Przeskocz do treści

2019

Sztuczna czy prawdziwa – przedświąteczny dylemat choinkowy

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia i coraz więcej osób staje przed dylematem: jaką wybrać choinkę. Żywa czy sztuczna– która z tych choinek jest najbardziej ekologiczna?

Choinka jest jednym z najważniejszych symboli Bożego Narodzenia. Nie wyobrażamy sobie bez niej świąt. W związku z tym co roku stajemy przed dylematem czy kupić żywą i przyczynić się do wycinki lasu czy też sztuczną, która jest szkodliwa dla środowiska, gdyż zarówno jej produkcja, jak i utylizacja powoduje wytwarzanie szkodliwych dla środowiska związków. Jeśli zaś choinkę plastikową wyrzucimy na śmietnik, jej rozkład będzie trwać nawet kilkaset lat. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, każdy musi zadecydować sam.
W tym roku próbowaliśmy znaleźć rozwiązanie problemu (nie było to łatwe) i chyba nam się udało! Proponujemy inną opcję – wersję handmade (ręcznie robioną) z naturalnych gałązek. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy choinkę wyjątkową i niepowtarzalną, a poza tym dbamy o środowisko. Zachęcamy wszystkich do zastanowienia się nad naszym rozwiązaniem przedświątecznego dylematu.

Z okazji świąt Bożego Narodzenia wszystkim życzymy:

W ten magiczny, świąteczny czas
Niech będzie radosny każdy z Was...
Kolorowej choinki, kolęd śpiewania,
Miodowego makowca, przy wigilijnym stole biesiadowania.
Bogatego Mikołaja, złotej gwiazdki z nieba,
Śnieżnego opłatka, a w Nowym Roku wszystkiego czego nam trzeba!

Życzy

Dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej w Czarnem

wraz z pracownikami

Choinka

„Wszechświat stał w pokoju, Świąteczną choinką”

Julian Tuwim „Choinka”

Do świąt Bożego Narodzenia pozostało już niewiele czasu, przyszła więc pora na ubieranie choinki. Chętnych do pracy nie brakowało, gdyż każdy z pracowników chciał mieć swój udział w tym wydarzeniu i poczuć świąteczną atmosferę także w pracy. Przynieśliśmy z magazynu choinkę i ozdoby i przystąpiliśmy do pracy, którą umilały nam przepiękne polskie kolędy. Po chwili mogliśmy podziwiać efekty naszych zdolności dekoratorskich.

Świąteczne przysmaki

„Nie ma bardziej szczerej miłości niż miłość do jedzenia”

George Bernard Shaw

Boże Narodzenie to czas rodzinnych spotkań, podczas których nie może zabraknąć tradycyjnych dań związanych z tym okresem. Prawie nikt nie wyobraża sobie świąt bez pierogów, barszczyku z uszkami czy pasztecików. Pracownicy naszej kuchni już zaczęli przygotowywać wymienione przysmaki. W ten sposób nie tylko kultywowali tradycję, ale poczuli magię zbliżających się świąt.

Mikołajki

Już Mikołaj grzeje sanie,
Czego pragniesz niech się stanie.
Każde z marzeń skrytych w głębi,
Święty Dziadek może spełnić.

Początek grudnia kojarzy się wszystkim – zarówno dzieciom jak i dorosłym ze świętym Mikołajem oraz upominkami, które przynosi dla grzecznych osób. My także z niecierpliwością oczekiwaliśmy jego wizyty, wszak obiecał w zeszłym roku, że nas znów odwiedzi. Dotrzymał słowa! Swoją wizytą z samego rana wszystkich pracujących wprawił w wyśmienity humor. Atmosfera od razu zrobiła się świąteczna. Każdy dostał coś słodkiego i mógł zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem. Następnie Święty się pożegnał by zdążyć do innych grzecznych osób:)

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
03.12.2019r.

