2020

Życzenia Wielkanocne

W tym roku Wielkanoc będzie wyglądała inaczej niż zwykle. Zabranie święcenia pokarmów w kościele, we mszy będziemy uczestniczyć oglądając transmisję w TV. W tym trudnym dla wszystkich czasie jeszcze cenniejsze okazuje się zdrowie i więzi rodzinne. Z okazji zbliżających się świąt Wielkiej Nocy wszystkim życzymy:

Niech czas wielkanocny utrzyma nasze marzenia w mocy i wszystkie życzenia okazały się do spełnienia i aby nie zabrakło nam wzajemnej życzliwości, abyśmy przez życie kroczyli w ludzkiej godności i niech symbol boskiego odrodzenia był i będzie dla nas celem do spełnienia.

Wesołych świąt!

Nietypowe tradycje wielkanocne na świecie

Zbliżają się święta Wielkiej Nocy. W tym roku ze względu na sytuację pandemii zarówno w kraju, jak i na świecie będą one przebiegały w zupełnie innej atmosferze. Skłoniło nas to do zastanowienia się nad nietypowymi zwyczajami związanymi ze świętami na świecie. Zwyczaje wielkanocne, różnią się w zależności od zakątka na świecie. Każdy kraj ma swój sposób na świętowanie, który dla nas może wydać się dość nietypowy.

Irlandia

Współczesne obchody Wielkiej Nocy w Irlandii skupiają się na spędzeniu czasu z rodziną i na odpoczynku, ale kiedyś odprawiano „pogrzeb śledzia”. W Wielką Sobotę organizowano tłumny pochód, na czele którego stawał miejscowy rzeźnik. Dzierżył on w dłoni kij z zawieszonym śledziem, symbolizującym post. Zmęczeni 40 dniowym postem Irlandczycy mieli okazję „wyżyć się” na śledziu. Okładali go kijami i pałkami, a tak zmaltretowanego śledzia wrzucano do rzeki. Jego miejsce na kiju zajmował barani udziec ozdobiony kwiatami – zwiastun ucztowania.

Inny irlandzki zwyczaj, który przetrwał do dzisiaj, choć nieco w zmodyfikowanej formie, to „Easter Eggs”. W tajemnicy przed swoimi pociechami, matki malowały kurze jajka, podpisywały je imieniem dziecka i tak przygotowane pisanki chowały w różnych miejscach w domu lub w ogrodzie. W Niedzielę Wielkanocną irlandzkie dzieci zaczynały wielkie poszukiwania kolorowych jajek. Współcześnie wykorzystuje się raczej czekoladowe jajka, ale zasady zabawy wciąż pozostały te same.

Stany Zjednoczone Ameryki

W USA organizowana jest Parada Wielkanocna –prawdziwa rewia oryginalnych kapeluszy. Nowojorczycy prześcigają się w stworzeniu jak najbardziej pomysłowego nakrycia głowy, ozdobionego elementami w kształcie króliczków, kurczaczków i pisanek. Fantazyjne kapelusze, czapeczki i meloniki dekoruje się barwnymi kwiatami, ptasimi gniazdami, a nawet scenkami rodzajowymi. Tak odziani paradują nie tylko ludzie, ale nawet psy! Na paradę przybywają profesjonalni kapelusznicy, którzy prezentują najmodniejsze w danym sezonie nakrycia głowy.

Innym głośnym zwyczajem w Stanach Zjednoczonych jest „Faberge’s Big Egg Hunt NYC”, czyli miejskie polowanie na jajka w Nowym Jorku. Oficjalna nazwa pochodzi od słynnego jubilera Karola Faberge, który tworzył złotnicze arcydzieła dla rosyjskich carów. Co roku projektowane są jajka-rzeźby przeznaczone specjalnie na polowanie. Ukrywa się je w różnych dzielnicach miasta, a celem zabawy jest znalezienie jak największej liczby jajek przez mieszkańców. Wielkanocne polowanie na jajka ma też domowy wymiar. W amerykańskich domach, rodzice ukrywają czekoladowe jajka w różnych zakątkach trawnika, a ich pociechy przeszukują ogród, by znaleźć jak najwięcej słodyczy.

Meksyk

Świąteczne obchody trwają aż 14 dni, w czasie których Meksykanie uczestniczą w religijnych nabożeństwach, ale również bawią się na ulicach miast. Najhuczniej obchodzi się Niedzielę Wielkanocną. W wielkiej fieście uczestniczą tłumy ludzi!Możemy podziwiać pokazy sztucznych ogni, a Meksykanie tańczą, ucztują na świeżym powietrzu, a nawet bawią się w wesołym miasteczku. Zabawa trwa do białego rana!

Norwegia

Norwegia słynie z dobrych kryminałów, które mają swoją rolę nawet w obchodach Wielkanocnych Świąt. W tym czasie pojawiają się w księgarniach specjalne kryminały, nazwane z okazji Wielkiej Nocy „Paskekrim”. W czasie Świąt można zakupić je w specjalnych pakietach, wersjach kieszonkowych lub w promocyjnej cenie. Najlepsze cytaty z tych fascynujących powieści umieszczane są nawet na kartonach z mlekiem! W norweskiej telewizji roi się również od filmów i seriali o kryminalnej tematyce, które w czasie wielkanocnym po prostu trzeba tradycyjnie obejrzeć. Święta dla Norwegów wiążą się z wielkanocnymi wakacjami, które mogą spędzić w aktywny sposób, zaczytując się w przerwach w klasycznych kryminałach.

