Już jest! Piękna, duża, pachnąca, naturalna – choinka.
Trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez choinki! Nasze drzewko, przypomina, że święta już za kilka dni. Do dekoracji wydobyliśmy z magazynu, także sztuczne choinki, które może nie mają tyle uroku i nie pachną, ale są równie piękne.
Do ubierania choinek chętnych pracowników nie brakowało. Zaczęliśmy od przeglądania ozdób i małego „projektu”. Z każdą minutą drzewka robiły się coraz bardziej błyszczące i magiczne. Wszyscy byliśmy pełni zachwytu, kiedy choinki rozświetliły się pięknymi światełkami. Specyficzny klimat zajęć, w tle nostalgicznej muzyki, zachęcił do rozmów i wymiany doświadczeń dotyczących zwyczajów bożonarodzeniowych naszych rodzin, przygotowań do świąt oraz pomysłów na oryginalne prezenty. Przy nastrojowych dźwiękach kolęd i pastorałek wszystkim udzielił się świąteczny nastrój i na chwilkę poczuliśmy się jak dzieci, a miejsce pracy już napełniło się świąteczną magią.
Właśnie ojciec kiwa na matkę,
że już wzeszła Gwiazdka na niebie,
że czas się dzielić opłatkiem,
więc wszyscy podchodzą do siebie
i serca drżą uroczyście,
jak na drzewie przy liściach liście.
Jest cicho. Choinka płonie.
Na szczycie cherubin fruwa.
Na oknach pelargonie
blask świeczek złotem zasnuwa,
a z kąta, z ust brata płynnie
kolęda na okarynie:
LULAJŻE, JEZUNIU
MOJA PEREŁKO,
LULAJŻE, JEZUNIU,
ME PIEŚCIDEŁKO.
K. I. Gałczyński – „Przed zapaleniem choinki”
(fragment)
W dalszym ciągu świąteczne klimaty
Wkrótce święta. W związku z tym, w ramach zajęć rehabilitacyjnych rozpoczęliśmy krótkie „mini warsztaty” dekoracji stołu. Dzięki tej formie terapii pracownicy mogą rozwijać swoje zainteresowania i doskonalić zdolności manualne.
Jak zachwycić domowników i gości efektowną ozdobą stołu? Okazało się, że wystarczą tylko papierowe, kolorowe, serwetki, aby każdy mógł samodzielnie przygotować tanią, i jednocześnie efektowną dekorację.
Naukę składania zaczęliśmy od najłatwiejszych wzorów. Patrząc na instrukcje, nie dowierzaliśmy, że uda nam się opanować tę sztukę. Jednak „nie taki diabeł straszny jak go malują”. Poznaliśmy kilka manualnych sztuczek i krok po kroku, po kilku nieudanych próbach spod naszych rąk wyszły co raz to barwniejsze i efektowniejsze wzory.
Składanie serwetek jest naprawdę proste!
Nasze prace powędrowały do kuchni, gdzie będą wykorzystane do dekoracji wigilijnego stołu na stołówce.
Ponieważ technik składania ozdób jakie możemy stworzyć z serwetek papierowych jest całe mnóstwo, już teraz zapowiadamy i obiecujemy pilną naukę, a serwetki, które przygotujemy na stół wielkanocny będą jeszcze bardziej wymyślne i „artystyczne”.
Świąteczne klimaty w naszym zakładzie
"Boże Narodzenie. Nie widzę nic śmiesznego w tym, że ustawiasz Szopkę wśród
tekturowych pagórków, a wokół niej umieszczasz naiwne figurki z gliny.