"Osoby niepełnosprawne w pełni są podmiotami ludzkimi z należnymi im wrodzonymi, świętymi i nienaruszalnymi prawami, które mimo ograniczeń cierpień wpisanych w ich ciało i władze, stanowią jednak o szczególnym znaczeniu godności i wielkości człowieka.„

Jan Paweł II rozdział XXII encykliki Laborem exercens

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku i obchodzone co roku 3 grudnia. Z tej okazji przygotowaliśmy dla naszych pracowników niespodziankę – spotkanie przy słodkościach i kawce. Uczciliśmy ten wyjątkowy dzień spędzając czas w miłej atmosferze, pełnej śmiechu i żartów. Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych wszystkim życzymy dużo uśmiechu, wytrwałości w dążeniu do celu oraz spełnienia marzeń.

Kabaret Paranienormalni „Z humorem czeba żyć”

„Z uśmiechem na twarzy człowiek podwaja swoje możliwości”

przysłowie japońskie

Dni są coraz krótsze, brakuje słońca i o optymizm nie tak łatwo jak wiosną czy latem. Postanowiliśmy nie poddawać się jesiennym smutkom tylko z nimi walczyć. Wybraliśmy w tym celu najskuteczniejszą broń, czyli terapię śmiechem i zorganizowaliśmy wyjazd do Wałcza na występ Kabaretu Paranienormalni. Tak jak się tego spodziewaliśmy był to strzał w przysłowiową 10, gdyż wszystkim zdecydowanie poprawił się humor. PARANIENORMALNI w swoim najnowszym programie żartują ze spraw codziennych, relacji międzyludzkich, kwestii damsko-męskich i roli mediów w naszym życiu. A wszystko to z właściwą sobie lekkością. Z humorem trzeba żyć! - oto recepta na szczęśliwe, udane życie.
Wszystkich zachęcamy do częstego uśmiechania się i spoglądania z dystansem na siebie i otaczający świat.

Zalety terapii śmiechem:

  • łagodzi dolegliwości i zapobiega chorobom;
  • pomaga stawiać czoła wszelkim wyzwaniom i rozwiązywać problemy;
  • pomaga radzić sobie z lękiem poprzez relaksację i oddychanie;
  • zmniejsza stres poprzez segregację hormonów szczęścia;
  • może łagodzić depresję, ponieważ pomaga ludziom nabrać bardziej pozytywnego spojrzenia na życie;
  • poprawia poczucie własnej wartości;
  • łagodzi objawy demencji;

Złota polska jesień

„Po prostu jesień: dużo piękna, trochę smutku”

Jerzy Broszkiewicz

Postanowiliśmy wykorzystać piękną pogodę i spędzić kilka chwil na świeżym powietrzu. W tym celu udaliśmy się do odnowionego parku w naszej miejscowości. Mogliśmy podziwiać fontannę, sprzęty rehabilitacyjne czy miejsce do gry w szachy. Oczy cieszyły też zasadzone piękne krzewy. Była to też okazja do zapomnienia o obowiązkach zawodowych i chwila relaksu. Wszystkich zachęcamy do wygospodarowania choć trochę czasu w ciągu dnia na spacer by w ten sposób zadbać o zdrowie i samopoczucie.

Z wizytą w bibliotece

"Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów"

Kartezjusz

W ramach rehabilitacji społecznej zorganizowaliśmy dla naszych pracowników wyjazd do biblioteki w Wyczechach – filii Biblioteki Miejskiej w Czarnem.
Pani kierownik oprowadziła nas po nowym budynku (biblioteka została otwarta w grudniu 2018 roku) oraz przeprowadziła zajęcia biblioteczne. W czasie ich trwania zachęcała do czytania wskazując liczne korzyści wynikające ze spędzania czasu wolnego w ten właśnie sposób. My także apelujemy o czytanie książek.

Dane na temat czytelnictwa Polaków:

W minionym roku czytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 37 proc. respondentów – podała Biblioteka Narodowa, prezentując wstępne wyniki raportu „Stan czytelnictwa w Polsce w 2018 roku”.
9 proc. respondentów zadeklarowało przeczytanie więcej niż siedmiu książek w 2018 r. W zeszłym roku wynik był taki sam.