Czechy

Poniedziałek Wielkanocny w Czechach nie może obyć się bez tak zwanej „pomlazki” – symbolicznego smagania dziewcząt. Mężczyźni dzierżą w dłoniach wierzbowe witki, czyli „pomlazki” i smagają rózgami po kobiecych nogach. Takie zwyczaje wielkanocne mają zapewnić dziewczętom i kobietom w Czechach młodość i dobre zdrowie. Panie nie mają prawa się gniewać, a wręcz przeciwnie! W ramach podziękowania wręczają panom kolorowe pisanki, wstążki lub przekąski.

Włochy

Wybuchowe tradycje wielkanocne we „Scoppio del Carro”, czyli „wybuch wozu”, to ciekawa tradycja wielkanocna we włoskiej Florencji. W czasie Świąt organizowany jest pochód, w którym uczestniczą wszyscy mieszkańcy Florencji, wraz z w władzami miasta i muzykami. Za ludźmi przebranymi w średniowieczne stroje toczy się wielki wóz, wypełniony fajerwerkami. Wybuch wozu to zdecydowanie największa atrakcja parady.

Afryka

Z okazji Wielkanocy w Afryce kościoły i domy modlitwy są dekorowane ozdobami zwanymi „vitenge” i „kanga”. Dekoracje te, tworzone na kształt motyli, wykonywane są z kwiatów i liści bananowca. Mieszkańcy Afryki śpiewają międzynarodowe chrześcijańskie hymny, jednak uzupełniają je o elementy własnej kultury. Dlatego też śpiewom i modlitwom często towarzyszy bicie bębnów. Kobiety wykonują też tzw. „kigelegele”, czyli głośne okrzyki w wysokich rejestrach.

Armenia

W Armenii do świątecznych zwyczajów należy wypiekanie chleba zwanego cheorek. Ormianie wierzą bowiem, ze gdy Matka Boska stała pod krzyżem Chrystusa, miała przy sobie chleb, który został zabarwiony na czerwono przez krew Zbawiciela

Bezpieczeństwo przede wszystkim!!!!!!

zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego odnośnie koronawirusa

„W sumie jedyne rzeczy, które mają w życiu znaczenie są cholernie proste.
Rodzina, przyjaciele, bezpieczeństwo i zdrowie.”

John Marsden

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną nie tylko w Polsce, ale także na świecie przestrzeganie zasad higieny osobistej jest niezwykle ważne. Warto je zapamiętać i wdrażać w codziennym życiu. Z tego powodu postanowiliśmy je upublicznić by chronić siebie, ale także swoich współpracowników i bliskich. Wszystkich zachęcamy do ich stosowania.

Dzień Kobiet – 06.03.2020

„Cały świat i wszystko na nim jest piękne, ale najpiękniejsza jest kochająca kobieta”

Mahomet

Dzień Kobiet to coroczne święto obchodzone 8 marca od 1910 roku. Pierwszy dzień kobiet był obchodzony 28 lutego 1909 roku w USA.
Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia
Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet w dniu 06.03.2020r. zorganizowaliśmy dla naszych pracowników spotkanie okolicznościowe w restauracji. Chętnych do świętowania i wspólnego spędzania czasu wolnego nie brakowało. Panowie złożyli wszystkim Paniom przepiękne życzenia. Była to również okazja do wspólnych wspomnień, żartów i śmiechu.

Drogie Panie
8 marca – niech to będzie dzień radosny.
Życzymy Wam więc dużo kwiatów, dużo wiosny.
Niech dla Was słońce świeci.
Niech Wam czas radośnie leci.
Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet.

Tłusty czwartek – 20.02.2020r.

„Kto w tłusty czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zniszczą pole i będzie miał pustki w stodole”

Tłusty Czwartek w kalendarzu chrześcijańskim to ostatni czwartek przed Środą Popielcową zaczynającą Wielki Post, znany także jako zapusty. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.
My także postanowiliśmy kultywować tradycję i zorganiozowaliśmy spotkanie przy pączku i kawce:) Była to okazja do chwili relaksu i odpoczynku oraz zapomnienia na chwilę o obowiązkach służbowych.

Ciekawostki o pączkach:

W powszedni dzień przeciętna piekarnia sprzedaje około 500 pączków, w tłusty czwartek – nawet 30 tysięcy
Według badań minimum jednego pączka w tłusty czwartek zamierzało zjeść 19% Polaków, 2-3 pączki 47%, a więcej niż 3 pączki zadeklarowało 24% badanych. Co ciekawe aż 9% nie ma zamiaru jeść pączków.

Słowo “pączek” w języku niemieckim (Pfannkuchen) oznacza to samo co naleśnik
Zwyczaj jedzenia pączków w tłusty czwartek w Polsce sięga XVII wieku. Ale wtedy jedzono pączki nie na słodko, ale pikantne i „na tłusto”. Pączki przyrządzano bowiem z ciasta chlebowego i faszerowano boczkiem oraz mięsem. Miał to być sposób najedzenia się “na zapas” przed 40-dniowym postem.
Francuski odpowiednik Tłustego Czwartku, czyli „Tłusty Wtorek” to tak jak u nas okazja do najedzenia się pączkami i faworkami. Poza tym Francuzi sięgają tego dnia również po gofry i tradycyjne Crepes Suzette , czyli naleśniki z sosem pomarańczowym
We Włoszech pączek ma swoje święto Zeppole 19 marca (w dzień ojca). Włoskie pączki przypominają nasze ptysie, a nadziewane są dżemem lub kremem, który jest widoczny na zewnątrz. Dodatkowo posypywane są cukrem pudrem.
Pączki hiszpańskie zwane są również gniazdkami, bądź pączkami z dziurką. Przygotowuje się je z ciasta parzonego, takiego jak na ptysie. Podawane z dużą ilością lukru.