Nigdy nie wydałeś mi się bardziej męski, niż w owej chwili, gdy jesteś jak dziecko."
bł. Josemaria Escriya
Już od pierwszych dni grudnia małymi kroczkami wchodziliśmy w klimat bożonarodzeniowy organizując zajęcia rehabilitacyjne związane z tematem świąt. Zaczęliśmy od wykonania kartek świątecznych i elementów dekoracyjnych przy użyciu różnych technik plastycznych. Nie zależało nam na tym, aby stworzyć dzieła sztuki, ale na tym aby umożliwić pracownikom wyrażenie ekspresji twórczej, pobudzić wyobraźnię, doskonalić zdolności manualne. Formy i metody wykonania dostosowaliśmy do indywidualnych potrzeb i możliwości pracowników. Każdy mógł samodzielnie wykonać oryginalne ozdoby. Przy dźwiękach świątecznych piosenek czas zajęć rehabilitacyjnych mijał w błyskawicznym tempie, a z zakupionych materiałów powstały śliczne, kolorowe dekoracje i cała gama różnych kartek. Nie było dwóch identycznych prac, każda unikalna, każda inna w swoim rodzaju, w każdej było coś wyjątkowego. Zrobione kartki wraz z życzeniami wędrują do różnych instytucji współpracujących z naszym zakładem.
Zajęcia arteterapii o tematyce Bożego Narodzenia „wciągnęły” nawet osoby krytycznie nastawione do tego typu prac, a szczególny nastrój sprawił, że w wielu z nas (nawet w tych, którzy uważali się za „antytalent”), odezwała się „dusza artysty” 🙂
Rehabilitacja ruchowa c.d.
"Jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy jeżeli nie pozwolimy, by pokonał Nas lęk przed własną słabością"
Jan Paweł II
Z początkiem zimnej, jesiennej aury zakończyliśmy zajęcia rehabilitacji ruchowej na świeżym powietrzu i przenieśliśmy się w „cztery ściany”.
Ile się da, korzystamy z zabiegów fizjoterapii. Pod bacznym okiem profesjonalnej kadry Powiatowego Centrum Rehabilitacji i Terapii Zajęciowej, intensywnie korzystamy z kinezyterapii i fizykoterapii, którą zalecił lekarz. Wszystko to po to, aby przywrócić maksymalnie możliwą sprawność fizyczną i poprawić komfort życia, czyli mówiąc prościej odnowić siły do wykonywania pracy 🙂 Wypoczęci, zrelaksowani inaczej patrzymy na świat, naszą pracę, innych ludzi.
Hortikuloterapia
"Medicus curat, natura sanat"
"Lekarz leczy, natura uzdrawia"
Hipokrates
Każdy, kto był kiedyś w naszym zakładzie, z pewnością miał okazję podziwiać przepiękne tereny zieleni, które otaczają m.in. nasze budynki. Nie mogliśmy tego faktu nie wykorzystać w prowadzonej rehabilitacji.
Położenie zakładu w "starym ogrodzie i parku", otaczający go stary drzewostan, trawy, klomby, grządki kwiatowe, fontanny oraz unikalny mikroklimat tworzony przez bezpośrednio sąsiadującą rzekę Czernicę, tworzą doskonałe warunki do rozwijania hortikuloterapii.
Hortikuloterapia jest nowatorską metodą wspierającą proces rehabilitacji. Celem wprowadzenia tego rodzaju zajęć jest wzbogacenie Indywidualnych Programów Rehabilitacji o terapeutyczną funkcję roślin, przebywania w przestrzeni ogrodu i pracy w nim. Dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród kobiet cieszy się forma bierna, w postaci spacerów, gdzie Panie zdobywają doznania zmysłowe i estetyczne (a nie chwaląc się mamy u nas co podziwiać). Forma czynna, czyli praca przy uprawie i pielęgnacji roślin pochłonęła przede wszystkim naszych wspaniałych, silnych mężczyzn! Ponadto są wśród nas osoby takie jak Pan Darek, który z wyjątkowym oddaniem zajmuje się hodowlą i pielęgnacją roślin doniczkowych.
Owocem prowadzonej hertikuloterapii są nie tylko wspaniałe aranżacje, kompozycje kwiatowe, rabaty i "pojemnikowe zagajniki", ale przede wszystkim osiągnięte efekty terapeutyczne.