Korzyści wynikające z czytania książek:

  • poznawcza stymulacja psychiczna i ćwiczenie mózgu
  • wzbogacenie zasobu słownictwa oraz wiedzy
  • łagodzenie stresu i napięcia
  • poprawa pamięci
  • wzmocnienie umiejętności pisania
  • rozwijanie wyobraźni i empatii
  • relaks, odpoczynek

15-lecie Warsztatów Terapii Zajęciowej

W tym roku Warsztaty Terapii Zajęciowej „Promyk” w Czarnem obchodziły 15-lecie działalności. Z tej okazji zorganizowano uroczystość jubileuszową, na którą zostaliśmy zaproszeni. Serdecznie dziękujemy za pamięć i zaproszenie! Nasi pracownicy są byłymi uczestnikami WTZ „Promyk”- fakt ten potwierdza zasadność pracy na rzecz osób niepełnosprawnych i korzyści wynikające z oddziaływań terapeutycznych w zakresie rehabilitacji zawodowej, społecznej, leczniczej oraz pomocy psychologicznej.

Pani dyrektor Bożenie Mitłaszewskiej,
kierownikowi, pracownikom WTZ
oraz wszystkim uczestnikom, składamy:

Serdeczne gratulacje z okazji 15-lecia działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej „Promyk” w Czarnem. Jesteśmy pełni uznania dla Państwa dorobku i osiągnięć.
W tym szczególnym dniu wraz z serdecznymi gratulacjami proszę przyjąć wyrazy szacunku za codzienny trud i wysiłek w pracy na rzecz osób niepełnosprawnych.
Korzystając z tej wyjątkowej okazji chcielibyśmy życzyć satysfakcji z wykonywanej pracy oraz powodzenia w realizacji wyznaczonych celów.

Z wyrazami uznania
Dyrektor oraz pracownicy
Zakładu Aktywności Zawodowej w Czarnem

Sezon na grzyby

Nadeszła jesień, a wraz z nią pojawiły się grzyby. Amatorzy nie tylko ich jedzenia, ale także zbierania nie mogli już doczekać się tej chwili. Na terenie naszego zakładu także pojawiły się grzyby. Nasi pracownicy znaleźli oprócz kani także te trujące. Należy zwracać szczególną uwagę na wygląd grzybów, gdyż drobna różnica może spowodować poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, a nawet życia. Przypominamy o konieczności upewnienia się czy zebrane przez nas są jadalne. W tym celu warto udać się do stacji sanitarno-epidemiologicznej i poprosić o pomoc specjalistów.

Czubajka kania (Macrolepiota procera) - gatunek grzyba należący do rodziny pieczarkowatych. Grzyb jadalny, uważany za bardzo smaczny. Jadalne są kapelusze. Dzięki silnemu aromatowi często jest używany jako grzyb przyprawowy. Najczęściej kanie przyrządza się poprzez panierowanie w formie kotleta. Można też jeść smażone kapelusze z chlebem.

Czernidłak kołpakowaty (Coprinus comatus) – gatunek grzybów należący do rodziny pieczarkowatych. Dobry grzyb jadalny, ale jadalne są tylko zupełnie młode, zamknięte, w całości białe okazy. Starsze owocniki ciemno zabarwione, rozpływają się i nie nadają się do spożycia. Rozkład komórek grzyba w trakcie dojrzewania (autoliza) trwa zaledwie kilka godzin. Z tego też powodu dla celów spożywczych mogą być zbierane tylko bardzo młode kapelusze, bez śladów czernienia. Nadaje się do zup i ciemnych sosów. Ma subtelny smak i delikatny miąższ.

Dzień Chłopaka

"Bycie mężczyzną nigdy nie powinno oznaczać,
że nie można się zachowywać po rycersku.
"

Jose Saramago

Dnia 30 września obchodzony jest w Polsce Dzień Chłopaka. Święto ma charakter międzynarodowy, jest celebrowane w różnych państwach świata, chociaż nie tego samego dnia.
Krajem, w którym narodziła się tradycja obchodzenia Dnia Chłopaka, jest Japonia, gdzie święto Tango-no Sekku obchodzono już od VI wieku n.e. Od 1945 roku jest utożsamiane z przypadającym na 5 maja Dniem Dziecka, ale tradycja związana ze znacznie ważniejszą rolą chłopców w dawnym społeczeństwie japońskim do dziś została zachowana i jest mocno akcentowana.
Z okazji Dnia Chłopaka zorganizowaliśmy dla naszych Panów słodką niespodziankę.

Daty obchodów Dnia Chłopaka w innych krajach:
7 lutego – Malta
5 kwietnia – Wielka Brytania, Irlandia
5 maja – w Japonii (święto Tango-no Sekku)
15 lipca – Brazylia
7 października – Norwegia
19 listopada – Indie, Meksyk
25 listopada – Kanada

Wszystkim Mężczyznom, którzy jeszcze mają w sobie odrobinę chłopca w dniu ich święta:

ŻYCZYMY

wiele uśmiechów, a mało złości,
jak najmniej smutków i dużo radości.

Panie i dziewczyny z ZAZ

Ognisko - sezon grillowy czas zacząć :-)))))

„Człowiek nie może pracować bez odpoczynku,
ale odpoczynek bez pracy nie daje zadowolenia”

przysłowie abchaskie

Zgodnie z tradycją także i w tym roku zorganizowaliśmy dla naszych pracowników spotkanie rekreacyjne przy ognisku. Amatorzy pieczonych kiełbasek długo wyczekiwali tego wydarzenia 🙂 Chętnych do pomocy w organizacji spotkania nie brakowało. Piękna pogoda sprzyjała spędzeniu czasu we własnym gronie i oderwaniu się od obowiązków zawodowych. Nikt nie przejmował się dodatkowymi kaloriami, wszyscy delektowali się serwowanymi specjałami oraz zachwalali surówkę przygotowaną przez pracowników kuchni. Pełni sił witalnych i w dobrych humorach powróciliśmy do wykonywania swoich obowiązków

Wiosenne Targi Ogrodnicze w gminie Przechlewo

"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"

Cyceron

Dnia 27.04.2019 roku pojechaliśmy do miejscowości Sąpolno w gminie Przechlewo by uczestniczyć w Wiosennych Targach Ogrodniczych. Była to doskonała okazja do zapoznania się z ofertami firm sprzedającymi sadzonki drzew i krzewów - chętni mogli zakupić. Wśród licznych atrakcji była możliwość skorzystania za niewielką opłatą z przebadania próbek gleby z własnej działki lub ogrodu na stanowisku Okręgowej Stacji Chemiczno - Rolniczej, porozmawiania z ekspertami zajmującymi się programem „Czyste powietrze” czy skosztować przysmaków w strefie ze smacznym jedzeniem. Sporym zainteresowaniem - także naszych pracowników - cieszyła się wystawa maszyn ogrodniczych.

Razem dla autyzmu III bieg Charzykowy

"Mamy pastylki na ból głowy, antydepresanty na smutek, Boga na problemy wierzących. Na autyzm nie mamy nic."

Lisa Genova

Dnia 07.04.2019 roku został zorganizowany Razem dla Autyzmu III bieg Charzykowy. Akcja Razem dla Autyzmu została stworzona, aby poszerzać wiedzę oraz świadomość społeczeństwa na temat autyzmu. Nasz zakład reprezentował Pan Rafał Kozieł, który pokonał dystans 5 km w czasie 27 minut 30 sekund i był 41 na mecie. To kolejna inicjatywa (charytatywna i sportowa zarazem), w której uczestniczył nasz pracownik. Swoją pasją i zaangażowaniem udowadnia, że chcieć to móc i bez trudu można pokonać wszelkie bariery. Panu Rafałowi oraz wszystkim uczestnikom biegu serdecznie gratulujemy!

Dzień Kobiet – spotkanie w restauracji „Klubowa”

„Jeśli potrafisz rozśmieszyć kobietę, to możesz z nią zrobić wszystko”

Brigitte Bardot

Początek marca przypomina nam o święcie wszystkich Pań. Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia. Pierwszy Dzień Kobiet obchodzony był 28 lutego 1909 w USA. Tyle jeśli chodzi o historię.
Z okazji Dnia Kobiet zorganizowaliśmy dla naszych pracowników (także dla Panów!) spotkanie okolicznościowe w restauracji „Klubowa”. Była to okazja do spędzenia czasu we własnym gronie, zapomnienia o pracy i świętowania. Doskonałe jedzenie, niespodzianka od Pani Dyrektor (przepyszny tort) oraz doborowe towarzystwo było gwarancją udanego wieczoru. Drogie Panie pamiętajmy by być dla siebie wyrozumiałe nie tylko od święta. Wszystkim Paniom życzymy:

Zdrowia, szczęścia i miłości,
bukiet kwiatów i słodkości!
Niech się niesie w cały kraj
Dziś dla Pań wszystkiego Naj!

Pączkowe szaleństwo na Tłusty Czwartek !!!!

Czwartek Tłusty… Dniem Rozpusty,
każdy zajada pączek tłusty.
Czy to jeden czy to dwa,
a czasem ile się da.
Ja Ci życzę dziś smacznego,
zjedz pączka chociażby jednego.
A do pączka smaczna kawa,
to dopiero jest zabawa!
Wszelkie diety dziś na boku,
Tłusty Czwartek jest raz w roku!!!

Ostatni czwartek przed Środą Popielcową i Wielkim Postem, a zarazem ostatnia przed Wielkanocą okazja, by beztrosko oddać się karnawałowemu nieumiarkowaniu w jedzeniu. Tradycja oddawania się słodkim przyjemnościom towarzyszy Polakom od kilku wieków. Dawniej biesiadowanie w zapusty ciągnęło się przez kilka dni, aż do wtorku przez Popielcem. Sam Tłusty Czwartek od lat nierozerwalnie wiąże się z pączkami. Zwyczaj ich masowej konsumpcji miał niegdyś również swoje przyczyny ekonomiczne - przed okresem postnym trzeba było zużyć zapasy tłuszczu, cukru, jaj i owoców – w istocie trudno wyobrazić sobie lepszy sposób na spożytkowanie tych składników. Obecnie w Tłusty Czwartek pączki można kupić dosłownie wszędzie. Dlatego nie należy się dziwić, że nasi rodacy pochłaniają w ten dzień wspólnie ok. 100 milionów tych pulchnych nadziewanych kulek.

Zajadanie słodkości ma oczywiście swoje ciemnie strony – zwłaszcza dla kobiet. Jeden pączek, w zależności od nadzienia, to nawet 400 kalorii. Biorąc pod uwagę, że przeciętny Polak zjada w Tłusty Czwartek 2,5 pączka, wiele osób ma później ambicję wyzerować niekorzystny bilans i spalić nadmiar przyswojonego tłuszczu.

A my dzisiaj nie patrzymy na kalorie tylko delektujemy się pysznymi pączkami!!!!!!!!!!

Pozytywnie nakręceni

„Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz”

autor nieznany

Po raz kolejny po zakończeniu akcji zbierania plastikowych nakrętek zawieźliśmy je do Człuchowa - pierwszy raz do redakcji Dziennika Bałtyckiego. W ten sposób wspomogliśmy inicjatywę pomocy dla Judyty. Wśród naszych pracowników ta forma pomocy zawsze spotyka się z życzliwością, zrozumieniem i zaangażowaniem. Tym razem ilość zebranych nakrętek nas zaskoczyła (4 wielkie worki). Naszą akcję wsparli również uczestnicy i personel WTZ „Promyk” w Czarnem, którym serdecznie dziękujemy. Po zawiezieniu nakrętek do Człuchowa niezwłocznie rozpoczęliśmy kolejną zbiórkę.

http://czarne.naszemiasto.pl/artykul/czluchow-kolejna-przesylka-z-nakretkami-dla-judytki-tym,4996600,artgal,t,id,tm.html

Wyjazd do kina

„Kino jest najlepszą ze sztuk”

Maria Kalinowska

Dnia 01.02.2019 roku zorganizowaliśmy dla naszych pracowników wyjazd do kina do Szczecinka na seans „Misz Masz, czyli Kogel Mogel 3”. W ten sposób zagwarantowaliśmy sobie dobry humor na początek weekendu. Po seansie w wyśmienitych nastrojach udaliśmy się do restauracji Mc Donald’s by pobyć we własnym gronie i podzielić się wrażeniami po filmie. Podczas posiłku trwała rozgorzała dyskusja czy trzecia część dorównywała dwóm wcześniejszym i czy aktorzy „dali radę” udźwignąć poziom gry i humoru aktorów z poprzednich części! Zdania były podzielone, ale właśnie o to chodzi żeby ze sobą rozmawiać i dyskutować używając własnych argumentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *