rodziców, głównie matki. Z drugiej strony życie jest ciężkie, wobec czego czasem matka i ojciec sami nie dają sobie rady z długim procesem wychowania, bo trzeba łowić, pracować i opiekować się. (…) Nagle pojawiły się samice, które są już poza cyklem reprodukcyjnym, nie rozmnażają się, ich życie seksualne się kończy, ale swój potencjał mogą przeznaczyć na opiekę nad dziećmi”

… i dziadkowie

Rachel Caspari z Uniwersytetu Michigan rozszerzyła tę teorię o rolę dziadka w prehistorycznej społeczności. Dziadek z ewolucyjnego punktu widzenia nie był aż tak użyteczny, co wynika z pierwotnego podziału ról. Kobiety siedziały w jaskini, mężczyźni szli na polowanie. Stary mężczyzna, który nie mógł już być myśliwym, stanowił rezerwuar wiedzy. Zarówno on, jak i stara kobieta, babcia, wiedzieli, gdzie szukać pożywienia i wody, które rośliny są trujące, a także uczyli młodych budowy coraz bardziej skomplikowanych narzędzi.

Wszystkim Babciom i Dziadkom w naszym zakładzie
składamy najserdeczniejsze życzenia!!!!
Dyrektor i pracownicy ZAZ