Zajęcia na basenie
Lato w pełni, pogoda nas rozpieszcza więc postanowiliśmy zorganizować zajęcia rehabilitacyjne na odkrytym basenie. W organizacji pomogli nam Panowie ratownicy, którzy poprowadzili ciekawe zajęcia porywając naszych pracowników do wspólnej zabawy. Zaczęliśmy od małej rozgrzewki, instruktażu o zasadach bezpieczeństwa a później już tylko siup do wody. Nawet w wodzie każdy z pracowników znalazł coś dla siebie: jedni pływali, inni grali w piłkę, jeszcze inni spędzili ten czas siedząc na brzegu, jednak dla każdego była to miła odskocznia od pracy i upału.
Stanowisko komputerowe do celów rehabilitacyjnych
W ramach treningu umiejętności społecznych udało nam się stworzyć stanowisko komputerowe dla naszych pracowników. Wśród osób zatrudnionych w naszym zakładzie mamy takie, które nie potrafią posługiwać się komputerem dlatego też w obecności instruktora przyswajają oni umiejętności obsługi komputera. Zapoznają się z podstawami obsługi komputera ale także z pomocą kadry korzystają z dobrodziejstw internetu. Wszystkie te elementy mają za zadnie uskutecznić prowadzoną w naszym zakładzie rehabilitację społeczną.
Zajęcia z psychologiem
W naszym zakładzie prowadzone są zajęcia z psychologiem, który wspiera osoby niepełnosprawne w skutecznej rehabilitacji a ponadto ma za zadanie aktywizowanie osób przewlekle chorujących psychicznie poprzez stworzenie im możliwości rehabilitacji społecznej i zawodowej, nabywania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia i przygotowania ich do życia w otwartym środowisku.
A w deszczowe dni...
Letnia rehabilitacja
Na dworze zrobiło się ciepło i słonecznie, więc korzystając z uroków wiosny rehabilitację prowadzimy m.in. na świeżym powietrzu. Do dyspozycji mamy siłownię, kort tenisowy, boisko do gry w koszykówkę i siatkówkę oraz pięknie zagospodarowany teren zielony wokół zakładu. Każdy pracownik znajdzie interesujące zajęcie dla siebie: jedna grupa haftuje, inni dla uzyskania pięknej sylwetki przed latem ćwiczą na siłowni zewnętrznej. W gronie pracowników mamy również takie osoby, które zdecydowanie wolą zajęcia z biblioterapii (czytanie gazet, książek, itp.). Dla każdego coś dobrego 🙂
Ozdoby Wielkanocne - 09.03.2016
Boże Narodzenie nie obędzie się bez strucli, zapusty bez pączków, a Wielkanoc bez święconego i naszych kartek 😉
Na kalendarzu ukazał się marzec! Zbliżające się wielkim krokami Święta Wielkanocne, zmobilizowały nas do przygotowaniem ozdób wielkanocnych. Wspólnie zrobiliśmy już ponad 30 kartek, które trafią do osób z którymi współpracujemy oraz do naszych najbliższych. Ponadto, małymi krokami zaczynamy dekorować swoje miejsca pracy w celu stworzenia świątecznej atmosfery, chociaż od rana za oknem pada śnieg!!!!!
Rehabilitacja
“Nigdy nie akceptuj cudzych ograniczeń. Jeśli jest coś, co chcesz zrobić, nie ma żadnego powodu, dla którego to miałoby Ci się nie udać.”
Amy Dodson
Z nowym rokiem nowym krokiem!!!!!!!! Może nie tylko nowym krokiem, ale również wysiłkiem fizycznym i relaksem przystąpiliśmy do rehabilitacji leczniczej.
Na razie a to plucha za oknem, a to pada śnieg więc zabiegi rehabilitacyjne odbywają się w salach Powiatowego Centrum Rehabilitacji i Terapii Zajęciowej jak również na hipodromie.
Nasi pracownicy bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach rehabilitacyjnych co widać po ich uśmiechniętych twarzach. I oby tak dalej – bo „w zdrowym ciele zdrowy duch”.