Przeskocz do treści

2017

Pierniczki – słodki smak świątecznej tradycji

Piernik jest jednym z najstarszych ciast obecnym od wieków w polskiej tradycji. Nazwa „piernik” pochodzi od staropolskiego określenia „pierny”, co oznacza „pieprzny”. Analizując dzieje tego ciasta można się dowiedzieć, że wywodzi się on ze średniowiecznych miodowników. W tym roku postanowiliśmy po raz pierwszy samodzielnie przygotować pierniczki, aby poczuć magię zbliżających się świąt. Inicjatywa spotkała się z entuzjazmem pracowników kuchni i z wielką ochotą i zaangażowaniem przystąpili do pracy. Przygotowali ciasteczka, a następnie je pięknie ozdobili. Także inni pracownicy z radością podjęli się zadania dekorowania pierników i tak powstały małe dzieła sztuki. Pierniczki to także symbol szczęścia i dostatku. Mamy nadzieję, że nie zabraknie nam szczęścia w nadchodzącym nowym roku.

Stroiki świąteczne

"W Boże Narodzenie wszystkie drogi prowadzą do domu"

Marjorie Holmes

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Postanowiliśmy zrobić stroiki świąteczne, które ozdobią nasze domowe stoły i zaakcentują radosne oczekiwanie na Boże Narodzenie. Wszyscy z entuzjazmem rozpoczęli wykonywanie dekoracji. Wybierając materiały niezbędne do przygotowania stroików nasi pracownicy opowiadali o tradycjach świątecznych w swoich domach. Okazało się, że dawniejsza nazwa stroików to „róg obfitości”. Takie też okazały się nasze stroki. Liczymy, że to zapowiedź bogactwa w następnym roku.

Symboliczne ozdoby z szyszek

''Ciesz się tym, co już osiągnąłeś, idź za tym, co cię cieszy, a kolejne kroki przyjdą jeszcze łatwiej i dadzą Ci nie mniej radości i satysfakcji.''

Marcin Pietraszek

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, czas więc przygotować piękne ozdoby. Tym razem postanowiliśmy zrobić je z szyszek, które wcześniej pozbieraliśmy i ususzyliśmy. Nasi pracownicy z wielkim zaangażowaniem rozpoczęli pracę, czasami pierwsze próby się nie powiodły!!!! Pod okiem personelu kolejne próby stworzenia coś wyjątkowego zaowocowały małymi choć pięknymi stroikami. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Już po chwili powstały oryginalne niewielkie stroiki, które ozdobią nasze wnętrza i przypomną nam, że święta coraz bliżej.

Kartki świąteczne,
czyli wszyscy wszystkim ślą życzenia

Święta Bożego Narodzenia już nie długo. Trwają za krótko i nie wystarcza czasu, aby odwiedzić wszystkich przyjaciół i krewnych. To nie jest jednak żaden argument aby rezygnować z przesłania osobistych życzeń świątecznych.
W związku z tym powoli rozpoczęliśmy przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Nie mogliśmy zapomnieć o pięknym zwyczaju składania świątecznych życzeń. Jak co roku zaczęliśmy własnoręcznie robić przepiękne kartki, które zostaną wysłane zaprzyjaźnionym instytucjom. Zapewniają one adresatów o życzliwości, szacunku i pamięci o nich. Akcentują, także szczególną oprawę świąt Bożego Narodzenia. Wykonane przez nas kartki są wyjątkowe i niepowtarzalne bo wykonane przez naszych pracowników.

Stroiki na nagrobki

„Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju,
dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju.”

Elżbieta Daniszewska „Zaduszki”

Zbliża się wielkimi krokami uroczystość Wszystkich Świętych. Z tej okazji nasi pracownicy postanowili przygotować stroiki na groby swoich najbliższych. Z wielkim zaangażowaniem rozpoczęli pracę i już po chwili można było podziwiać wykonane przez nich prace. Podczas pracy wspominaliśmy naszych bliskich oraz wszelką otrzymaną od nich dobroć.

Wszyscy garnki lepią, czyli zajęcia z garncarstwa

"Nawet najtwardsza glina da się uformować pod wpływem wody."

Zmiana pogody zwiastująca nadchodzącą jesień sprawiła, że rozpoczęliśmy zajęcia w sali szkoleń. Kolejną formą rehabilitacji jaką zaproponowaliśmy pracownikom to ergoterapia. Ergoterapia, inaczej zwana terapią przez pracę (gr. ergon – praca, aktywność, dzieło, czyn, osiągnięcie), to metoda rehabilitacji, w której wykorzystuje się różne rodzaje pracy umożliwiające jednostce kształtowanie określonych sprawności (np. ruchowych, koncentracji, pamięci). Celem ergoterapii jest wykonywanie zajęć manualnych co skutkuje poprawą sprawności manualnej, koordynacji wzrokowo-ruchowej i grafomotoryki. Postawiliśmy teraz na zajęcia z garncarstwa. Trzeba przyznać, że było to spore zaskoczenie, ale i również wspaniała atrakcja dla naszych pracowników. Zaprosiliśmy przesympatycznego garncarza – Pana Rysia, który zapoznał nas z podstawami tej ciekawej sztuki. Chętni mieli okazję wypróbować swoich sił w lepieniu naczyń z gliny takich jak dzbany, miseczki a nawet skarbonki. Była to doskonała zabawa dla wszystkich a wyroby jak tylko wyschną zostaną wypalone w specjalnym piecu i staną się ozdobą naszych domów. W ten oto ciekawy i nietypowy sposób miło spędzaliśmy czas.

Zajęcia na siłowni zewnętrznej

„ Ci, którzy myślą, że nie mają czasu na uprawianie sportu,
prędzej czy później będą musieli znaleźć czas na chorobę”

Edward Stanley

Piękna pogoda sprzyja aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Postanowiliśmy więc zadbać o dobrą kondycję. Nasi pracownicy doskonale wiedzą, że ćwicząc w siłowni zewnętrznej szybciej spalą kalorie i poprawią swoją kondycję. Zarówno panie, jak i panowie z radością przystąpili do ćwiczeń. Była to również okazja do odpoczynku od pracy i cieszenia się długo wyczekiwanym słońcem. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy i trzeba było wracać do swoich obowiązków. W wyśmienitych humorach, dzięki wytworzonym endorfinom nie było to takie straszne 🙂

Hortikuloterapia

„ Kwiaty są pięknymi słowami i hieroglifami natury,
którymi daje nam ona poznać, jak bardzo nas kocha. ”

Johann Wolfgang von Goethe

Wraz z nadejściem wiosny postanowiliśmy upiększyć otoczenie zakładu kwiatami. Nasi pracownicy chętnie podjęli się tego zadania. Z wielkim zaangażowaniem wybierali idealne miejsce , a następnie sadzili kwiaty. Praca przy pielęgnacji zieleni kształtuje poczucie estetyki oraz uczy współpracy w grupie. Jest też wspaniałą formą relaksu połączoną z aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu. Zarówno panowie, jak i panie dostrzegli uzdrawiającą moc natury, gdyż mimo podjętego wysiłku nie czuli zmęczenia tylko radość i satysfakcję z efektów swojej pracy.

Turnusy rehabilitacyjne, czyli rehabilitacji leczniczej ciąg dalszy

„ Zdrowie jest tym czynnikiem, który daje poczucie, iż właśnie jesteśmy w najlepszym okresie naszego życia .

Franklin Pierce Adams

Wiedząc jak ważne jest zachowanie dobrej kondycji fizycznej w codziennym życiu regularnie korzystamy z formy rehabilitacji jaką są turnusy rehabilitacyjne. Baza Powiatowego Centrum Rehabilitacji i Terapii Zajęciowej w Czarnem pozwala na usprawnianie organizmu pomimo różnych schorzeń oraz regenerację sił. Pod okiem profesjonalistów i w miłej atmosferze jest to wyłącznie przyjemnością 🙂 i nikt nie pamięta o podjętym w tym celu wysiłku. Widoczne efekty w postaci poprawy sprawności fizycznej oraz lepszego samopoczucia zachęcają do dalszej aktywności i dbania o zdrowie. Wszystko to sprawia, że nie brakuje chętnych do korzystania z rehabilitacji.

Zajęcia sportowe

Postanowiliśmy wykorzystać sprzyjającą aurę i rozpoczęliśmy zajęcia na świeżym powietrzu zgodnie z zasadą, że sport to zdrowie. Nasi Panowi zaprezentowali świetną formę fizyczną i pokazali swoje zamiłowanie do gier zespołowych. Liczymy na to, że pogoda pozwoli nam jak najczęściej kontynuować rehabilitację na świeżym powietrzu!

Ozdoby na Wielkanoc

Gdy tylko na kalandarzu pokazał się marzec zaczęliśmy przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Wszyscy z ochotą zabrali się za wyklejanie pięknych kartek z życzeniami, które w tym roku tradycyjnie trafiły do instytucji z którymi współpracujemy. Przygotowaliśmy także dekorację które ozdobią miejsca naszej pracy i podkreślą klimat Świąt Wielkanocnych.

Wiosenne zmiany

,,Pamiętajcie o ogrodach. Przecież stamtąd przyszliście"

- Jonasz Kofta -

W naszym zakładzie zawitała wiosna dlatego w ramach hortiterapii – rehabilitacji za pośrednictwem roślin, postanowiliśmy na otaczającym nas terenie posadzić piękne kolorowe kwiaty. Zajęcia te mają na celu wyrobienie nawyku dbania o swoje najbliższe otoczenie oraz o rabaty kwiatowe. Praca przy pielęgnacji zieleni kształtuje poczucie estetyki i uczy umiejętności współpracy w grupie.

Rehabilitacja lecznicza

„ Mens sana in corpore sano”

„W zdrowym ciele zdrowy duch. „

Juwenalis

Zgodnie z myślą rzymskiego poety, aby zachować dobre zdrowie i samopoczucie staramy się regularnie uczestniczyć w zajęciach rehabilitacji ruchowej i korzystać z zabiegów leczniczych. Energia, wigor, dobry humor i pełnia życia, to to co osiągamy dzięki systematycznym ćwiczeniom. Jak zawsze korzystamy z profesjonalnych usług personelu Powiatowego Centrum Rehabilitacji i Terapii Zajęciowej. Pod okiem doświadczonych fizjoterapeutów podnosimy swoją sprawność fizyczną. Z całą pewnością można stwierdzić, że niedobór ruchu jest tak samo szkodliwy , jak brak witamin :-).

Prawdziwe jest twierdzenie - ruch może zastąpić wiele lekarstw, natomiast nic nie zastąpi ruchu!

Terapia zajęciowa - ludoterapia

"To jest wyjątkowa gra. Niezależnie od tego, jak ktoś gra dobrze w szachy,
zawsze znajdzie się ktoś, kto gra jeszcze lepiej.
Niezależnie od tego, jak ktoś gra źle,
zawsze znajdzie się ktoś kto gra jeszcze gorzej."

Albert Horowitz

Terapia w naszym zakładzie przybiera różne formy i ma wielowymiarowe działanie.
Leczy nie tylko ciało, ale też ducha. Organizowane zajęcia dostosowujemy do potrzeb i możliwości poszczególnych pracowników. Zwracamy uwagę na indywidualne cechy każdej osoby, takie jak wiek, zainteresowania, stan psychiczny, osobowość i samopoczucie.
Z początkiem roku pogoda nas nie rozpieszcza i sprzyja organizowaniu zajęć pod dachem. Ludoterapia stanowi ważny element prowadzonej w zakładzie rehabilitacji.
Szczególny charakter tej metody sprawia, że jest bardzo lubianą formą zajęć.
Swoich zwolenników mają zarówno najprostsze gry i układanki, jak i bardziej skomplikowane wymagające większego wysiłku intelektualnego. Spontaniczna zabawa oprócz tego, że sprawia wielką przyjemność, jest źródłem radości i zadowolenia, pozwala naszym pracownikom na oderwanie się od trosk życia codziennego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *